För amatörtravtränaren Kåre Axelsson har den senaste tiden inneburit väldigt mycket vakande i stallet och minimalt med sömn. Anledningen är att Crispi Crown, syster till den framgångsrika Landers Legend, varit i antågande att föda en ny springare för Stall Axelsson.
-Hon har gått långt över tiden nu, så det är jobbigt arbete att vaka hela tiden. Jag får gå upp varannan timme och titta till henne, sen tillbaka till sängen för att försöka sova en stund innan nästa kontroll, sa Kåre i början av förra veckan.
Sent i lördags födde Crispi Crown äntligen det lilla fölet – en liten kille med det travtypiska långa spirorna. På darriga ben följer fölet tveksamt efter mamma Crispi in i hagen för första gången, bara två dagar efter att ha sett dagens ljus för första gången. Vi har träffat den lille på Kåre Axelssons gård utanför Lindesberg, som nu vill ha LindeNytts läsares hjälp att namnge det lilla fölet.
Norrbagge eller…
Med bara minuter kvar på dygnet i lördags föddes fölet. Och pappan Zoogin, en av Sveriges genom tiderna bästa travhäst med drygt 25 miljoner insprungna pengar, har säkert inget större problem att klara underhållet. Skämt å sido. Eftersom stallet önskar hjälp att döpa det lilla fölet, redogör vi den information som kan tänkas behövas för att klura ut ett passande namn.
Mamman heter som tidigare nämnt Crispi Crown och pappan Zoogin. Den lille föddes på Norges nationaldag. Fölet är en hingst. Färgen är/kommer att bli svart. Gården heter Dalskogen och ligger intill Riksväg 50. Kåre Axelsson kallas ibland tysken. Stallnamnet Indika bör helst ingå i hästens namn.
LindeNytts förslag: Tyskbagge 50. Nja, kanske inte. Lycka till nu och era förslag skickar ni direkt till LindeNytt på följande länk: klicka här>>
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.