I fjol utlovades tomtmark i ett så attraktivt läge som bara tänkas kan i Lindesberg av stadsarkitekt Måns Hallén. Även om uppgifterna då var mycket fåordiga så framgick ändå att Lindesjön och kyrkan var två motiv som bara måste vara med för att skapa detta attraktiva läge. Dessutom skulle det vara gång- och cykelavstånd till centrum. Många spekulerade säkert vilt och kom fram till att södra änden av Lindesjön var den plats Hallén såg som den rätta. Nu kan LindeNytt berätta att det var helt fel. Platsen som stadsarkitekten fastnade för ligger mycket närmare centrum än så.
Platsen ligger idag öde och används bara ett fåtal gånger om året. När vi träffar Hallén på platsen får man verkligen en inblick i verkligheten där. Skräp och annan bråte ligger utspridd och området ser inte direkt inbjudande ut idag. Men platsen har även många bra egenskaper: Ett stenkast till sjön, Bottenån och centrum t ex. Platsen där Hallén vill se den nya stadsdelen byggas upp är tivoliplatsen nere vid Gröna bron. Redan har förslaget tagits emot på ett positivt sätt då det presenterades för Kommunstyrelsen häromveckan.
Tivoliplatsen blir därmed en plats som tillför liv och rörelse året runt. Tanken är att bostadsområdet ska vara en offentlig plats där alla ska trivas – ett samhälle i samhället. Bostäderna ska byggas i modern tappning och arkitektur med maximalt utnyttjande av å-stranden och vyer. Fler mindre vägar kommer att snirkla sig in i den nya stadsdelen för att öka tillgängligheten och genomfarten. Och för att man verkligen ska känna av att det är en levande del av staden är tanken att mindre affärsrörelser som t ex kaféer, hårfrisör eller dylikt ska finnas med i bilden. Om förslaget godkänns från politiskt håll hoppas Hallén att projektet ska vara klart inom tidsramen fem år.
Var ska då tivolit slå upp sina attraktioner när det stundar? Ja, enligt Måns Hallén finns det gott om andra platser som idag står tomma och mycket väl kan nyttjas som tivoliplats. Som exempel ger han kvarteret Bulten på Banvägen där ett stort grönområde idag står oanvänt hela året. Klicka här för stor bild>>
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.