En polis med 14 år i yttre tjänst beskriver situationen i Lindesberg i lördags som det värsta han har sett, när en spontancruising dundrade fram i centrala Lindesberg. Nu florerar ett meddelande i sociala medier, att en ny cruising planeras kommande lördag.
– Vi känner till det och kommer att agera därefter, kommenterar Henrik Arenvang, kommundirektör i Lindesberg.
Omfattande nedskräpning, bråk, fylla, skadegörelser, hindrande av utryckningsfordon med mera. Listan på händelser blev lång när polisen på måndagen summerade den stora insatsen i lördags, då man tvingades stänga de centrala delarna av Lindesberg för att få stopp på den cruising som pågick utan tillstånd eller arrangör. Nu kommer uppgifter om att en ny spontancruising redan planeras på sociala medier inför kommande helg.
Henrik Arenvang, kommundirektör i Lindesberg, menar att lördagens händelser inte är acceptabla och att man känner till att det redan planeras för ytterligare en sådan sammandrabbning.
– Vi känner till det och kommer att agera därefter. Jag har haft kontakt med polisen idag och fått en lägesbild efter det som hände i lördags samt diskuterat hur vi nu skall arbeta vidare för att förhindra att det upprepas, förklarar Henrik Arenvang, utan att i detalj gå in på vilka verktyg man planerar ta till inför en eventuell spontancruising på lördag.
”En polis som jobbat i yttre tjänst i 14 år beskriver detta som det värsta han sett. Vi vill att ni som inte var där tar er en funderare över hur ni kan påverka era barn, syskon, vänner som var där att inte bidra till detta fler gånger! Allra helst, åk ut och se själv, hämta hem era barn och ungdomar (även om de är över 18 år kan man påverka!), detta var inte en bra miljö för NÅGON”, skriver polisen på sin instagramsida.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.