Rikspolisstyrelsen blev eld och lågor över initiativet från Lindesbergs före detta polischef, Lars Törnqvist, då han presenterade en internettjänst för invånarna. Där kunde man bland annat tipsa om brott, anmäla brott eller skumma genom polisnotiser. Nu försvinner vissa delar ur det gamla beprövade upplägget. Igår presenterade nämligen Rikspolisstyrelsen sitt verk då den nya rikstäckande polissajten lades ut. Lindesbergspolisen.com som pionjärer får nu hänga med i det nya, detta betyder både förbättringar och försämringar.
För de som arbetar som anmälningsupptagare och sköter underhåll av polissajten på lokalnivå, finns flera fördelar med det nya. Bland annat slipper man massa dubbelarbete med anmälningar som tidigare. Men det finns vissa saker som kan tänkas vara sämre. ”Veckans brott” är en sådan sak. Nu när denna tjänst försvinner kanske intresset svalnar eftersom man inte direkt lockar in besökarna på samma sätt som tidigare. Den informationen som nu går ut består mer av kortfattad info där man t ex informerar om att hastighetskontroller ska göras i området vid en viss tid, eller att man lyckats lösa allvarligare brottstyper som t ex ungdomshärvan i stan. De korta men ack så informativa polisnotiserna är därmed ett minne blott.
Risken finns att tipsflödet avstannar, men det är bara som man spekulerar i dagsläget. Resten får tiden utvisa, menar Bengt Ericsson vid närpolisen i Lindesberg och konstaterar att det vore väldigt illa om konsekvenserna blir sådana. Den tidigare ”Tala med polisen” finns kvar, men fungerar inte på samma sätt som tidigare. Polisen kommer inte besvara tipsen i samma grad som tidigare som det ser ut i dag. Förändringar kan dock ske med tiden då sajten fortfarande är under uppbyggnad. Den nya sajten finner ni på adressen: www.polis.se
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.