I fjol utlovades tomtmark i ett så attraktivt läge som bara tänkas kan i Lindesberg av stadsarkitekt Måns Hallén. Även om uppgifterna då var mycket fåordiga så framgick ändå att Lindesjön och kyrkan var två motiv som bara måste vara med för att skapa detta attraktiva läge. Dessutom skulle det vara gång- och cykelavstånd till centrum. Många spekulerade säkert vilt och kom fram till att södra änden av Lindesjön var den plats Hallén såg som den rätta. Nu kan LindeNytt berätta att det var helt fel. Platsen som stadsarkitekten fastnade för ligger mycket närmare centrum än så.
Platsen ligger idag öde och används bara ett fåtal gånger om året. När vi träffar Hallén på platsen får man verkligen en inblick i verkligheten där. Skräp och annan bråte ligger utspridd och området ser inte direkt inbjudande ut idag. Men platsen har även många bra egenskaper: Ett stenkast till sjön, Bottenån och centrum t ex. Platsen där Hallén vill se den nya stadsdelen byggas upp är tivoliplatsen nere vid Gröna bron. Redan har förslaget tagits emot på ett positivt sätt då det presenterades för Kommunstyrelsen häromveckan.
Tivoliplatsen blir därmed en plats som tillför liv och rörelse året runt. Tanken är att bostadsområdet ska vara en offentlig plats där alla ska trivas – ett samhälle i samhället. Bostäderna ska byggas i modern tappning och arkitektur med maximalt utnyttjande av å-stranden och vyer. Fler mindre vägar kommer att snirkla sig in i den nya stadsdelen för att öka tillgängligheten och genomfarten. Och för att man verkligen ska känna av att det är en levande del av staden är tanken att mindre affärsrörelser som t ex kaféer, hårfrisör eller dylikt ska finnas med i bilden. Om förslaget godkänns från politiskt håll hoppas Hallén att projektet ska vara klart inom tidsramen fem år.
Var ska då tivolit slå upp sina attraktioner när det stundar? Ja, enligt Måns Hallén finns det gott om andra platser som idag står tomma och mycket väl kan nyttjas som tivoliplats. Som exempel ger han kvarteret Bulten på Banvägen där ett stort grönområde idag står oanvänt hela året. Klicka här för stor bild>>
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.