I fjol utlovades tomtmark i ett så attraktivt läge som bara tänkas kan i Lindesberg av stadsarkitekt Måns Hallén. Även om uppgifterna då var mycket fåordiga så framgick ändå att Lindesjön och kyrkan var två motiv som bara måste vara med för att skapa detta attraktiva läge. Dessutom skulle det vara gång- och cykelavstånd till centrum. Många spekulerade säkert vilt och kom fram till att södra änden av Lindesjön var den plats Hallén såg som den rätta. Nu kan LindeNytt berätta att det var helt fel. Platsen som stadsarkitekten fastnade för ligger mycket närmare centrum än så.
Platsen ligger idag öde och används bara ett fåtal gånger om året. När vi träffar Hallén på platsen får man verkligen en inblick i verkligheten där. Skräp och annan bråte ligger utspridd och området ser inte direkt inbjudande ut idag. Men platsen har även många bra egenskaper: Ett stenkast till sjön, Bottenån och centrum t ex. Platsen där Hallén vill se den nya stadsdelen byggas upp är tivoliplatsen nere vid Gröna bron. Redan har förslaget tagits emot på ett positivt sätt då det presenterades för Kommunstyrelsen häromveckan.
Tivoliplatsen blir därmed en plats som tillför liv och rörelse året runt. Tanken är att bostadsområdet ska vara en offentlig plats där alla ska trivas – ett samhälle i samhället. Bostäderna ska byggas i modern tappning och arkitektur med maximalt utnyttjande av å-stranden och vyer. Fler mindre vägar kommer att snirkla sig in i den nya stadsdelen för att öka tillgängligheten och genomfarten. Och för att man verkligen ska känna av att det är en levande del av staden är tanken att mindre affärsrörelser som t ex kaféer, hårfrisör eller dylikt ska finnas med i bilden. Om förslaget godkänns från politiskt håll hoppas Hallén att projektet ska vara klart inom tidsramen fem år.
Var ska då tivolit slå upp sina attraktioner när det stundar? Ja, enligt Måns Hallén finns det gott om andra platser som idag står tomma och mycket väl kan nyttjas som tivoliplats. Som exempel ger han kvarteret Bulten på Banvägen där ett stort grönområde idag står oanvänt hela året. Klicka här för stor bild>>
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.