I fjol utlovades tomtmark i ett så attraktivt läge som bara tänkas kan i Lindesberg av stadsarkitekt Måns Hallén. Även om uppgifterna då var mycket fåordiga så framgick ändå att Lindesjön och kyrkan var två motiv som bara måste vara med för att skapa detta attraktiva läge. Dessutom skulle det vara gång- och cykelavstånd till centrum. Många spekulerade säkert vilt och kom fram till att södra änden av Lindesjön var den plats Hallén såg som den rätta. Nu kan LindeNytt berätta att det var helt fel. Platsen som stadsarkitekten fastnade för ligger mycket närmare centrum än så.
Platsen ligger idag öde och används bara ett fåtal gånger om året. När vi träffar Hallén på platsen får man verkligen en inblick i verkligheten där. Skräp och annan bråte ligger utspridd och området ser inte direkt inbjudande ut idag. Men platsen har även många bra egenskaper: Ett stenkast till sjön, Bottenån och centrum t ex. Platsen där Hallén vill se den nya stadsdelen byggas upp är tivoliplatsen nere vid Gröna bron. Redan har förslaget tagits emot på ett positivt sätt då det presenterades för Kommunstyrelsen häromveckan.
Tivoliplatsen blir därmed en plats som tillför liv och rörelse året runt. Tanken är att bostadsområdet ska vara en offentlig plats där alla ska trivas – ett samhälle i samhället. Bostäderna ska byggas i modern tappning och arkitektur med maximalt utnyttjande av å-stranden och vyer. Fler mindre vägar kommer att snirkla sig in i den nya stadsdelen för att öka tillgängligheten och genomfarten. Och för att man verkligen ska känna av att det är en levande del av staden är tanken att mindre affärsrörelser som t ex kaféer, hårfrisör eller dylikt ska finnas med i bilden. Om förslaget godkänns från politiskt håll hoppas Hallén att projektet ska vara klart inom tidsramen fem år.
Var ska då tivolit slå upp sina attraktioner när det stundar? Ja, enligt Måns Hallén finns det gott om andra platser som idag står tomma och mycket väl kan nyttjas som tivoliplats. Som exempel ger han kvarteret Bulten på Banvägen där ett stort grönområde idag står oanvänt hela året. Klicka här för stor bild>>
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.