Större fokus på hockeyn och mindre tid på vägarna. Så ser hösten ut för Lindlövens IF när division 1-hockeyn drar igång igen. Den nya serieindelningen är till Lindelagets fördel, bedömer nye tränaren Göran Sjöö, som nyligen fått den preliminära indelningen i sin hand.
Lindlöven kommer att få spela i Division 1 C. Indelningen innebär att vissa derbyn uteblir den kommande säsongen, men inte alla: Det kanske mest intressanta derbyslaget kommer att infinna sig då Lindlöven och Örebro HK även kommande säsong får tillfälle att mötas.
-När jag fick höra om serieindelningen var min första tanke att det är ett bra läge för oss. Jag tror det ger oss ett bra utgångsläge, inte minst med tanke på att våra restider förkortas väldigt mycket. Nu behöver vi inte längre åka så långt för att spela bortamatcher, det blir i regel mellan 5-15 mil. Killarna slipper långa resor och kan koncentrera sig mer på spelet, säger Göran Sjöö.
Dessa möts i Division 1 C
Lindlövens IF, Borlänge HF, Falu IF, Enköpings SK, Linden Hockey, Surahammars IF, Team Uppsala HC, Tierps HC, Valbo AIF och Örebro HK.
Lindlövens hemsida
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.