För ca ett halvår sedan meddelades att den, efter ombyggnaden av Kristinavägen, avstängda körfilen intill Flugparken skulle bli parkeringsplatser. Nu har den döda körfilen markerats med tre parkeringsrutor. Det blev inte samma parkeringsmöjligheter som på den motsatta sidan – trots att utrymmet är detsamma. Måns Hallén berättade redan i maj att det fanns plats för ca 10 platser på den döda filen. Nu blev det bara sex platser, enligt Jan Gustavsson, kommunens trafikingenjör. Han menar att det skulle vara omöjligt att göra på samma sätt som man gjort på Bytesgatan (motsatta sidan).
–Ur trafiksäkerhetssynpunkt skulle det vara helt omöjligt. Med snedställda parkeringsplatser, så skulle man tvingas att backa ut mot trafiken. Det är omöjligt att ha på sånt sätt, säger Jan Gustavsson. Enligt Jan har det aldrig varit på tal om att ha det på samma sätt som på motsatt sida.
Som bilden skvallrar om får det bara plats tre fordon på parkeringen, inte sex som kommunens ansvariga hävdar. När LindeNytt fotograferade parkeringen hade två fordon parkerats. Att få in ytterligare fyra bilar är omöjligt. 12 st verkliga p-platser på motsatta sidan, 10 st möjliga på aktuella sidan, enligt Måns Hallén, 6 st enligt Jan Gustavsson och så blev det bara 3.
Klicka för stor bild>>
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.