Stafettgatan borde förlängas från industriområdet och norrut, ända upp till korsningen vid norra infarten. Detta skulle nämligen underlätta exploateringen av ny industrimark – men också ge utrymme för fartfyllda dragracetävlingar. Denna idé ska nu utredas vidare.
Förslaget kommer från en arbetsgrupp med bland annat utvecklingschef Åke Ström samt Björn Carlson, som ansvarar för kommunens exploatering och försäljning av tomter. Båda talar varmt om idén eftersom det är hög tid att bana väg för nya företagsetableringar på den mark som brukar kallas ”norra triangeln”, d v s från nuvarande industriområde och norrut.
-När vi får besök av företag som funderar på att etablera sig här, då får vi gå rakt ut i skogen för att visa dem var industrimarken finns. Det är inte särskilt säljande, men om vi istället gjorde klart en väg i området så tror jag att vi får det betydligt lättare att sälja området, säger Åke Ström.
Björn Carlson säger att den förlängda vägen ska vara ”industrianpassad” och det innebär att man också öppnar för nya möjligheter:
-Det kommer ju att bli en väldigt lång raksträcka genom området, så som vi har tänkt oss det här. Och jag känner ju till att det brukar anordnas dragrace här på industriområdet, så den nya vägen borde kunna användas för sådant också, tycker jag, säger Björn.
Förslaget om att förlänga Stafettgatan är så purfärskt att man ännu inte har någon uppfattning om vad det skulle kosta att sätta spaden i marken. Men oavsett vilket, så anser man att det är väl spenderade pengar som kommunen säkerligen får tillbaka med vinst på sikt.
-Vi behöver ju få hit nya företag, då finns det också anledning att satsa på sådana här investeringar, avslutar Björn Carlson.
Se karta över området
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn