För ca ett halvår sedan meddelades att den, efter ombyggnaden av Kristinavägen, avstängda körfilen intill Flugparken skulle bli parkeringsplatser. Nu har den döda körfilen markerats med tre parkeringsrutor. Det blev inte samma parkeringsmöjligheter som på den motsatta sidan – trots att utrymmet är detsamma. Måns Hallén berättade redan i maj att det fanns plats för ca 10 platser på den döda filen. Nu blev det bara sex platser, enligt Jan Gustavsson, kommunens trafikingenjör. Han menar att det skulle vara omöjligt att göra på samma sätt som man gjort på Bytesgatan (motsatta sidan).
–Ur trafiksäkerhetssynpunkt skulle det vara helt omöjligt. Med snedställda parkeringsplatser, så skulle man tvingas att backa ut mot trafiken. Det är omöjligt att ha på sånt sätt, säger Jan Gustavsson. Enligt Jan har det aldrig varit på tal om att ha det på samma sätt som på motsatt sida.
Som bilden skvallrar om får det bara plats tre fordon på parkeringen, inte sex som kommunens ansvariga hävdar. När LindeNytt fotograferade parkeringen hade två fordon parkerats. Att få in ytterligare fyra bilar är omöjligt. 12 st verkliga p-platser på motsatta sidan, 10 st möjliga på aktuella sidan, enligt Måns Hallén, 6 st enligt Jan Gustavsson och så blev det bara 3.
Klicka för stor bild>>
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.