För amatörtravtränaren Kåre Axelsson har den senaste tiden inneburit väldigt mycket vakande i stallet och minimalt med sömn. Anledningen är att Crispi Crown, syster till den framgångsrika Landers Legend, varit i antågande att föda en ny springare för Stall Axelsson.
-Hon har gått långt över tiden nu, så det är jobbigt arbete att vaka hela tiden. Jag får gå upp varannan timme och titta till henne, sen tillbaka till sängen för att försöka sova en stund innan nästa kontroll, sa Kåre i början av förra veckan.
Sent i lördags födde Crispi Crown äntligen det lilla fölet – en liten kille med det travtypiska långa spirorna. På darriga ben följer fölet tveksamt efter mamma Crispi in i hagen för första gången, bara två dagar efter att ha sett dagens ljus för första gången. Vi har träffat den lille på Kåre Axelssons gård utanför Lindesberg, som nu vill ha LindeNytts läsares hjälp att namnge det lilla fölet.
Norrbagge eller…
Med bara minuter kvar på dygnet i lördags föddes fölet. Och pappan Zoogin, en av Sveriges genom tiderna bästa travhäst med drygt 25 miljoner insprungna pengar, har säkert inget större problem att klara underhållet. Skämt å sido. Eftersom stallet önskar hjälp att döpa det lilla fölet, redogör vi den information som kan tänkas behövas för att klura ut ett passande namn.
Mamman heter som tidigare nämnt Crispi Crown och pappan Zoogin. Den lille föddes på Norges nationaldag. Fölet är en hingst. Färgen är/kommer att bli svart. Gården heter Dalskogen och ligger intill Riksväg 50. Kåre Axelsson kallas ibland tysken. Stallnamnet Indika bör helst ingå i hästens namn.
LindeNytts förslag: Tyskbagge 50. Nja, kanske inte. Lycka till nu och era förslag skickar ni direkt till LindeNytt på följande länk: klicka här>>
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).