För amatörtravtränaren Kåre Axelsson har den senaste tiden inneburit väldigt mycket vakande i stallet och minimalt med sömn. Anledningen är att Crispi Crown, syster till den framgångsrika Landers Legend, varit i antågande att föda en ny springare för Stall Axelsson.
-Hon har gått långt över tiden nu, så det är jobbigt arbete att vaka hela tiden. Jag får gå upp varannan timme och titta till henne, sen tillbaka till sängen för att försöka sova en stund innan nästa kontroll, sa Kåre i början av förra veckan.
Sent i lördags födde Crispi Crown äntligen det lilla fölet – en liten kille med det travtypiska långa spirorna. På darriga ben följer fölet tveksamt efter mamma Crispi in i hagen för första gången, bara två dagar efter att ha sett dagens ljus för första gången. Vi har träffat den lille på Kåre Axelssons gård utanför Lindesberg, som nu vill ha LindeNytts läsares hjälp att namnge det lilla fölet.
Norrbagge eller…
Med bara minuter kvar på dygnet i lördags föddes fölet. Och pappan Zoogin, en av Sveriges genom tiderna bästa travhäst med drygt 25 miljoner insprungna pengar, har säkert inget större problem att klara underhållet. Skämt å sido. Eftersom stallet önskar hjälp att döpa det lilla fölet, redogör vi den information som kan tänkas behövas för att klura ut ett passande namn.
Mamman heter som tidigare nämnt Crispi Crown och pappan Zoogin. Den lille föddes på Norges nationaldag. Fölet är en hingst. Färgen är/kommer att bli svart. Gården heter Dalskogen och ligger intill Riksväg 50. Kåre Axelsson kallas ibland tysken. Stallnamnet Indika bör helst ingå i hästens namn.
LindeNytts förslag: Tyskbagge 50. Nja, kanske inte. Lycka till nu och era förslag skickar ni direkt till LindeNytt på följande länk: klicka här>>
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.