För bara en månad sedan bröt sig ett okänt antal gärningsmän in i Anders Byggvarors butikslokal och stal ett 60-tal maskiner till ett värde av flera hundratusenkronor. Natten till idag var det dags igen. Precis som förra gången bröt sig tjuvarna in genom entrédörren och stal sedan en större mängd skruvdragare med mera.
Butiken hade precis fyllt upp med nya maskiner efter det senaste inbrottet.
-Det är nog inte riktigt lika många som senast, men bortåt en 40-50 stycken rör det sig om, säger Anders Jansson.
Vid det tidigare inbrottet fick entrédörren en rejäl omgång av tjuvarna, vilket krävde att hela dörren fick bytas ut efteråt. Trots att butiken nu hade installerat en så kallad klass 2-dörr (en säkerhetsdörr som finns på bland annat apotek) så kunde tjuvarna med något verktyg bryta sönder låsen.
-De måste ha arbetat rejält med dörren, men lyckades alltså trots låsanordningarna ta sig in. En låskolv har till och med brutits av.
Väktare såg tjuvarna – nära att rammas
Inbrottslarmet gick strax efter klockan 01. Kort efter var en väktare på plats, och då var tjuvarna fortfarande kvar vid butiken. I flykten var det nära att väktarbilen rammades. Trots detta fortsatte väktaren jakten efter flyktbilen ner mot centrum. Dock lyckades tjuvarna skaka av sig väktarbilen.
Uppdatering 10:55
Under morgonen har polisen fått in tips om flyktbilen. En svart BMW har setts övergiven strax söder om Lindesberg. En polispatrull har skickats till platsen för att undersöka saken.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.