Mikael Andersson, trygghetssamordnare vid Lindeskolan. Foto: Ida Lindkvist
Ny tjänst ska ge trygghet och trivsel
Mikael ”Micke” Andersson cirkulerar på Lindeskolan, äter tillsammans med eleverna i matsalen, lyssnar och har tiden; oavsett om man vill prata om stora eller små problem, eller bara snacka. Micke är skolans trygghetssamordnare sedan snart ett par månader tillbaka, och han ska bidra till att trygghet och trivsel genomsyrar skolans värld.
Det är förmiddag på Lindeskolan och Micke Andersson sitter i cafeterian och snackar med några elever. En kort promenad till huset bredvid och Micke hälsar på alla ungdomar han möter. Under 27 år har Micke arbetat på olika skolor under varierade befattningar, och de sex senaste åren här på Lindeskolan. Sedan mars har han fått axla en ny roll och tjänst då han numer figurerar på skolan som trygghetssamordnare.
– Mikael är handplockad för sina egenskaper. Han har erfarenheten och lugnet för att få tillit och förtroende från eleverna, berättar gymnasiechef Staffan Hörnberg.
Staffan förespråkar trygghet och trivsel i fokus på skolan, och med de två grundstenarna följer automatiskt den viktiga studieron, menar han.
– Man hade skolvärdar förr, vi hade en skolvärdinna som var som allas extramamma. Det här är en officiell satsning för ännu mer trivsel och trygga elever och personal. Det var i februari vi bestämde oss och vi har upparbetat en trygghetsplan, säger Staffan.
Det här arbetet är otroligt viktigt för Staffan, och därför har Staffan och Mikael direktkontakt utan att Mikael behöver gå andra omvägar.
– Staffan är otroligt drivande, han gör ett fantastiskt arbete, berömmer Mikael gymnasiechefen varmt.
Micke hälsar på alla han möter. Foto: Ida Lindkvist
Framförallt vill man komma åt tempot, att eleverna blir hörda, guidade och hjälpta direkt.
– Blir någon elev till exempel kränkt ska man inte behöva vänta i flera veckor, man ska kunna få hjälp samma dag, menar Staffan.
– Mikael sitter här på elevhälsan och ingår i elevhälsoarbetet, där vi också stärker upp. Vi gör en stor satsning och anställer ytterligare en kurator, ytterligare en skolsköterska och en SYV. Vi stärker också upp på den specialpedagogiska sidan.
Micke inleder sina morgnar som trygghetssamordnare med att gå ett varv runt skolan i samband med att eleverna strömmar till. Därefter spenderar han en stund i cafeterian och pratar med ungdomarna.
– Ofta är det någon typ av elevärende. Det är alltifrån problem men även positivt, berättar Micke.
Micke går också runt och pratar med lärarna, och två dagar i veckan äter han i skolans matsal. Samordning mellan polis, fältarbetarna och elevhälsan sköter också Micke.
– Händer det något så tar jag tag i det direkt. Det är en stor skola så vi får kartlägga var jag behövs mest, säger Micke.
Den goda stämningen som Staffan märker av på skolan har lett till flera positiva resultat.
– Det är kul för vi har en ökning på 17% sökande hit. Det är en positivt uppåtgående trend. Jag vill ha full gas framåt, det är kul att utvecklas. Lindeskolan är viktigt för Lindesberg. Det ska vara en bra skola!, poängterar Staffan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Bubble Ball lockade många till Fröjevi Idrottsplats. Foto: Jennie Einarsson
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Bildspecial: Studenternas utspring
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och ...
Ny korsning ska avlasta villagata från trafik
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att ...
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Lista: Här firas Nationaldagen
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från...