Stafettgatan borde förlängas från industriområdet och norrut, ända upp till korsningen vid norra infarten. Detta skulle nämligen underlätta exploateringen av ny industrimark – men också ge utrymme för fartfyllda dragracetävlingar. Denna idé ska nu utredas vidare.
Förslaget kommer från en arbetsgrupp med bland annat utvecklingschef Åke Ström samt Björn Carlson, som ansvarar för kommunens exploatering och försäljning av tomter. Båda talar varmt om idén eftersom det är hög tid att bana väg för nya företagsetableringar på den mark som brukar kallas ”norra triangeln”, d v s från nuvarande industriområde och norrut.
-När vi får besök av företag som funderar på att etablera sig här, då får vi gå rakt ut i skogen för att visa dem var industrimarken finns. Det är inte särskilt säljande, men om vi istället gjorde klart en väg i området så tror jag att vi får det betydligt lättare att sälja området, säger Åke Ström.
Björn Carlson säger att den förlängda vägen ska vara ”industrianpassad” och det innebär att man också öppnar för nya möjligheter:
-Det kommer ju att bli en väldigt lång raksträcka genom området, så som vi har tänkt oss det här. Och jag känner ju till att det brukar anordnas dragrace här på industriområdet, så den nya vägen borde kunna användas för sådant också, tycker jag, säger Björn.
Förslaget om att förlänga Stafettgatan är så purfärskt att man ännu inte har någon uppfattning om vad det skulle kosta att sätta spaden i marken. Men oavsett vilket, så anser man att det är väl spenderade pengar som kommunen säkerligen får tillbaka med vinst på sikt.
-Vi behöver ju få hit nya företag, då finns det också anledning att satsa på sådana här investeringar, avslutar Björn Carlson.
Se karta över området
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.