Från och måndag kan människor i Örebro län mycket lättare få kontakt med Länsstyrelsen vid händelse av brådskande rovdjursärenden som t ex ett angrepp. Detta meddelar Länsstyrelsen i ett pressmeddelande idag.
Måndag 1 juli öppnar Länsstyrelsen en telefontjänst dit allmänheten kan vända sig vid händelse av akuta rovdjurshändelser. Telefontjänsten är alltså öppen för såväl privatperson som exempelvis en lantbrukare vars tamdjur blivit utsatta för rovdjursangrepp.
Länsstyrelsen uppger att syftet med linjen är att förenkla kontakten vid just brådskande ärenden som ett angrepp – men att det även fyller en funktion vid händelse av att en djurägare tvingats skjuta ett rovdjur för att skydda sina tamdjur eller sällskapsdjur (hund).
Samma datum, 1 juli, sker en ändring i Jaktförordningen vilket innebär att djurägare skall vända sig till Länsstyrelsen för att anmäla om en sådan åtgärd framtvingats av att rovdjur attackerat tamdjur eller sällskapsdjur.
– Det är alltid tråkigt för den djurägare som drabbas av angrepp på sina djur. Med den nya rovdjurstelefonen blir det lättare att få kontakt med oss, så att vi snabbt kan komma ut och bekräfta rovdjursangreppet. Dessutom blir det möjligt att nå oss dygnet runt, säger Länsstyrelsens rovdjursansvarige Per Wedholm.
Fotnot: Telefonnumret till ”Rovdjurstelefonen” är 019-19 35 40.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.