Vid midnatt släppte Chris Kläfford sin senaste singel, som fått namnet ”This Kind of Love”. Låten är den tredje att släppas under 2022 och kommer att finnas med på det kommande albumet som väntas dyka upp framåt hösten.
– Jag tycker det är jätteroligt, och vi är nästan klara med albumet, säger Chris.
Det har varit en minst sagt fullspäckad start på 2022 för Chris Kläfford, som hunnit släppa flera nya singlar och snart ger sig ut på en mycket efterlängtad turné. Vid midnatt släpptes den senaste låten, ”This Kind of Love”, på bland annat Spotify.
– Den handlar om det här med att välja lycka, det är ju inte alltid så lätt. Jag tror att alla besitter möjligheten att kunna välja lycka i livet, det kan vara ett förhållande, en livssituation, jobb eller vad som helst, men det är ju inte så lätt alla gånger att välja ett spår och köra på det. ”Why do we love this kind of love” varför stannar vi kvar i något som vi inte blir lyckligast av? förklarar Chris.
Låten har varit ett projekt som pågått under en längre tid, som fick sitt färdiga resultat med hjälp av musikerkollegor från Skottland och USA.
– Jag började med den för länge sedan och fick ur mig alla verser, men jag hade ingen refräng för jag visste inte vart låten skulle gå och hur jag skulle knyta ihop säcken. Så den har legat i min lilla databank hemma ett tag, sedan lyfte jag fram den under en livesession jag hade med en kille från Skottland och en från USA, berättar han.
Tillsammans med Michael Fatkin från USA och Scott från Skottland växte låten fram till den nu slutliga versionen, som släpptes vid midnatt. Redan i slutet av april kommer dock en livevideo av låten, inspelad på Stampen i Stockholm, och Chris utesluter inte ytterligare versioner.
– Det kommer säkert en kitchensession på den här låten, för jag kan ju inte hålla mig, skrattar han.
Lördagen den 2 april medverkar Chris i den stora insamlingsgalan Hela Sverige Skramlar, där delar av landets artistelit uppträder för att samla in pengar till det krigsdrabbade Ukraina.
– Det är ett jättefint initiativ, man bidrar med det man kan, och sjunga är ju det jag kan, säger han.
”This kind of love” finns hos Spotify redan nu.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.