Ett av Lindlövens målförsök där Anton Toolanen drog iväg ett skott i den andra perioden Foto: Timmy Lundegård

Ny förlust på hemmaisen

Med en ny spännande värvning i laget från SHL så var det ett förbättrat Lindlöven som hittades på hemmaisen under torsdagskvällen, tabellettan HC Dalen stod som motståndare och visade direkt kvalitet i sitt spel där smålänningarna kunde sno åt sig tre nya poäng.

Under onsdagen kom nyheten att Lindlöven har lyckats med en ny värvning inför den pågående säsongen i AllEttan, den meriterade backen Joakim Lilliehöök som mestadels synts till i de högsta serierna genom spel i AIK och Mora IK kommer att delta säsongen ut med Lindlöven och kommer med 20 SHL-matcher och 177 matcher i Allsvenskan bakom sig.

Nyförvärvet fanns med under torsdagens hemmamatch men trots detta behövdes mycket för att vinna då tabellettan HC Dalen gästade Lindehov.

Matchen inleddes inte till Lindlövens fördel, Dalen var starkast framåt och kunde redan efter 4 spelade minuter sätta press på hemmalaget genom att spela in ett mål från högerkanten efter att tagit sig förbi ett utspritt hemmaförsvar.

Perioden fortsatte med fördel till bortalaget där Lindlöven fick minimalt med lägen på målskott och med dubbla utvisningar för Lindlövens del under perioden så fick hemmalaget satsa mer på sitt försvarsspel.

Några ljusa stunder hittades för hemmalaget där hemmalagets Emil Eriksson fick ett fint läge för mål efter 12 spelade minuter men trots ett hårt skott träffades istället sargen, även i försvarsspelet hittades ett fint spel där Lindlövens inlånade spelare Niclas Eklöw tog emot pucken efter ett skott på mål från Dalen.

Den andra perioden fick liknande inledning som den första, bara efter första minuten kom ett lyckat snabbskott från motståndarlaget som tog sig igenom både försvarsspelare och målvakt vilket gjorde att Dalen kunde utöka sin ledning.

Med två mål efter så fick Lindlöven upp energin och försökte få upp framåtspelet, med elva minuter spelade av perioden fick Dalen sin första utvisning och väl i powerplay började Lindlöven att få grepp på sina motståndare.

Skotten på mål blev allt fler och med fyra minuter kvar av perioden var hemmalaget nära sitt första mål efter ett öppet läge med enbart målvakten framför sig, även Lindlövens Anton Toolanen fick in ett hårt skott från vänsterkanten innan slutsignalen tog ton.
Med Dalens målvakt i vägen lyckades man däremot se till att ställningen höll sig på 0-2 inför den avslutande perioden.

Inför den sista perioden var det mycket att spela om för Lindlövens del och det visades, efter två perioder med spel i närheten av hemmalagets målgård blev rollerna ombytta inför den avslutande perioden där målskotten åter ökades i hemmalaget.

Ett högt tempo hölls i spelet där hemmalagets målvakt Jonathan Frykholm fick chansen att ta fina räddningar medan Lindlövens försvarsspel låg i takt med sina motståndares.

Fler tråkiga nyheter skulle komma för Lindlöven där en av säsongens stjärnspelare Emil Eriksson blev liggande på isen under ett nedsläpp och fick lämna isen med skador.

Dalen fick efter detta mindre målchanser men tog till vara på varje tillfälle, med halva perioden spelad kunde en av bortalagets spelare hitta igenom Lindlövens försvarsspel och var ensam mot Frykholm i mål, ledningen kunde dock inte utökas då det blev ett skott i stolpen.

Skotten på mål blev många mot slutet för Lindlöven men med Dalens tuffa försvar och målvakt kunde Lindlöven inte spela in något mål under matchen trots flera goda chanser, en time-out begärdes med två minuter kvar utan någon utdelning.

Resultat Lindlöven-HC Dalen
Slutresultat: 0-2 (0-1, 0-1, 0-0)
Publik: 50 personer

Målgörare: –

Läget i tabellen: Med den tunga förlusten så halkar Lindlöven tillbaka till tabellens 7:e plats med 7 inspelade poäng, Kumla innehar placeringen där bakom men har endast spelat in 3 poäng och är ännu inget hot för Lindlöven.
HC Dalen har spelat till sig 14 poäng och utökar sin ledning av tabellen till tvåan Skövde IK som har 13 poäng, ett lag som Lindlöven kommer att få möta redan på söndag.
Surahammar ligger ännu sist efter fem raka förluster.

Nästa hemmamatch: Onsdag 21:a oktober vs Surahammars IF i Lindehov med matchstart kl. 19.00
Biljetter finns att köpa via Lindlövens hemsida eller via Tickster, då enbart 50 personer får vistas på läktaren är det först till kvarn som gäller.

Publicerad 15 oktober 2020 klockan 22:58

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen

På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.

26 augusti 2026 klockan 16:02 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.

26 augusti 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder...

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas

Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att ...

Bo Eriksson, ordförande, Kent Roth och Nicke Sedell från Linde Båtklubbctillsammans med Markus Lundin (KD). Foto: Jennie Einarsson

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny

Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.

24 augusti 2026 klockan 14:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka i Hällabacken

Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

24 augusti 2026 klockan 17:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Nu är industritekniska programmet igång: ”Bara att släppa handbromsen och köra”
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag...
24 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula ...
23 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags ...
22 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lars Edstam, Emil Lovén, Andreas Werner och Tim Stigsson kommer leda arbetet. Foto: Camilla Lagerman

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.

21 augusti 2026 klockan 12:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.

21 augusti 2026 klockan 10:50 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Rä...

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas ...

Foto: Jennie Einarsson

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen

En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.

20 augusti 2026 klockan 12:44 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet

På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i ...

Så gick kräftfisket

I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts. - Det få...

Rör inte Fritidsbyn, moderater!

INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens ...

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”

När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i...

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”

Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i...

Foto: Fialotta Bratt

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången

Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.

17 augusti 2026 klockan 10:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren ...
16 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Balkongbrand var snabbt under kontroll
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift...
15 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Var stolt över dig själv – du är unik
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att v...
14 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-13

2026-08-13

2026-08-13

2026-08-12

2026-08-12

2026-08-11

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-27 05:35