Förstärkningen från Mexiko är på plats. Trots fin hjälp av Mónica Moreno, så blev det ingen seger när Värnamo gästade arenan under söndagen. Energin och spelhumöret höll sig matchen ut för Linde Volley, som med en ny förlust ännu håller sig poänglösa i tabellen efter sju matcher.
Den mexikanska förstärkningen är på plats i Lindesberg och gjorde premiär för sitt nya Linde Volley, under söndagens hemmamatch mot Värnamo. 26-åriga Mónica Moreno kommer nyligen från en säsong i spanska Superligan och gjorde Sverigedebut med Linde Volley.
Värnamo gästade Arenan och trots två nykomlingar i Linde Volley, så blev det en ny 3-0-förlust till Lindelaget.
Första setet blev en riktig utklassning, där Värnamo direkt tog kommandot. Med 9-18 hade Värnamo i princip låst setet, och även om avståndet krympte mot slutet så kunde bortalaget få med sig en tidig 1-0-ledning i matchen.
Positivare var det i det andra setet där Linde vände helt. Hemmalaget tog med sig de första fem bollarna och såg tidigt ut att kunna jämna ut setsiffrorna. Värnamo kom snabbt ikapp, med 8-7 kom timeouten snabbt från Linde Volley som fortsatte att hålla jämna siffror i setet.
Med kvitterade 13-13 lyckades Värnamo att lägga sig i ledning och utökade även med de sista bollarna. Trots spelarbyte i Linde så kunde man inte komma tillbaka i setet.
Det sista setet blev en blandning av de två första. En jämn inledning visades där Linde höll upp energin trots två setförluster i matchen. Timeouterna från Linde gav effekt vilket gjorde att Värnamo inte höll sig för långt borta, förrän slutet av setet.
13-14 blev snabbt 13-19 och med många poäng att ta ikapp blev försprånget för stort.
Resultat Linde Volley-Värnamo
Slutresultat: 0-3 (22-25, 19-25, 21-25)
Nästa match: Lördag 20:e vs Örebro i Örebro Idrottshuset med matchstart kl. 15.00
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Två personer skall ha andats in stora mängder rök och avfördes till sjukhus med ambulans för kontroll.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde mannen till villkorlig dom samt 100 timmars samhällstjänst.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dömdes då för flera fall av barnfridsbrott, grov kvinnofridskränkning, misshandel, ringa narkotikabrott samt våldsamt motstånd. Åklagaren överklagade dock domen till Göta Hovrätt som nu skärper straffet för mannen.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.