För bara en månad sedan bröt sig ett okänt antal gärningsmän in i Anders Byggvarors butikslokal och stal ett 60-tal maskiner till ett värde av flera hundratusenkronor. Natten till idag var det dags igen. Precis som förra gången bröt sig tjuvarna in genom entrédörren och stal sedan en större mängd skruvdragare med mera.
Butiken hade precis fyllt upp med nya maskiner efter det senaste inbrottet.
-Det är nog inte riktigt lika många som senast, men bortåt en 40-50 stycken rör det sig om, säger Anders Jansson.
Vid det tidigare inbrottet fick entrédörren en rejäl omgång av tjuvarna, vilket krävde att hela dörren fick bytas ut efteråt. Trots att butiken nu hade installerat en så kallad klass 2-dörr (en säkerhetsdörr som finns på bland annat apotek) så kunde tjuvarna med något verktyg bryta sönder låsen.
-De måste ha arbetat rejält med dörren, men lyckades alltså trots låsanordningarna ta sig in. En låskolv har till och med brutits av.
Väktare såg tjuvarna – nära att rammas
Inbrottslarmet gick strax efter klockan 01. Kort efter var en väktare på plats, och då var tjuvarna fortfarande kvar vid butiken. I flykten var det nära att väktarbilen rammades. Trots detta fortsatte väktaren jakten efter flyktbilen ner mot centrum. Dock lyckades tjuvarna skaka av sig väktarbilen.
Uppdatering 10:55
Under morgonen har polisen fått in tips om flyktbilen. En svart BMW har setts övergiven strax söder om Lindesberg. En polispatrull har skickats till platsen för att undersöka saken.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.