För bara en månad sedan bröt sig ett okänt antal gärningsmän in i Anders Byggvarors butikslokal och stal ett 60-tal maskiner till ett värde av flera hundratusenkronor. Natten till idag var det dags igen. Precis som förra gången bröt sig tjuvarna in genom entrédörren och stal sedan en större mängd skruvdragare med mera.
Butiken hade precis fyllt upp med nya maskiner efter det senaste inbrottet.
-Det är nog inte riktigt lika många som senast, men bortåt en 40-50 stycken rör det sig om, säger Anders Jansson.
Vid det tidigare inbrottet fick entrédörren en rejäl omgång av tjuvarna, vilket krävde att hela dörren fick bytas ut efteråt. Trots att butiken nu hade installerat en så kallad klass 2-dörr (en säkerhetsdörr som finns på bland annat apotek) så kunde tjuvarna med något verktyg bryta sönder låsen.
-De måste ha arbetat rejält med dörren, men lyckades alltså trots låsanordningarna ta sig in. En låskolv har till och med brutits av.
Väktare såg tjuvarna – nära att rammas
Inbrottslarmet gick strax efter klockan 01. Kort efter var en väktare på plats, och då var tjuvarna fortfarande kvar vid butiken. I flykten var det nära att väktarbilen rammades. Trots detta fortsatte väktaren jakten efter flyktbilen ner mot centrum. Dock lyckades tjuvarna skaka av sig väktarbilen.
Uppdatering 10:55
Under morgonen har polisen fått in tips om flyktbilen. En svart BMW har setts övergiven strax söder om Lindesberg. En polispatrull har skickats till platsen för att undersöka saken.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.