Ett år har gått sedan Folkan #13 öppnade i Lindesberg. Ägaren till det nya ”innestället” hade högt flygande planer och stora förväntningar på framtiden. Men när det första året nu summeras, så är det inte med ett resultat värt att rama in och hänga upp på väggen.-Det är fortfarande mycket svårt att konkurrera med utelivet i Örebro. Tråkigt att inte politikerna lyssnar på oss som försöker vända trenden, kommenterar Besim Celik.
Folkan #13 har vunnit mycket på den dubbelriktade verksamheten, att ha ett koncept för vardagar och dagtid – och ett nöjeskoncept för kvällar och helger. Men det sistnämnda är också vad som blivit det största gisslet. Besim Celik trodde mycket mer på nattklubbslivet i stan:
-Jag är förvånad över hur svårt det är att driva en nattklubb i Linde, jag trodde nämligen att fler var sugna på något nytt i nöjesväg. Just därför provade vi ju med olika inriktningar också, t ex danskvällar för äldre publik men också party och nattklubb för yngre. Något direkt jättedrag tycker jag inte man sett oavsett vad som erbjuds, säger Besim.
Han är dock inte besviken över detta, men poängterar viss besvikelse mot politikerna i stan som sedan länge har ”lovat” att styra upp öppettiderna för att ge aktörerna större chans att konkurrera med nattlivet i Örebro.
-Det är verkligen dags att låta krogar och restauranger vara öppna till 02:00. Det är väl ändå mycket bättre om skattepengarna stannar i Lindesberg istället för att hamna i Örebro i den omfattning som sker idag. Trist, som sagt, säger han.
Samtidigt ser Besim all anledning att kämpa vidare. Att bara ge upp är inget alternativ.
-Nu har det gått ett år och man har fått en överblick på vad som verkligen är bäst att inrikta sig på. Det som har dragit mest folk tar vi med oss in i det nya året och det som fungerat sämre låter vi bli i fortsättningen. Och sedan kommer det att bli mer satsningar på nattklubbsbiten genom t ex en ”rockbar” nere i källaren. Där kommer det bjudas på traditionell rock av en Dj som ska spela musik i stil med AC/DC, Metallica med flera. Riktig rock med andra ord, och det är något jag vet uppskattas mycket i Lindesberg. Rockmusiken är djupt rotad här, konstaterar Besim.
Rockbaren är ett nytt inslag som kommer att provas redan under helgens 1-årsparty. Vidare utlovas mycket mer inom rockutbudet, bland annat genom fler rockkvällar med liveband.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.