En polis med 14 år i yttre tjänst beskriver situationen i Lindesberg i lördags som det värsta han har sett, när en spontancruising dundrade fram i centrala Lindesberg. Nu florerar ett meddelande i sociala medier, att en ny cruising planeras kommande lördag.
– Vi känner till det och kommer att agera därefter, kommenterar Henrik Arenvang, kommundirektör i Lindesberg.
Omfattande nedskräpning, bråk, fylla, skadegörelser, hindrande av utryckningsfordon med mera. Listan på händelser blev lång när polisen på måndagen summerade den stora insatsen i lördags, då man tvingades stänga de centrala delarna av Lindesberg för att få stopp på den cruising som pågick utan tillstånd eller arrangör. Nu kommer uppgifter om att en ny spontancruising redan planeras på sociala medier inför kommande helg.
Henrik Arenvang, kommundirektör i Lindesberg, menar att lördagens händelser inte är acceptabla och att man känner till att det redan planeras för ytterligare en sådan sammandrabbning.
– Vi känner till det och kommer att agera därefter. Jag har haft kontakt med polisen idag och fått en lägesbild efter det som hände i lördags samt diskuterat hur vi nu skall arbeta vidare för att förhindra att det upprepas, förklarar Henrik Arenvang, utan att i detalj gå in på vilka verktyg man planerar ta till inför en eventuell spontancruising på lördag.
”En polis som jobbat i yttre tjänst i 14 år beskriver detta som det värsta han sett. Vi vill att ni som inte var där tar er en funderare över hur ni kan påverka era barn, syskon, vänner som var där att inte bidra till detta fler gånger! Allra helst, åk ut och se själv, hämta hem era barn och ungdomar (även om de är över 18 år kan man påverka!), detta var inte en bra miljö för NÅGON”, skriver polisen på sin instagramsida.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.