Gammeldans, vackra foton av fåglar och afrikanska blommor i
akvarell är några exempel på de kulturinslag som den nya mötesplatsen
Stadshotellet bjuder på under Vinterspår. Initiativtagaren Anita Lindgren är
glad och stolt över programmet och redan de första timmarna under lördagen
strömmade många människor in i hotellet.- Jag hoppas att
många dyker upp i morgon då Kulturskolans elever ger konsert, säger arrangören Anita
Lindgren. Det är för dem hela arrangemanget här egentligen kommit till.
Kulturevenemanget Vinterspår arrangeras i år för sjunde året. Ett drygt hundratal konstutövare, professionella som amatörer, öppnar sina verkstäder och ateljeér eller samlas på i olika lokaler runt om i kommunen. Arrangemanget pågår i två dagar, idag 1 februari och imorgon den 2 februari. Och för första gången hålls alltså arrangemang på Stadshotellet.
Det var när konstnären Anita Lindgren deltog i ett protestmöte för att bevara Kultur i Skolan som idén väcktes om att arrangera en mötesplats på Stadshotellet under årets Vinterspår.
– För mig är det oerhört viktigt att vi har en kulturskola i kommunen precis som kulturen ska få plats i skolan, säger Anita Lindgren. Därför tänkte jag att man kunde arrangera en plats där eleverna fick chans att visa upp sig.
Stadshotellet öppnade gärna dörrarna och samarbetar nu med Anita Lindgren som arrangör och tillsammans erbjuder de en ”Vinterspårmeny” som innehåller mat, musik, konst, dans och foto. På söndag blir det också uppträdanden av Kulturskolan Garnelia. Förutom Anita Lindgrens egna Afrikainspirerade akvareller debuterar Mattias Rudenvall i Vinterspår i en utställning med naturfoto. Mattias Rudenvall är sedan barnsben passionerad fågelskådare och har länge fotograferat när han varit ute i skog och mark. Men det är först det sista året som han ställt ut sina bilder.

– Det är väldigt spännande att se publikens reaktioner, säger Mattias Rudenvall. Hittills har det gått riktigt bra och jag har redan sålt några foton.
För en del av underhållningen under helgen står Durspelarna för. Med svängig gammeldansmusik bjuder man upp publiken till dans under takkronorna i Stora salen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.