Ett år har gått sedan Folkan #13 öppnade i Lindesberg. Ägaren till det nya ”innestället” hade högt flygande planer och stora förväntningar på framtiden. Men när det första året nu summeras, så är det inte med ett resultat värt att rama in och hänga upp på väggen.-Det är fortfarande mycket svårt att konkurrera med utelivet i Örebro. Tråkigt att inte politikerna lyssnar på oss som försöker vända trenden, kommenterar Besim Celik.
Folkan #13 har vunnit mycket på den dubbelriktade verksamheten, att ha ett koncept för vardagar och dagtid – och ett nöjeskoncept för kvällar och helger. Men det sistnämnda är också vad som blivit det största gisslet. Besim Celik trodde mycket mer på nattklubbslivet i stan:
-Jag är förvånad över hur svårt det är att driva en nattklubb i Linde, jag trodde nämligen att fler var sugna på något nytt i nöjesväg. Just därför provade vi ju med olika inriktningar också, t ex danskvällar för äldre publik men också party och nattklubb för yngre. Något direkt jättedrag tycker jag inte man sett oavsett vad som erbjuds, säger Besim.
Han är dock inte besviken över detta, men poängterar viss besvikelse mot politikerna i stan som sedan länge har ”lovat” att styra upp öppettiderna för att ge aktörerna större chans att konkurrera med nattlivet i Örebro.
-Det är verkligen dags att låta krogar och restauranger vara öppna till 02:00. Det är väl ändå mycket bättre om skattepengarna stannar i Lindesberg istället för att hamna i Örebro i den omfattning som sker idag. Trist, som sagt, säger han.
Samtidigt ser Besim all anledning att kämpa vidare. Att bara ge upp är inget alternativ.
-Nu har det gått ett år och man har fått en överblick på vad som verkligen är bäst att inrikta sig på. Det som har dragit mest folk tar vi med oss in i det nya året och det som fungerat sämre låter vi bli i fortsättningen. Och sedan kommer det att bli mer satsningar på nattklubbsbiten genom t ex en ”rockbar” nere i källaren. Där kommer det bjudas på traditionell rock av en Dj som ska spela musik i stil med AC/DC, Metallica med flera. Riktig rock med andra ord, och det är något jag vet uppskattas mycket i Lindesberg. Rockmusiken är djupt rotad här, konstaterar Besim.
Rockbaren är ett nytt inslag som kommer att provas redan under helgens 1-årsparty. Vidare utlovas mycket mer inom rockutbudet, bland annat genom fler rockkvällar med liveband.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.