För amatörtravtränaren Kåre Axelsson har den senaste tiden inneburit väldigt mycket vakande i stallet och minimalt med sömn. Anledningen är att Crispi Crown, syster till den framgångsrika Landers Legend, varit i antågande att föda en ny springare för Stall Axelsson.
-Hon har gått långt över tiden nu, så det är jobbigt arbete att vaka hela tiden. Jag får gå upp varannan timme och titta till henne, sen tillbaka till sängen för att försöka sova en stund innan nästa kontroll, sa Kåre i början av förra veckan.
Sent i lördags födde Crispi Crown äntligen det lilla fölet – en liten kille med det travtypiska långa spirorna. På darriga ben följer fölet tveksamt efter mamma Crispi in i hagen för första gången, bara två dagar efter att ha sett dagens ljus för första gången. Vi har träffat den lille på Kåre Axelssons gård utanför Lindesberg, som nu vill ha LindeNytts läsares hjälp att namnge det lilla fölet.
Norrbagge eller…
Med bara minuter kvar på dygnet i lördags föddes fölet. Och pappan Zoogin, en av Sveriges genom tiderna bästa travhäst med drygt 25 miljoner insprungna pengar, har säkert inget större problem att klara underhållet. Skämt å sido. Eftersom stallet önskar hjälp att döpa det lilla fölet, redogör vi den information som kan tänkas behövas för att klura ut ett passande namn.
Mamman heter som tidigare nämnt Crispi Crown och pappan Zoogin. Den lille föddes på Norges nationaldag. Fölet är en hingst. Färgen är/kommer att bli svart. Gården heter Dalskogen och ligger intill Riksväg 50. Kåre Axelsson kallas ibland tysken. Stallnamnet Indika bör helst ingå i hästens namn.
LindeNytts förslag: Tyskbagge 50. Nja, kanske inte. Lycka till nu och era förslag skickar ni direkt till LindeNytt på följande länk: klicka här>>
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.