Vid midnatt släppte Chris Kläfford sin senaste singel, som fått namnet ”This Kind of Love”. Låten är den tredje att släppas under 2022 och kommer att finnas med på det kommande albumet som väntas dyka upp framåt hösten.
– Jag tycker det är jätteroligt, och vi är nästan klara med albumet, säger Chris.
Det har varit en minst sagt fullspäckad start på 2022 för Chris Kläfford, som hunnit släppa flera nya singlar och snart ger sig ut på en mycket efterlängtad turné. Vid midnatt släpptes den senaste låten, ”This Kind of Love”, på bland annat Spotify.
– Den handlar om det här med att välja lycka, det är ju inte alltid så lätt. Jag tror att alla besitter möjligheten att kunna välja lycka i livet, det kan vara ett förhållande, en livssituation, jobb eller vad som helst, men det är ju inte så lätt alla gånger att välja ett spår och köra på det. ”Why do we love this kind of love” varför stannar vi kvar i något som vi inte blir lyckligast av? förklarar Chris.
Låten har varit ett projekt som pågått under en längre tid, som fick sitt färdiga resultat med hjälp av musikerkollegor från Skottland och USA.
– Jag började med den för länge sedan och fick ur mig alla verser, men jag hade ingen refräng för jag visste inte vart låten skulle gå och hur jag skulle knyta ihop säcken. Så den har legat i min lilla databank hemma ett tag, sedan lyfte jag fram den under en livesession jag hade med en kille från Skottland och en från USA, berättar han.
Tillsammans med Michael Fatkin från USA och Scott från Skottland växte låten fram till den nu slutliga versionen, som släpptes vid midnatt. Redan i slutet av april kommer dock en livevideo av låten, inspelad på Stampen i Stockholm, och Chris utesluter inte ytterligare versioner.
– Det kommer säkert en kitchensession på den här låten, för jag kan ju inte hålla mig, skrattar han.
Lördagen den 2 april medverkar Chris i den stora insamlingsgalan Hela Sverige Skramlar, där delar av landets artistelit uppträder för att samla in pengar till det krigsdrabbade Ukraina.
– Det är ett jättefint initiativ, man bidrar med det man kan, och sjunga är ju det jag kan, säger han.
”This kind of love” finns hos Spotify redan nu.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.