Gammeldans, vackra foton av fåglar och afrikanska blommor i
akvarell är några exempel på de kulturinslag som den nya mötesplatsen
Stadshotellet bjuder på under Vinterspår. Initiativtagaren Anita Lindgren är
glad och stolt över programmet och redan de första timmarna under lördagen
strömmade många människor in i hotellet.- Jag hoppas att
många dyker upp i morgon då Kulturskolans elever ger konsert, säger arrangören Anita
Lindgren. Det är för dem hela arrangemanget här egentligen kommit till.
Kulturevenemanget Vinterspår arrangeras i år för sjunde året. Ett drygt hundratal konstutövare, professionella som amatörer, öppnar sina verkstäder och ateljeér eller samlas på i olika lokaler runt om i kommunen. Arrangemanget pågår i två dagar, idag 1 februari och imorgon den 2 februari. Och för första gången hålls alltså arrangemang på Stadshotellet.
Det var när konstnären Anita Lindgren deltog i ett protestmöte för att bevara Kultur i Skolan som idén väcktes om att arrangera en mötesplats på Stadshotellet under årets Vinterspår.
– För mig är det oerhört viktigt att vi har en kulturskola i kommunen precis som kulturen ska få plats i skolan, säger Anita Lindgren. Därför tänkte jag att man kunde arrangera en plats där eleverna fick chans att visa upp sig.
Stadshotellet öppnade gärna dörrarna och samarbetar nu med Anita Lindgren som arrangör och tillsammans erbjuder de en ”Vinterspårmeny” som innehåller mat, musik, konst, dans och foto. På söndag blir det också uppträdanden av Kulturskolan Garnelia. Förutom Anita Lindgrens egna Afrikainspirerade akvareller debuterar Mattias Rudenvall i Vinterspår i en utställning med naturfoto. Mattias Rudenvall är sedan barnsben passionerad fågelskådare och har länge fotograferat när han varit ute i skog och mark. Men det är först det sista året som han ställt ut sina bilder.

– Det är väldigt spännande att se publikens reaktioner, säger Mattias Rudenvall. Hittills har det gått riktigt bra och jag har redan sålt några foton.
För en del av underhållningen under helgen står Durspelarna för. Med svängig gammeldansmusik bjuder man upp publiken till dans under takkronorna i Stora salen.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.