Ett år har gått sedan Folkan #13 öppnade i Lindesberg. Ägaren till det nya ”innestället” hade högt flygande planer och stora förväntningar på framtiden. Men när det första året nu summeras, så är det inte med ett resultat värt att rama in och hänga upp på väggen.-Det är fortfarande mycket svårt att konkurrera med utelivet i Örebro. Tråkigt att inte politikerna lyssnar på oss som försöker vända trenden, kommenterar Besim Celik.
Folkan #13 har vunnit mycket på den dubbelriktade verksamheten, att ha ett koncept för vardagar och dagtid – och ett nöjeskoncept för kvällar och helger. Men det sistnämnda är också vad som blivit det största gisslet. Besim Celik trodde mycket mer på nattklubbslivet i stan:
-Jag är förvånad över hur svårt det är att driva en nattklubb i Linde, jag trodde nämligen att fler var sugna på något nytt i nöjesväg. Just därför provade vi ju med olika inriktningar också, t ex danskvällar för äldre publik men också party och nattklubb för yngre. Något direkt jättedrag tycker jag inte man sett oavsett vad som erbjuds, säger Besim.
Han är dock inte besviken över detta, men poängterar viss besvikelse mot politikerna i stan som sedan länge har ”lovat” att styra upp öppettiderna för att ge aktörerna större chans att konkurrera med nattlivet i Örebro.
-Det är verkligen dags att låta krogar och restauranger vara öppna till 02:00. Det är väl ändå mycket bättre om skattepengarna stannar i Lindesberg istället för att hamna i Örebro i den omfattning som sker idag. Trist, som sagt, säger han.
Samtidigt ser Besim all anledning att kämpa vidare. Att bara ge upp är inget alternativ.
-Nu har det gått ett år och man har fått en överblick på vad som verkligen är bäst att inrikta sig på. Det som har dragit mest folk tar vi med oss in i det nya året och det som fungerat sämre låter vi bli i fortsättningen. Och sedan kommer det att bli mer satsningar på nattklubbsbiten genom t ex en ”rockbar” nere i källaren. Där kommer det bjudas på traditionell rock av en Dj som ska spela musik i stil med AC/DC, Metallica med flera. Riktig rock med andra ord, och det är något jag vet uppskattas mycket i Lindesberg. Rockmusiken är djupt rotad här, konstaterar Besim.
Rockbaren är ett nytt inslag som kommer att provas redan under helgens 1-årsparty. Vidare utlovas mycket mer inom rockutbudet, bland annat genom fler rockkvällar med liveband.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.