Mikael Andersson, trygghetssamordnare vid Lindeskolan. Foto: Ida Lindkvist
Ny tjänst ska ge trygghet och trivsel
Mikael ”Micke” Andersson cirkulerar på Lindeskolan, äter tillsammans med eleverna i matsalen, lyssnar och har tiden; oavsett om man vill prata om stora eller små problem, eller bara snacka. Micke är skolans trygghetssamordnare sedan snart ett par månader tillbaka, och han ska bidra till att trygghet och trivsel genomsyrar skolans värld.
Det är förmiddag på Lindeskolan och Micke Andersson sitter i cafeterian och snackar med några elever. En kort promenad till huset bredvid och Micke hälsar på alla ungdomar han möter. Under 27 år har Micke arbetat på olika skolor under varierade befattningar, och de sex senaste åren här på Lindeskolan. Sedan mars har han fått axla en ny roll och tjänst då han numer figurerar på skolan som trygghetssamordnare.
– Mikael är handplockad för sina egenskaper. Han har erfarenheten och lugnet för att få tillit och förtroende från eleverna, berättar gymnasiechef Staffan Hörnberg.
Staffan förespråkar trygghet och trivsel i fokus på skolan, och med de två grundstenarna följer automatiskt den viktiga studieron, menar han.
– Man hade skolvärdar förr, vi hade en skolvärdinna som var som allas extramamma. Det här är en officiell satsning för ännu mer trivsel och trygga elever och personal. Det var i februari vi bestämde oss och vi har upparbetat en trygghetsplan, säger Staffan.
Det här arbetet är otroligt viktigt för Staffan, och därför har Staffan och Mikael direktkontakt utan att Mikael behöver gå andra omvägar.
– Staffan är otroligt drivande, han gör ett fantastiskt arbete, berömmer Mikael gymnasiechefen varmt.
Micke hälsar på alla han möter. Foto: Ida Lindkvist
Framförallt vill man komma åt tempot, att eleverna blir hörda, guidade och hjälpta direkt.
– Blir någon elev till exempel kränkt ska man inte behöva vänta i flera veckor, man ska kunna få hjälp samma dag, menar Staffan.
– Mikael sitter här på elevhälsan och ingår i elevhälsoarbetet, där vi också stärker upp. Vi gör en stor satsning och anställer ytterligare en kurator, ytterligare en skolsköterska och en SYV. Vi stärker också upp på den specialpedagogiska sidan.
Micke inleder sina morgnar som trygghetssamordnare med att gå ett varv runt skolan i samband med att eleverna strömmar till. Därefter spenderar han en stund i cafeterian och pratar med ungdomarna.
– Ofta är det någon typ av elevärende. Det är alltifrån problem men även positivt, berättar Micke.
Micke går också runt och pratar med lärarna, och två dagar i veckan äter han i skolans matsal. Samordning mellan polis, fältarbetarna och elevhälsan sköter också Micke.
– Händer det något så tar jag tag i det direkt. Det är en stor skola så vi får kartlägga var jag behövs mest, säger Micke.
Den goda stämningen som Staffan märker av på skolan har lett till flera positiva resultat.
– Det är kul för vi har en ökning på 17% sökande hit. Det är en positivt uppåtgående trend. Jag vill ha full gas framåt, det är kul att utvecklas. Lindeskolan är viktigt för Lindesberg. Det ska vara en bra skola!, poängterar Staffan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Världsklass när frisörduon öppnar egen salong
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhä...
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.