Vid midnatt släpptes den senaste singeln signerad Chris Kläfford, en känslosam och vacker låt som han tillägnar till alla som förlorat en älskad. Under sommaren ska han även spela in en musikvideo till en av sina nya låtar, och söker därför skådespelare till inspelningen, som kommer att äga rum i Lindesberg i mitten av juni.
Det har inte ens gått 12 timmar sedan Chris släppte sin senaste singel, men kommentarsfälten på hans på sociala medier är redan fyllda av kärleksfulla kommentarer om den nya låten. ”Wow. Bara wow.” skriver en person, ”Har gått på repeat hela morgonen, så vacker låt!” skriver en annan.
– Det så svårt att sätta ord på något sådant här, att man har skapat något och folk tycker om det. Jag vet inte vad jag ska säga, det är så fint, berättar Chris.
Låten är en kärleksförklaring till en älskad som befinner sig ”på andra sidan”, och personen som finns kvar i jordelivet beskriver hur den tar sig igenom livet utan sin andra hälft.
– Jag tänker ju på alla solskenshistorier om människor som har varit gifta i många år och blivit gamla ihop. Men sedan går en av dem bort och då blir ju resten av livet ”om inte med dig, så för dig”, säger Chris.
Omslaget till ”If not with you, for you” som låten heter, pryds av Chris mormor och morfars händer, och bilden är tagen hemma i deras kök. Precis som med Chris tidigare skivomslag, är det även denna gången sambon Bob som stått bakom kameran.
I mitten av juni ska en ny musikvideo spelas in, och som vid den förra inspelningen är det produktionsbolaget Brothers brothers production, som Chris äger tillsammans med sin bror, som sköter kameran. Även denna gången använder sig Chris av sina hemtrakter, då man kommer att spela in i Lindesberg.
Till inspelningen söker man nu tre personer för olika roller i videon, och vid ansökan ska man skicka in en helkroppsbild och headshot till bbprodcasting@gmail.com
Person 1
* Man
* 35-45 år
* Normalbyggd
* Ingen dialog kommer att förekomma och du behöver kunna förmedla känslor genom endast ansiktsuttryck och kroppsspråk.
* Ersättning 1500:- på faktura
Person 2
* kvinna
* 35-45 år
* Normalbyggd
* Bra engelsk uttal (Amerikanskt) då kort dialog kan förekomma.
* Ersättning 1500:- på faktura
Person 3
* Kvinna
* 60-70 år
* Normalbyggd
* Bra engelskt uttal (amerikanskt) då kort dialog kan förekomma.
* Ersättning 500:- på faktura (liten roll)
Person 1 och 2 kommer att agera tillsammans med kärleksfull intimitet (ej sexuellt), och bör vara förberedd på det.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.