Byggplanerna i Kv Gåsen, syskonhusen som planeras bredvid Strandskolan, har stött på motstånd igen. De närboende som initialt överklagade kommunfullmäktiges beslut till Länsstyrelsen, har nu även överklagat Länsstyrelsens avslag på deras begäran att upphäva detaljplanen. Nu väntar en utdragen process, informerar det kommunala fastighetsbolaget FALAB.
Som LindeNytt kunde berätta igår, måndag, fann inte Länsstyrelsen skäl att upphäva detaljplanen som kommunfullmäktige antog i somras, som skall ge Strandskolan två syskonbyggnader och tillika flerfamiljshus. Länsstyrelsens beslut har dock inte godtagits av de tre sakägare (närboende) i området som nu överklagat beslutet till högre instans: Mark- och miljödomstolen.
På det kommunala fastighetsbolaget, FALAB, suckar man tungt då man fått Länsstyrelsens bedömning att ärendet kommer att ta minst ett halvår innan besked kommer från Mark- och miljödomstolen.











































