I somras tvingades Samhällsbyggnad Bergslagen, att stänga handikappbryggan vid Parkudden av säkerhetsskäl. Bryggan vilar nämligen på en väldigt enkel grund, som har fått den att tippa åt sidan. Under våren 2020 kommer dock en helt ny brygga att ersätta den gamla, uppger Kenneth Persson på Samhällsbyggnad Bergslagen.
– Så snart det blir is på sjön, så kommer vi att börja arbetet med den nya bryggan, säger Persson.
Den nya bryggan vid Parkudden kommer storleksmässigt att kunna jämföras med den gamla. Skillnaden ligger i stabiliteten, det vill säga pålningen som skall hålla bryggan på plats.
– När den nuvarande bryggan byggdes en gång i tiden, användes vanliga ställningsrör som pålar. Det har inneburit att bryggan hela tiden har sjunkit och blivit sned, så vi har fått underhålla den så gott det nu har gått. I somras blev det dock för mycket, så då tvingades vi helt enkelt att stänga bryggan, så att ingen olycka skulle inträffa, säger Kenneth Persson.
Den nya bryggan är tänkt att bli så säker och underhållsfri som möjligt och bygget är tänkt att komma igång så snart vinterkylan kommer.
– Den kommer att byggas på rejäla pålar, som inte sjunker ned så lätt som är fallet med den gamla bryggan. Detta arbete görs enklast när det är is på sjön, så just nu väntar vi på kallare väder, säger Persson.
Den nya bryggan är tänkt att vara färdig under våren/försommaren 2020.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.