Nyföretagandet i Lindesbergs kommun måste bli starkare. Det konstaterar kommunchef Peter Bring. Men det är inget man kan ordna i en handvändning, det kräver mycket arbete för att skapa goda förutsättningar för utveckling och tillväxt. Inte minst måste kommunen vara attraktiv nog för att få hit fler företagsamma människor.
I tisdags presenterade Jobs and Society Nyföretagarcentrum siffror för fjolåret över just nyföretagandet i landet. Lindesberg tillsammans med Falköping och Piteå ligger i bottenskrapet samtidigt som Höganäs, Sigtuna och Nynäshamn toppar listan under kategorin ”Medelstora städer”.
Varför nyföretagandet varit så svagt i Lindesberg är något Peter Bring inte kan svara på idag.
-Det är svårt. Men det saknas företagsamma människor helt enkelt. Vi jobbar med just den här frågan, men det är så mycket som spelar in att det helt enkelt tar tid. Bland annat jobbar vi för att starta eget-utbildning ska finnas tillgängligt för alla, inte bara de som är arbetslösa. Sedan gäller det helt klart att skapa en kommun som är attraktiv. Annars får vi inte hit nya människor, så är det bara, säger Peter Bring.
Svenskt Näringsliv har listat en rad åtgärder kommunerna bör följa för att förbättra företagsklimatet. Bland annat ska politiker och kommunala tjänstemän träffa företagarna oftare än vad som sker i dag. Det är något kommunchefen håller med om.
-Vi är ju redan idag ute och träffar företagen, men jag måste säga att det faktiskt borde ske oftare. Och det jobbar vi på.
Andra åtgärder är att förenkla det krångliga. Till exempel genom att ta bort onödiga regler.
Dessutom propagerar man för att lägga ut fler kommunala verksamheter på entreprenad. Något Lindesbergs kommun genom åren varit mycket kritiska till, samtidigt som det i andra kommuner visat sig ge ett gott resultat.
Fakta: Antalet nystartade företag per 1000 invånare är i genomsnitt 3,7 för medelstora städer. Lindesberg halkar långt efter genomsnittet med endast 2,6.
Mer information angående nyföretagandet finns på www.jobs-society.se
Relaterade artiklar:
Vad är Entreprenörsprogrammet?
Varför ska Lindesberg vara sist jämt?
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.