Försäljningen av Spishällen i Lindesberg dröjer ytterligare en tid innan kontrakt kan skrivas med en ny ägare. Det är med anledning av att samtliga som har visat ett seriöst intresse valde att hoppa av strax innan årsskiftet. Avhoppen tolkas av mäklaren som en direkt följd av den nya lagen om personalliggare som började gälla fr o m 1 januari.
Vissa restauranger i stan har fortfarande inte ordinarie ruljans och öppethållande sedan juluppehållet. Men gemensamt för samtliga idag är att de nu har betydligt högre krav ställda på sig genom den nya lagen om personalliggare. I denna ska redovisas hur arbetspassen ser ut och vem eller vilka som jobbar i dessa pass. Liggaren ska sedan sparas i tre år. De striktare reglerna är ett försök att komma åt svartjobben inom branschen.
Undantag från lagen ges för familjeföretag där bara man och hustru och barn under 16 år är verksamma samt om man hyr ut en avdelning, garderob eller bar till person med egen F-skattesedel.
Den nya lagen verkar nu ha smittat av sig på försäljningen av restaurangen Spishällen, som varit ute för försäljning sedan i höstas. Företagsmäklaren som fått uppdraget berättar att intressenterna valde att hoppa av i elfte timmen med motiveringen att man vill avvakta och ”läsa på vad lagen innebär”.
-Jag tror ändå vi snart får ett avslut men med anledning av den nya lag som gäller nu så avvaktar vi ett par veckor innan vi går ut med en ny annonsering gällande den här restaurangen, förklarar man på mäklarfirman Företagsmäklaren AB.
Fotnot: Förutom restaurangbranschen så omfattas även frisörbranschen av lagen.
Läs mer om lagen här>>
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.