Inom en snar framtid kommer kommunens trafikingenjör Jan Gustavsson att för kommunstyrelsen presentera ett antal olika alternativ på hur korsningen Kristinavägen/Hermanstorpsvägen ska utformas. Den aktuella korsningen är belägen i höjd med mellersta järnvägsövergången. I första skedet såg det ut som att en rondell var den bästa lösningen på problemet med korsningen. Nu är det inte lika klart att den lösningen är den bästa, dock kvarstår en rondell som en alternativ lösning. Det man vill åstadkomma är en inbjudande, mer lättmanövrerad korsning och järnvägsöverfart som inte stockar trafiken. Det ska vara enkelt att ta sig över oavsett från vilket håll man kommer på Kristinavägen, förklarar Jan Gustavsson.
Finansieringen är redan klar och i stort sett är det bara att sätta spaden i marken. Dock återstår att välja och utvärdera det bästa alternativet för trafiken. Vid sidan av en rondellösning kan ett alternativ vara att skapa mer utrymme för väntande trafik. Tyvärr finns inga konkreta upplägg på planerna i färdigt material att redovisa idag. Så snart ett underlag presenterats för kommunstyrelsen hoppas vi kunna ge en mer detaljerad bild av projektet. Troligtvis kommer arbetet igång redan i sommar.
Projektet är en del i arbetet med att skapa ett bättre Lindesberg, sett ur ett trafikperspektiv. Man kan säga att det går hand i hand med det övriga arbetet som pågår och väntas påbörjas i framtiden. Redan har en del av Kristinavägen byggts om och en ny förbifart väntas på. Förbifarten är tänkt att gå på Järnvägsgatan, ännu är inget klart men att markförhandlingar pågår är ett faktum. Om planerna blir som tänkt ska Bergslagens Bil ge plats åt förbifarten så att man redan i höjd med första järnvägskorsningen i norr kan svänga av och ta en alternativ genomfart i centrum.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.