En polis med 14 år i yttre tjänst beskriver situationen i Lindesberg i lördags som det värsta han har sett, när en spontancruising dundrade fram i centrala Lindesberg. Nu florerar ett meddelande i sociala medier, att en ny cruising planeras kommande lördag.
– Vi känner till det och kommer att agera därefter, kommenterar Henrik Arenvang, kommundirektör i Lindesberg.
Omfattande nedskräpning, bråk, fylla, skadegörelser, hindrande av utryckningsfordon med mera. Listan på händelser blev lång när polisen på måndagen summerade den stora insatsen i lördags, då man tvingades stänga de centrala delarna av Lindesberg för att få stopp på den cruising som pågick utan tillstånd eller arrangör. Nu kommer uppgifter om att en ny spontancruising redan planeras på sociala medier inför kommande helg.
Henrik Arenvang, kommundirektör i Lindesberg, menar att lördagens händelser inte är acceptabla och att man känner till att det redan planeras för ytterligare en sådan sammandrabbning.
– Vi känner till det och kommer att agera därefter. Jag har haft kontakt med polisen idag och fått en lägesbild efter det som hände i lördags samt diskuterat hur vi nu skall arbeta vidare för att förhindra att det upprepas, förklarar Henrik Arenvang, utan att i detalj gå in på vilka verktyg man planerar ta till inför en eventuell spontancruising på lördag.
”En polis som jobbat i yttre tjänst i 14 år beskriver detta som det värsta han sett. Vi vill att ni som inte var där tar er en funderare över hur ni kan påverka era barn, syskon, vänner som var där att inte bidra till detta fler gånger! Allra helst, åk ut och se själv, hämta hem era barn och ungdomar (även om de är över 18 år kan man påverka!), detta var inte en bra miljö för NÅGON”, skriver polisen på sin instagramsida.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.