Linde Volley står för dagen med två raka upphämtningssegrar mot den tuffa duon Gislaved och Sollentuna och med tre veckor sedan den förra hemmamatchen så gör sig volleyboll-tjejerna beredda för en ny hemmamatch där skånska Lund gästar Lindesberg Arena under söndagen.
Efter två imponerande upphämtningssegrar mot Gislaved och Sollentuna där båda segrarna slutat med 3-2 efter att Linde Volley förlorat matchernas första två set för att sedan dominera i de sista tre, så gör sig Linde-laget i ordning för en ny hemmamatch.
– Efter den senaste hemmamatchen som var för tre veckor sedan så åkte vi till Sollentuna för en bortamatch och veckan efter det blev en matchfri helg så det känns jättekul att få komma tillbaka till hemma-arenan, speciellt nu med två segrar bakom oss, menar lagets maneger Jason Laffer som ger sina tankar gällande lagets inledande matcher:
– Med bara fem spelade matcher så känns det som att de två upphämtningarna kommer ge laget styrka och bra moral inför de kommande matcherna i serien, samtidigt så måste vi försöka hitta en lösning gällande spelet och framförallt för de första två seten.
Det skånska Lund gästar Arenan under söndagen, ett lag som inledde säsongen starkt med en 3-2-seger borta mot Värnamo för att sedan fortsätta med en hemmaseger med 3-0 mot Svedala.
Lund har efter den säsongsinledningen haft mycket oflyt längs vägen och står just nu med två raka 3-0-förluster men respekten för det aktuella bortalaget finns:
– Lund har starka spelare och vi kommer att försöka följa upp deras spel under matchen och rätta oss efter det, menar Jason Laffer.
Matchguide Linde Volley-Lund
Var och när: Söndagen 17/11 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 14.30
Läget i tabellen: Linde Volley ligger på en 6:e plats i tabellen och innehar 7 inspelade poäng, bara en poäng efter Hylte/Halmstad.
Det aktuella motståndarlaget Lund ligger på en 8:de plats med 5 poäng och skulle vinna mycket vid en 3-0-seger då de går om Lindesberg i tabellen.
Örebro leder fortfarande tabellen men innehar inte längre maxpoäng då de spelade 3-2 i sin bortamatch mot Hylte/Halmstad och hämtade därmed enbart 2 poäng till tabellen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.