Inom en snar framtid kommer kommunens trafikingenjör Jan Gustavsson att för kommunstyrelsen presentera ett antal olika alternativ på hur korsningen Kristinavägen/Hermanstorpsvägen ska utformas. Den aktuella korsningen är belägen i höjd med mellersta järnvägsövergången. I första skedet såg det ut som att en rondell var den bästa lösningen på problemet med korsningen. Nu är det inte lika klart att den lösningen är den bästa, dock kvarstår en rondell som en alternativ lösning. Det man vill åstadkomma är en inbjudande, mer lättmanövrerad korsning och järnvägsöverfart som inte stockar trafiken. Det ska vara enkelt att ta sig över oavsett från vilket håll man kommer på Kristinavägen, förklarar Jan Gustavsson.
Finansieringen är redan klar och i stort sett är det bara att sätta spaden i marken. Dock återstår att välja och utvärdera det bästa alternativet för trafiken. Vid sidan av en rondellösning kan ett alternativ vara att skapa mer utrymme för väntande trafik. Tyvärr finns inga konkreta upplägg på planerna i färdigt material att redovisa idag. Så snart ett underlag presenterats för kommunstyrelsen hoppas vi kunna ge en mer detaljerad bild av projektet. Troligtvis kommer arbetet igång redan i sommar.
Projektet är en del i arbetet med att skapa ett bättre Lindesberg, sett ur ett trafikperspektiv. Man kan säga att det går hand i hand med det övriga arbetet som pågår och väntas påbörjas i framtiden. Redan har en del av Kristinavägen byggts om och en ny förbifart väntas på. Förbifarten är tänkt att gå på Järnvägsgatan, ännu är inget klart men att markförhandlingar pågår är ett faktum. Om planerna blir som tänkt ska Bergslagens Bil ge plats åt förbifarten så att man redan i höjd med första järnvägskorsningen i norr kan svänga av och ta en alternativ genomfart i centrum.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.