Förstärkningen från Mexiko är på plats. Trots fin hjälp av Mónica Moreno, så blev det ingen seger när Värnamo gästade arenan under söndagen. Energin och spelhumöret höll sig matchen ut för Linde Volley, som med en ny förlust ännu håller sig poänglösa i tabellen efter sju matcher.
Den mexikanska förstärkningen är på plats i Lindesberg och gjorde premiär för sitt nya Linde Volley, under söndagens hemmamatch mot Värnamo. 26-åriga Mónica Moreno kommer nyligen från en säsong i spanska Superligan och gjorde Sverigedebut med Linde Volley.
Värnamo gästade Arenan och trots två nykomlingar i Linde Volley, så blev det en ny 3-0-förlust till Lindelaget.
Första setet blev en riktig utklassning, där Värnamo direkt tog kommandot. Med 9-18 hade Värnamo i princip låst setet, och även om avståndet krympte mot slutet så kunde bortalaget få med sig en tidig 1-0-ledning i matchen.
Positivare var det i det andra setet där Linde vände helt. Hemmalaget tog med sig de första fem bollarna och såg tidigt ut att kunna jämna ut setsiffrorna. Värnamo kom snabbt ikapp, med 8-7 kom timeouten snabbt från Linde Volley som fortsatte att hålla jämna siffror i setet.
Med kvitterade 13-13 lyckades Värnamo att lägga sig i ledning och utökade även med de sista bollarna. Trots spelarbyte i Linde så kunde man inte komma tillbaka i setet.
Det sista setet blev en blandning av de två första. En jämn inledning visades där Linde höll upp energin trots två setförluster i matchen. Timeouterna från Linde gav effekt vilket gjorde att Värnamo inte höll sig för långt borta, förrän slutet av setet.
13-14 blev snabbt 13-19 och med många poäng att ta ikapp blev försprånget för stort.
Resultat Linde Volley-Värnamo
Slutresultat: 0-3 (22-25, 19-25, 21-25)
Nästa match: Lördag 20:e vs Örebro i Örebro Idrottshuset med matchstart kl. 15.00
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.