Lindesbergs kommun har investerat i ny gatubelysning i modernt snitt och först ut att få en ljusare tillvaro i höstmörkret, är trafikanter som färdas på Torphyttevägen i Lindesberg.- LED kommer att bli de nya standardarmaturerna, fördelarna är många, berättar Mats Ivarsson som är belysningsansvarig på Bergslagens Kommunalteknik.
Ett starkare sken med bättre färgåtergivning och till en billigare driftpeng, tack vare en lägre effekt och längre livslängd. Alldeles nyligen installerades de nya, moderna LED-armaturerna på Torphyttevägen mellan trafikljusen vid Hemköp och Djupdalsgatan (infarten till Lindeskolan) och responsen har varit mycket god.

Bilderna är tagna med samma kamerainställning och visar tydligt hur LED-armaturerna ger en ljusare och säkrare tillvaro. Foto: Fredrik Norman
– Det är roligt att höra att den nya belysningen uppskattas, säger Mats Ivarsson på BKT och fortsätter:
– Det finns så många fördelar med de nya armaturerna, bland annat mycket längre livslängd och betydligt lägre driftkostnad. Men det vita LED-ljuset – jämfört med det traditionellt mer dämpade och gula ljuset – ger också en bättre färgåtergivning som gör att man lättare uppfattar t ex fotgängare, så ur säkerhetssynpunkt är det också en förbättring. Tyvärr kommer det dock dröja en tid innan samtliga gatubelysningar uppgraderas till LED, säger Ivarsson.
Inom BKT:s verksamhetsområde finns det flera tusen gatubelysningar av den gamla skolan. Just i år har budgeten bara tillåtit åtgärderna på Torphyttevägen i Lindesberg samt Kopparbergsvägen i Storå och Stråssas genomfartsled som står på tur.
– Det passade bra att ta Torphyttevägen samtidigt som man lade ny asfalt där. Då fick vi ned kostnaderna, för vi måste byta ut hela armaturen med stolpe och allt, säger Mats Ivarsson, BKT.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.