En polis med 14 år i yttre tjänst beskriver situationen i Lindesberg i lördags som det värsta han har sett, när en spontancruising dundrade fram i centrala Lindesberg. Nu florerar ett meddelande i sociala medier, att en ny cruising planeras kommande lördag.
– Vi känner till det och kommer att agera därefter, kommenterar Henrik Arenvang, kommundirektör i Lindesberg.
Omfattande nedskräpning, bråk, fylla, skadegörelser, hindrande av utryckningsfordon med mera. Listan på händelser blev lång när polisen på måndagen summerade den stora insatsen i lördags, då man tvingades stänga de centrala delarna av Lindesberg för att få stopp på den cruising som pågick utan tillstånd eller arrangör. Nu kommer uppgifter om att en ny spontancruising redan planeras på sociala medier inför kommande helg.
Henrik Arenvang, kommundirektör i Lindesberg, menar att lördagens händelser inte är acceptabla och att man känner till att det redan planeras för ytterligare en sådan sammandrabbning.
– Vi känner till det och kommer att agera därefter. Jag har haft kontakt med polisen idag och fått en lägesbild efter det som hände i lördags samt diskuterat hur vi nu skall arbeta vidare för att förhindra att det upprepas, förklarar Henrik Arenvang, utan att i detalj gå in på vilka verktyg man planerar ta till inför en eventuell spontancruising på lördag.
”En polis som jobbat i yttre tjänst i 14 år beskriver detta som det värsta han sett. Vi vill att ni som inte var där tar er en funderare över hur ni kan påverka era barn, syskon, vänner som var där att inte bidra till detta fler gånger! Allra helst, åk ut och se själv, hämta hem era barn och ungdomar (även om de är över 18 år kan man påverka!), detta var inte en bra miljö för NÅGON”, skriver polisen på sin instagramsida.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.