Vid midnatt släpptes den senaste singeln signerad Chris Kläfford, en känslosam och vacker låt som han tillägnar till alla som förlorat en älskad. Under sommaren ska han även spela in en musikvideo till en av sina nya låtar, och söker därför skådespelare till inspelningen, som kommer att äga rum i Lindesberg i mitten av juni.
Det har inte ens gått 12 timmar sedan Chris släppte sin senaste singel, men kommentarsfälten på hans på sociala medier är redan fyllda av kärleksfulla kommentarer om den nya låten. ”Wow. Bara wow.” skriver en person, ”Har gått på repeat hela morgonen, så vacker låt!” skriver en annan.
– Det så svårt att sätta ord på något sådant här, att man har skapat något och folk tycker om det. Jag vet inte vad jag ska säga, det är så fint, berättar Chris.
Låten är en kärleksförklaring till en älskad som befinner sig ”på andra sidan”, och personen som finns kvar i jordelivet beskriver hur den tar sig igenom livet utan sin andra hälft.
– Jag tänker ju på alla solskenshistorier om människor som har varit gifta i många år och blivit gamla ihop. Men sedan går en av dem bort och då blir ju resten av livet ”om inte med dig, så för dig”, säger Chris.
Omslaget till ”If not with you, for you” som låten heter, pryds av Chris mormor och morfars händer, och bilden är tagen hemma i deras kök. Precis som med Chris tidigare skivomslag, är det även denna gången sambon Bob som stått bakom kameran.
I mitten av juni ska en ny musikvideo spelas in, och som vid den förra inspelningen är det produktionsbolaget Brothers brothers production, som Chris äger tillsammans med sin bror, som sköter kameran. Även denna gången använder sig Chris av sina hemtrakter, då man kommer att spela in i Lindesberg.
Till inspelningen söker man nu tre personer för olika roller i videon, och vid ansökan ska man skicka in en helkroppsbild och headshot till bbprodcasting@gmail.com
Person 1
* Man
* 35-45 år
* Normalbyggd
* Ingen dialog kommer att förekomma och du behöver kunna förmedla känslor genom endast ansiktsuttryck och kroppsspråk.
* Ersättning 1500:- på faktura
Person 2
* kvinna
* 35-45 år
* Normalbyggd
* Bra engelsk uttal (Amerikanskt) då kort dialog kan förekomma.
* Ersättning 1500:- på faktura
Person 3
* Kvinna
* 60-70 år
* Normalbyggd
* Bra engelskt uttal (amerikanskt) då kort dialog kan förekomma.
* Ersättning 500:- på faktura (liten roll)
Person 1 och 2 kommer att agera tillsammans med kärleksfull intimitet (ej sexuellt), och bör vara förberedd på det.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.