Större fokus på hockeyn och mindre tid på vägarna. Så ser hösten ut för Lindlövens IF när division 1-hockeyn drar igång igen. Den nya serieindelningen är till Lindelagets fördel, bedömer nye tränaren Göran Sjöö, som nyligen fått den preliminära indelningen i sin hand.
Lindlöven kommer att få spela i Division 1 C. Indelningen innebär att vissa derbyn uteblir den kommande säsongen, men inte alla: Det kanske mest intressanta derbyslaget kommer att infinna sig då Lindlöven och Örebro HK även kommande säsong får tillfälle att mötas.
-När jag fick höra om serieindelningen var min första tanke att det är ett bra läge för oss. Jag tror det ger oss ett bra utgångsläge, inte minst med tanke på att våra restider förkortas väldigt mycket. Nu behöver vi inte längre åka så långt för att spela bortamatcher, det blir i regel mellan 5-15 mil. Killarna slipper långa resor och kan koncentrera sig mer på spelet, säger Göran Sjöö.
Dessa möts i Division 1 C
Lindlövens IF, Borlänge HF, Falu IF, Enköpings SK, Linden Hockey, Surahammars IF, Team Uppsala HC, Tierps HC, Valbo AIF och Örebro HK.
Lindlövens hemsida
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.