Nyföretagandet i Lindesbergs kommun måste bli starkare. Det konstaterar kommunchef Peter Bring. Men det är inget man kan ordna i en handvändning, det kräver mycket arbete för att skapa goda förutsättningar för utveckling och tillväxt. Inte minst måste kommunen vara attraktiv nog för att få hit fler företagsamma människor.
I tisdags presenterade Jobs and Society Nyföretagarcentrum siffror för fjolåret över just nyföretagandet i landet. Lindesberg tillsammans med Falköping och Piteå ligger i bottenskrapet samtidigt som Höganäs, Sigtuna och Nynäshamn toppar listan under kategorin ”Medelstora städer”.
Varför nyföretagandet varit så svagt i Lindesberg är något Peter Bring inte kan svara på idag.
-Det är svårt. Men det saknas företagsamma människor helt enkelt. Vi jobbar med just den här frågan, men det är så mycket som spelar in att det helt enkelt tar tid. Bland annat jobbar vi för att starta eget-utbildning ska finnas tillgängligt för alla, inte bara de som är arbetslösa. Sedan gäller det helt klart att skapa en kommun som är attraktiv. Annars får vi inte hit nya människor, så är det bara, säger Peter Bring.
Svenskt Näringsliv har listat en rad åtgärder kommunerna bör följa för att förbättra företagsklimatet. Bland annat ska politiker och kommunala tjänstemän träffa företagarna oftare än vad som sker i dag. Det är något kommunchefen håller med om.
-Vi är ju redan idag ute och träffar företagen, men jag måste säga att det faktiskt borde ske oftare. Och det jobbar vi på.
Andra åtgärder är att förenkla det krångliga. Till exempel genom att ta bort onödiga regler.
Dessutom propagerar man för att lägga ut fler kommunala verksamheter på entreprenad. Något Lindesbergs kommun genom åren varit mycket kritiska till, samtidigt som det i andra kommuner visat sig ge ett gott resultat.
Fakta: Antalet nystartade företag per 1000 invånare är i genomsnitt 3,7 för medelstora städer. Lindesberg halkar långt efter genomsnittet med endast 2,6.
Mer information angående nyföretagandet finns på www.jobs-society.se
Relaterade artiklar:
Vad är Entreprenörsprogrammet?
Varför ska Lindesberg vara sist jämt?
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.