Stafettgatan borde förlängas från industriområdet och norrut, ända upp till korsningen vid norra infarten. Detta skulle nämligen underlätta exploateringen av ny industrimark – men också ge utrymme för fartfyllda dragracetävlingar. Denna idé ska nu utredas vidare.
Förslaget kommer från en arbetsgrupp med bland annat utvecklingschef Åke Ström samt Björn Carlson, som ansvarar för kommunens exploatering och försäljning av tomter. Båda talar varmt om idén eftersom det är hög tid att bana väg för nya företagsetableringar på den mark som brukar kallas ”norra triangeln”, d v s från nuvarande industriområde och norrut.
-När vi får besök av företag som funderar på att etablera sig här, då får vi gå rakt ut i skogen för att visa dem var industrimarken finns. Det är inte särskilt säljande, men om vi istället gjorde klart en väg i området så tror jag att vi får det betydligt lättare att sälja området, säger Åke Ström.
Björn Carlson säger att den förlängda vägen ska vara ”industrianpassad” och det innebär att man också öppnar för nya möjligheter:
-Det kommer ju att bli en väldigt lång raksträcka genom området, så som vi har tänkt oss det här. Och jag känner ju till att det brukar anordnas dragrace här på industriområdet, så den nya vägen borde kunna användas för sådant också, tycker jag, säger Björn.
Förslaget om att förlänga Stafettgatan är så purfärskt att man ännu inte har någon uppfattning om vad det skulle kosta att sätta spaden i marken. Men oavsett vilket, så anser man att det är väl spenderade pengar som kommunen säkerligen får tillbaka med vinst på sikt.
-Vi behöver ju få hit nya företag, då finns det också anledning att satsa på sådana här investeringar, avslutar Björn Carlson.
Se karta över området
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.