Gammeldans, vackra foton av fåglar och afrikanska blommor i
akvarell är några exempel på de kulturinslag som den nya mötesplatsen
Stadshotellet bjuder på under Vinterspår. Initiativtagaren Anita Lindgren är
glad och stolt över programmet och redan de första timmarna under lördagen
strömmade många människor in i hotellet.- Jag hoppas att
många dyker upp i morgon då Kulturskolans elever ger konsert, säger arrangören Anita
Lindgren. Det är för dem hela arrangemanget här egentligen kommit till.
Kulturevenemanget Vinterspår arrangeras i år för sjunde året. Ett drygt hundratal konstutövare, professionella som amatörer, öppnar sina verkstäder och ateljeér eller samlas på i olika lokaler runt om i kommunen. Arrangemanget pågår i två dagar, idag 1 februari och imorgon den 2 februari. Och för första gången hålls alltså arrangemang på Stadshotellet.
Det var när konstnären Anita Lindgren deltog i ett protestmöte för att bevara Kultur i Skolan som idén väcktes om att arrangera en mötesplats på Stadshotellet under årets Vinterspår.
– För mig är det oerhört viktigt att vi har en kulturskola i kommunen precis som kulturen ska få plats i skolan, säger Anita Lindgren. Därför tänkte jag att man kunde arrangera en plats där eleverna fick chans att visa upp sig.
Stadshotellet öppnade gärna dörrarna och samarbetar nu med Anita Lindgren som arrangör och tillsammans erbjuder de en ”Vinterspårmeny” som innehåller mat, musik, konst, dans och foto. På söndag blir det också uppträdanden av Kulturskolan Garnelia. Förutom Anita Lindgrens egna Afrikainspirerade akvareller debuterar Mattias Rudenvall i Vinterspår i en utställning med naturfoto. Mattias Rudenvall är sedan barnsben passionerad fågelskådare och har länge fotograferat när han varit ute i skog och mark. Men det är först det sista året som han ställt ut sina bilder.

– Det är väldigt spännande att se publikens reaktioner, säger Mattias Rudenvall. Hittills har det gått riktigt bra och jag har redan sålt några foton.
För en del av underhållningen under helgen står Durspelarna för. Med svängig gammeldansmusik bjuder man upp publiken till dans under takkronorna i Stora salen.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.