Foto: Hasse Persson

Ny hemmamatch väntar LIF

Med helgens förlust mot Amo bakom sig så laddar LIF Lindesberg om och hoppas på revansch i dubbel mening när Tyresö gästar Lindesberg Arena under torsdagskvällen. Nio matcher kvarstår inom den allsvenska säsongen och med en tabell som är den jämnaste på åratal så är varje poäng viktig att få med sig för att undvika en plats i det negativa Division 1-kvalet.

Det var i november som LIF gjorde sitt senaste möte med Tyresö, en match som bjöd på en jämn första halvlek där det dåvarande hemmalaget tog ledningen med bara 10 sekunder kvar av halvleken, därefter utökade Tyresö sitt försprång och trots att LIF spelade sig tillbaka i matchen så lade Tyresö högsta växeln i sitt försvar och gick vinnande ur striden.

– I förra mötet mot Tyresö fick vi inte till det i bakåtspelet samtidigt som vi inte hade tillräcklig koll på deras vänsternior vilket är något som vi kommer ta med oss inför torsdagens match, menar Jesper Nilsson.

LIF Lindesberg kommer nyligen från en förlust mot det snabbspelade Amo HK som spelades redan i lördags, men att matchen ligger mindre än en vecka från en spelad bortamatch som dessutom ledde till en tung förlust är inget som LIF Lindesbergs Jesper Nilsson ser som något negativt.

– Nu står vi med en förlust bakom oss och då är det rätt skönt med en ny match så tätt inpå eftersom det ger oss chans till revansch rätt så direkt, hela laget håller just nu ett revanschsug och vi kommer att göra en jäkla insats nu när vi är på hemmaplan.

Med nio matcher kvar av den allsvenska säsongen (varav fem är hemmamatcher) så börjar tabellen ta form, något som såklart gör att alla poängen blir viktigare då säsongens tabell är jämnare än på länge där det skiljer 4 poäng mellan de två kvalstrecken.
Trots den jämna tabellen och LIFs placering med bara en poäng ifrån det negativa strecket så känner Jesper ännu ingen panik.

– Det är som sagt en jämn tabell den här säsongen och minsta seger kan förändra mycket, samtidigt så tänker vi inte så mycket på det utan laddar en match i taget och just nu ligger fokusen på torsdagens match, avslutar Jesper Nilsson.

Matchguide LIF Lindesberg-Tyresö Handboll
När och var: Torsdag 23/1 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 19.00
Matchvärd: TA Byggproduktion

Senaste mötet mot Tyresö: Efter en jämn inledning så tog Tyresö ledningen i första halvlek med 10 sekunder kvar, en ledning som de sedan utökade och trots att LIF spelade sig tillbaka i matchen med 33-32 så avgjorde Tyresö med 3 mål inom de 7 sista minuterna mot Lindes 1 och skrev resultatet till 36-33.

Läget i tabellen: Både LIF och Tyresö ligger placeringen ovanför det negativa kvalstrecket, detta med 16 poäng vardera där Linde lägger sig placeringen ovan tack vare den höga måldifferensen på +17. Tabellen i sin helhet är fortsatt jämn, det skiljer 4 poäng mellan de två olika kvalen där Kärra ligger på 11:e plats med 15 poäng och Amo på en 4:e plats med 19 poäng, något som gör varje match viktig.
Även i toppen är tabellen jämn där Aranäs leder med 28 poäng medan Hammarby och Skånela, som båda innehar 26 poäng, slåss om att utmana om topplaceringen.

Publicerad 21 januari 2020 klockan 22:02

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.

15 augusti 2026 klockan 23:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Privat

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.

14 augusti 2026 klockan 21:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i ...

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vä...

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra ...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.

14 augusti 2026 klockan 11:11 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy

Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.

14 augusti 2026 klockan 08:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För ...
13 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson...
13 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vad är ett handslag värt?
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt ...
13 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

För Annie Harjamäki är kombinationen av kreativitet och mötet med kunden som hon uppskattar allra mest med frisöryrket. Foto: Jennie Einarsson

Annie förverkligade drömmen och startade eget

Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.

12 augusti 2026 klockan 15:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Willhelm Sundman (L) Oppositionsråd, Region Örebro län. Foto: Liberalerna

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga

REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.

12 augusti 2026 klockan 12:43 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det

Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn ...

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”

För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott frå...

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt

INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att ...

Elin Axelsson. Foto: Socialdemokraterna i Lindesberg

Pride behövs – också i Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.

10 augusti 2026 klockan 11:25 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Braksuccé för Truckmeet: ”Väldigt roligt”

Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När...

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf...

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, s...

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna

Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att ...

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med ...

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation

Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina ...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten

Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.

4 augusti 2026 klockan 13:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen "Vägen fr...
3 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Centrumrestaurang i konkurs
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, fö...
3 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Säsongens provfiske genomfört – så gick det
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera...
31 juli 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-31

2026-07-29

2026-07-29

2026-07-28

2026-07-27

2026-07-24

2026-07-24

2026-07-24

2026-07-23

2026-07-23

2026-07-23

2026-07-22

2026-07-22

2026-07-21

2026-08-16 00:38