Vid midnatt släpptes den senaste singeln signerad Chris Kläfford, en känslosam och vacker låt som han tillägnar till alla som förlorat en älskad. Under sommaren ska han även spela in en musikvideo till en av sina nya låtar, och söker därför skådespelare till inspelningen, som kommer att äga rum i Lindesberg i mitten av juni.
Det har inte ens gått 12 timmar sedan Chris släppte sin senaste singel, men kommentarsfälten på hans på sociala medier är redan fyllda av kärleksfulla kommentarer om den nya låten. ”Wow. Bara wow.” skriver en person, ”Har gått på repeat hela morgonen, så vacker låt!” skriver en annan.
– Det så svårt att sätta ord på något sådant här, att man har skapat något och folk tycker om det. Jag vet inte vad jag ska säga, det är så fint, berättar Chris.
Låten är en kärleksförklaring till en älskad som befinner sig ”på andra sidan”, och personen som finns kvar i jordelivet beskriver hur den tar sig igenom livet utan sin andra hälft.
– Jag tänker ju på alla solskenshistorier om människor som har varit gifta i många år och blivit gamla ihop. Men sedan går en av dem bort och då blir ju resten av livet ”om inte med dig, så för dig”, säger Chris.
Omslaget till ”If not with you, for you” som låten heter, pryds av Chris mormor och morfars händer, och bilden är tagen hemma i deras kök. Precis som med Chris tidigare skivomslag, är det även denna gången sambon Bob som stått bakom kameran.
I mitten av juni ska en ny musikvideo spelas in, och som vid den förra inspelningen är det produktionsbolaget Brothers brothers production, som Chris äger tillsammans med sin bror, som sköter kameran. Även denna gången använder sig Chris av sina hemtrakter, då man kommer att spela in i Lindesberg.
Till inspelningen söker man nu tre personer för olika roller i videon, och vid ansökan ska man skicka in en helkroppsbild och headshot till bbprodcasting@gmail.com
Person 1
* Man
* 35-45 år
* Normalbyggd
* Ingen dialog kommer att förekomma och du behöver kunna förmedla känslor genom endast ansiktsuttryck och kroppsspråk.
* Ersättning 1500:- på faktura
Person 2
* kvinna
* 35-45 år
* Normalbyggd
* Bra engelsk uttal (Amerikanskt) då kort dialog kan förekomma.
* Ersättning 1500:- på faktura
Person 3
* Kvinna
* 60-70 år
* Normalbyggd
* Bra engelskt uttal (amerikanskt) då kort dialog kan förekomma.
* Ersättning 500:- på faktura (liten roll)
Person 1 och 2 kommer att agera tillsammans med kärleksfull intimitet (ej sexuellt), och bör vara förberedd på det.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.