För bara en månad sedan bröt sig ett okänt antal gärningsmän in i Anders Byggvarors butikslokal och stal ett 60-tal maskiner till ett värde av flera hundratusenkronor. Natten till idag var det dags igen. Precis som förra gången bröt sig tjuvarna in genom entrédörren och stal sedan en större mängd skruvdragare med mera.
Butiken hade precis fyllt upp med nya maskiner efter det senaste inbrottet.
-Det är nog inte riktigt lika många som senast, men bortåt en 40-50 stycken rör det sig om, säger Anders Jansson.
Vid det tidigare inbrottet fick entrédörren en rejäl omgång av tjuvarna, vilket krävde att hela dörren fick bytas ut efteråt. Trots att butiken nu hade installerat en så kallad klass 2-dörr (en säkerhetsdörr som finns på bland annat apotek) så kunde tjuvarna med något verktyg bryta sönder låsen.
-De måste ha arbetat rejält med dörren, men lyckades alltså trots låsanordningarna ta sig in. En låskolv har till och med brutits av.
Väktare såg tjuvarna – nära att rammas
Inbrottslarmet gick strax efter klockan 01. Kort efter var en väktare på plats, och då var tjuvarna fortfarande kvar vid butiken. I flykten var det nära att väktarbilen rammades. Trots detta fortsatte väktaren jakten efter flyktbilen ner mot centrum. Dock lyckades tjuvarna skaka av sig väktarbilen.
Uppdatering 10:55
Under morgonen har polisen fått in tips om flyktbilen. En svart BMW har setts övergiven strax söder om Lindesberg. En polispatrull har skickats till platsen för att undersöka saken.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.