I somras tvingades Samhällsbyggnad Bergslagen, att stänga handikappbryggan vid Parkudden av säkerhetsskäl. Bryggan vilar nämligen på en väldigt enkel grund, som har fått den att tippa åt sidan. Under våren 2020 kommer dock en helt ny brygga att ersätta den gamla, uppger Kenneth Persson på Samhällsbyggnad Bergslagen.
– Så snart det blir is på sjön, så kommer vi att börja arbetet med den nya bryggan, säger Persson.
Den nya bryggan vid Parkudden kommer storleksmässigt att kunna jämföras med den gamla. Skillnaden ligger i stabiliteten, det vill säga pålningen som skall hålla bryggan på plats.
– När den nuvarande bryggan byggdes en gång i tiden, användes vanliga ställningsrör som pålar. Det har inneburit att bryggan hela tiden har sjunkit och blivit sned, så vi har fått underhålla den så gott det nu har gått. I somras blev det dock för mycket, så då tvingades vi helt enkelt att stänga bryggan, så att ingen olycka skulle inträffa, säger Kenneth Persson.
Den nya bryggan är tänkt att bli så säker och underhållsfri som möjligt och bygget är tänkt att komma igång så snart vinterkylan kommer.
– Den kommer att byggas på rejäla pålar, som inte sjunker ned så lätt som är fallet med den gamla bryggan. Detta arbete görs enklast när det är is på sjön, så just nu väntar vi på kallare väder, säger Persson.
Den nya bryggan är tänkt att vara färdig under våren/försommaren 2020.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.