För amatörtravtränaren Kåre Axelsson har den senaste tiden inneburit väldigt mycket vakande i stallet och minimalt med sömn. Anledningen är att Crispi Crown, syster till den framgångsrika Landers Legend, varit i antågande att föda en ny springare för Stall Axelsson.
-Hon har gått långt över tiden nu, så det är jobbigt arbete att vaka hela tiden. Jag får gå upp varannan timme och titta till henne, sen tillbaka till sängen för att försöka sova en stund innan nästa kontroll, sa Kåre i början av förra veckan.
Sent i lördags födde Crispi Crown äntligen det lilla fölet – en liten kille med det travtypiska långa spirorna. På darriga ben följer fölet tveksamt efter mamma Crispi in i hagen för första gången, bara två dagar efter att ha sett dagens ljus för första gången. Vi har träffat den lille på Kåre Axelssons gård utanför Lindesberg, som nu vill ha LindeNytts läsares hjälp att namnge det lilla fölet.
Norrbagge eller…
Med bara minuter kvar på dygnet i lördags föddes fölet. Och pappan Zoogin, en av Sveriges genom tiderna bästa travhäst med drygt 25 miljoner insprungna pengar, har säkert inget större problem att klara underhållet. Skämt å sido. Eftersom stallet önskar hjälp att döpa det lilla fölet, redogör vi den information som kan tänkas behövas för att klura ut ett passande namn.
Mamman heter som tidigare nämnt Crispi Crown och pappan Zoogin. Den lille föddes på Norges nationaldag. Fölet är en hingst. Färgen är/kommer att bli svart. Gården heter Dalskogen och ligger intill Riksväg 50. Kåre Axelsson kallas ibland tysken. Stallnamnet Indika bör helst ingå i hästens namn.
LindeNytts förslag: Tyskbagge 50. Nja, kanske inte. Lycka till nu och era förslag skickar ni direkt till LindeNytt på följande länk: klicka här>>
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.