För bara en månad sedan bröt sig ett okänt antal gärningsmän in i Anders Byggvarors butikslokal och stal ett 60-tal maskiner till ett värde av flera hundratusenkronor. Natten till idag var det dags igen. Precis som förra gången bröt sig tjuvarna in genom entrédörren och stal sedan en större mängd skruvdragare med mera.
Butiken hade precis fyllt upp med nya maskiner efter det senaste inbrottet.
-Det är nog inte riktigt lika många som senast, men bortåt en 40-50 stycken rör det sig om, säger Anders Jansson.
Vid det tidigare inbrottet fick entrédörren en rejäl omgång av tjuvarna, vilket krävde att hela dörren fick bytas ut efteråt. Trots att butiken nu hade installerat en så kallad klass 2-dörr (en säkerhetsdörr som finns på bland annat apotek) så kunde tjuvarna med något verktyg bryta sönder låsen.
-De måste ha arbetat rejält med dörren, men lyckades alltså trots låsanordningarna ta sig in. En låskolv har till och med brutits av.
Väktare såg tjuvarna – nära att rammas
Inbrottslarmet gick strax efter klockan 01. Kort efter var en väktare på plats, och då var tjuvarna fortfarande kvar vid butiken. I flykten var det nära att väktarbilen rammades. Trots detta fortsatte väktaren jakten efter flyktbilen ner mot centrum. Dock lyckades tjuvarna skaka av sig väktarbilen.
Uppdatering 10:55
Under morgonen har polisen fått in tips om flyktbilen. En svart BMW har setts övergiven strax söder om Lindesberg. En polispatrull har skickats till platsen för att undersöka saken.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.