Ett år har gått sedan Folkan #13 öppnade i Lindesberg. Ägaren till det nya ”innestället” hade högt flygande planer och stora förväntningar på framtiden. Men när det första året nu summeras, så är det inte med ett resultat värt att rama in och hänga upp på väggen.-Det är fortfarande mycket svårt att konkurrera med utelivet i Örebro. Tråkigt att inte politikerna lyssnar på oss som försöker vända trenden, kommenterar Besim Celik.
Folkan #13 har vunnit mycket på den dubbelriktade verksamheten, att ha ett koncept för vardagar och dagtid – och ett nöjeskoncept för kvällar och helger. Men det sistnämnda är också vad som blivit det största gisslet. Besim Celik trodde mycket mer på nattklubbslivet i stan:
-Jag är förvånad över hur svårt det är att driva en nattklubb i Linde, jag trodde nämligen att fler var sugna på något nytt i nöjesväg. Just därför provade vi ju med olika inriktningar också, t ex danskvällar för äldre publik men också party och nattklubb för yngre. Något direkt jättedrag tycker jag inte man sett oavsett vad som erbjuds, säger Besim.
Han är dock inte besviken över detta, men poängterar viss besvikelse mot politikerna i stan som sedan länge har ”lovat” att styra upp öppettiderna för att ge aktörerna större chans att konkurrera med nattlivet i Örebro.
-Det är verkligen dags att låta krogar och restauranger vara öppna till 02:00. Det är väl ändå mycket bättre om skattepengarna stannar i Lindesberg istället för att hamna i Örebro i den omfattning som sker idag. Trist, som sagt, säger han.
Samtidigt ser Besim all anledning att kämpa vidare. Att bara ge upp är inget alternativ.
-Nu har det gått ett år och man har fått en överblick på vad som verkligen är bäst att inrikta sig på. Det som har dragit mest folk tar vi med oss in i det nya året och det som fungerat sämre låter vi bli i fortsättningen. Och sedan kommer det att bli mer satsningar på nattklubbsbiten genom t ex en ”rockbar” nere i källaren. Där kommer det bjudas på traditionell rock av en Dj som ska spela musik i stil med AC/DC, Metallica med flera. Riktig rock med andra ord, och det är något jag vet uppskattas mycket i Lindesberg. Rockmusiken är djupt rotad här, konstaterar Besim.
Rockbaren är ett nytt inslag som kommer att provas redan under helgens 1-årsparty. Vidare utlovas mycket mer inom rockutbudet, bland annat genom fler rockkvällar med liveband.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.