I somras tvingades Samhällsbyggnad Bergslagen, att stänga handikappbryggan vid Parkudden av säkerhetsskäl. Bryggan vilar nämligen på en väldigt enkel grund, som har fått den att tippa åt sidan. Under våren 2020 kommer dock en helt ny brygga att ersätta den gamla, uppger Kenneth Persson på Samhällsbyggnad Bergslagen.
– Så snart det blir is på sjön, så kommer vi att börja arbetet med den nya bryggan, säger Persson.
Den nya bryggan vid Parkudden kommer storleksmässigt att kunna jämföras med den gamla. Skillnaden ligger i stabiliteten, det vill säga pålningen som skall hålla bryggan på plats.
– När den nuvarande bryggan byggdes en gång i tiden, användes vanliga ställningsrör som pålar. Det har inneburit att bryggan hela tiden har sjunkit och blivit sned, så vi har fått underhålla den så gott det nu har gått. I somras blev det dock för mycket, så då tvingades vi helt enkelt att stänga bryggan, så att ingen olycka skulle inträffa, säger Kenneth Persson.
Den nya bryggan är tänkt att bli så säker och underhållsfri som möjligt och bygget är tänkt att komma igång så snart vinterkylan kommer.
– Den kommer att byggas på rejäla pålar, som inte sjunker ned så lätt som är fallet med den gamla bryggan. Detta arbete görs enklast när det är is på sjön, så just nu väntar vi på kallare väder, säger Persson.
Den nya bryggan är tänkt att vara färdig under våren/försommaren 2020.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.