Nyföretagandet i Lindesbergs kommun måste bli starkare. Det konstaterar kommunchef Peter Bring. Men det är inget man kan ordna i en handvändning, det kräver mycket arbete för att skapa goda förutsättningar för utveckling och tillväxt. Inte minst måste kommunen vara attraktiv nog för att få hit fler företagsamma människor.
I tisdags presenterade Jobs and Society Nyföretagarcentrum siffror för fjolåret över just nyföretagandet i landet. Lindesberg tillsammans med Falköping och Piteå ligger i bottenskrapet samtidigt som Höganäs, Sigtuna och Nynäshamn toppar listan under kategorin ”Medelstora städer”.
Varför nyföretagandet varit så svagt i Lindesberg är något Peter Bring inte kan svara på idag.
-Det är svårt. Men det saknas företagsamma människor helt enkelt. Vi jobbar med just den här frågan, men det är så mycket som spelar in att det helt enkelt tar tid. Bland annat jobbar vi för att starta eget-utbildning ska finnas tillgängligt för alla, inte bara de som är arbetslösa. Sedan gäller det helt klart att skapa en kommun som är attraktiv. Annars får vi inte hit nya människor, så är det bara, säger Peter Bring.
Svenskt Näringsliv har listat en rad åtgärder kommunerna bör följa för att förbättra företagsklimatet. Bland annat ska politiker och kommunala tjänstemän träffa företagarna oftare än vad som sker i dag. Det är något kommunchefen håller med om.
-Vi är ju redan idag ute och träffar företagen, men jag måste säga att det faktiskt borde ske oftare. Och det jobbar vi på.
Andra åtgärder är att förenkla det krångliga. Till exempel genom att ta bort onödiga regler.
Dessutom propagerar man för att lägga ut fler kommunala verksamheter på entreprenad. Något Lindesbergs kommun genom åren varit mycket kritiska till, samtidigt som det i andra kommuner visat sig ge ett gott resultat.
Fakta: Antalet nystartade företag per 1000 invånare är i genomsnitt 3,7 för medelstora städer. Lindesberg halkar långt efter genomsnittet med endast 2,6.
Mer information angående nyföretagandet finns på www.jobs-society.se
Relaterade artiklar:
Vad är Entreprenörsprogrammet?
Varför ska Lindesberg vara sist jämt?
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.