Gammeldans, vackra foton av fåglar och afrikanska blommor i
akvarell är några exempel på de kulturinslag som den nya mötesplatsen
Stadshotellet bjuder på under Vinterspår. Initiativtagaren Anita Lindgren är
glad och stolt över programmet och redan de första timmarna under lördagen
strömmade många människor in i hotellet.- Jag hoppas att
många dyker upp i morgon då Kulturskolans elever ger konsert, säger arrangören Anita
Lindgren. Det är för dem hela arrangemanget här egentligen kommit till.
Kulturevenemanget Vinterspår arrangeras i år för sjunde året. Ett drygt hundratal konstutövare, professionella som amatörer, öppnar sina verkstäder och ateljeér eller samlas på i olika lokaler runt om i kommunen. Arrangemanget pågår i två dagar, idag 1 februari och imorgon den 2 februari. Och för första gången hålls alltså arrangemang på Stadshotellet.
Det var när konstnären Anita Lindgren deltog i ett protestmöte för att bevara Kultur i Skolan som idén väcktes om att arrangera en mötesplats på Stadshotellet under årets Vinterspår.
– För mig är det oerhört viktigt att vi har en kulturskola i kommunen precis som kulturen ska få plats i skolan, säger Anita Lindgren. Därför tänkte jag att man kunde arrangera en plats där eleverna fick chans att visa upp sig.
Stadshotellet öppnade gärna dörrarna och samarbetar nu med Anita Lindgren som arrangör och tillsammans erbjuder de en ”Vinterspårmeny” som innehåller mat, musik, konst, dans och foto. På söndag blir det också uppträdanden av Kulturskolan Garnelia. Förutom Anita Lindgrens egna Afrikainspirerade akvareller debuterar Mattias Rudenvall i Vinterspår i en utställning med naturfoto. Mattias Rudenvall är sedan barnsben passionerad fågelskådare och har länge fotograferat när han varit ute i skog och mark. Men det är först det sista året som han ställt ut sina bilder.

– Det är väldigt spännande att se publikens reaktioner, säger Mattias Rudenvall. Hittills har det gått riktigt bra och jag har redan sålt några foton.
För en del av underhållningen under helgen står Durspelarna för. Med svängig gammeldansmusik bjuder man upp publiken till dans under takkronorna i Stora salen.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.