Vid midnatt släppte Chris Kläfford sin senaste singel, som fått namnet ”This Kind of Love”. Låten är den tredje att släppas under 2022 och kommer att finnas med på det kommande albumet som väntas dyka upp framåt hösten.
– Jag tycker det är jätteroligt, och vi är nästan klara med albumet, säger Chris.
Det har varit en minst sagt fullspäckad start på 2022 för Chris Kläfford, som hunnit släppa flera nya singlar och snart ger sig ut på en mycket efterlängtad turné. Vid midnatt släpptes den senaste låten, ”This Kind of Love”, på bland annat Spotify.
– Den handlar om det här med att välja lycka, det är ju inte alltid så lätt. Jag tror att alla besitter möjligheten att kunna välja lycka i livet, det kan vara ett förhållande, en livssituation, jobb eller vad som helst, men det är ju inte så lätt alla gånger att välja ett spår och köra på det. ”Why do we love this kind of love” varför stannar vi kvar i något som vi inte blir lyckligast av? förklarar Chris.
Låten har varit ett projekt som pågått under en längre tid, som fick sitt färdiga resultat med hjälp av musikerkollegor från Skottland och USA.
– Jag började med den för länge sedan och fick ur mig alla verser, men jag hade ingen refräng för jag visste inte vart låten skulle gå och hur jag skulle knyta ihop säcken. Så den har legat i min lilla databank hemma ett tag, sedan lyfte jag fram den under en livesession jag hade med en kille från Skottland och en från USA, berättar han.
Tillsammans med Michael Fatkin från USA och Scott från Skottland växte låten fram till den nu slutliga versionen, som släpptes vid midnatt. Redan i slutet av april kommer dock en livevideo av låten, inspelad på Stampen i Stockholm, och Chris utesluter inte ytterligare versioner.
– Det kommer säkert en kitchensession på den här låten, för jag kan ju inte hålla mig, skrattar han.
Lördagen den 2 april medverkar Chris i den stora insamlingsgalan Hela Sverige Skramlar, där delar av landets artistelit uppträder för att samla in pengar till det krigsdrabbade Ukraina.
– Det är ett jättefint initiativ, man bidrar med det man kan, och sjunga är ju det jag kan, säger han.
”This kind of love” finns hos Spotify redan nu.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.