Mikael Andersson, trygghetssamordnare vid Lindeskolan. Foto: Ida Lindkvist
Ny tjänst ska ge trygghet och trivsel
Mikael ”Micke” Andersson cirkulerar på Lindeskolan, äter tillsammans med eleverna i matsalen, lyssnar och har tiden; oavsett om man vill prata om stora eller små problem, eller bara snacka. Micke är skolans trygghetssamordnare sedan snart ett par månader tillbaka, och han ska bidra till att trygghet och trivsel genomsyrar skolans värld.
Det är förmiddag på Lindeskolan och Micke Andersson sitter i cafeterian och snackar med några elever. En kort promenad till huset bredvid och Micke hälsar på alla ungdomar han möter. Under 27 år har Micke arbetat på olika skolor under varierade befattningar, och de sex senaste åren här på Lindeskolan. Sedan mars har han fått axla en ny roll och tjänst då han numer figurerar på skolan som trygghetssamordnare.
– Mikael är handplockad för sina egenskaper. Han har erfarenheten och lugnet för att få tillit och förtroende från eleverna, berättar gymnasiechef Staffan Hörnberg.
Staffan förespråkar trygghet och trivsel i fokus på skolan, och med de två grundstenarna följer automatiskt den viktiga studieron, menar han.
– Man hade skolvärdar förr, vi hade en skolvärdinna som var som allas extramamma. Det här är en officiell satsning för ännu mer trivsel och trygga elever och personal. Det var i februari vi bestämde oss och vi har upparbetat en trygghetsplan, säger Staffan.
Det här arbetet är otroligt viktigt för Staffan, och därför har Staffan och Mikael direktkontakt utan att Mikael behöver gå andra omvägar.
– Staffan är otroligt drivande, han gör ett fantastiskt arbete, berömmer Mikael gymnasiechefen varmt.
Micke hälsar på alla han möter. Foto: Ida Lindkvist
Framförallt vill man komma åt tempot, att eleverna blir hörda, guidade och hjälpta direkt.
– Blir någon elev till exempel kränkt ska man inte behöva vänta i flera veckor, man ska kunna få hjälp samma dag, menar Staffan.
– Mikael sitter här på elevhälsan och ingår i elevhälsoarbetet, där vi också stärker upp. Vi gör en stor satsning och anställer ytterligare en kurator, ytterligare en skolsköterska och en SYV. Vi stärker också upp på den specialpedagogiska sidan.
Micke inleder sina morgnar som trygghetssamordnare med att gå ett varv runt skolan i samband med att eleverna strömmar till. Därefter spenderar han en stund i cafeterian och pratar med ungdomarna.
– Ofta är det någon typ av elevärende. Det är alltifrån problem men även positivt, berättar Micke.
Micke går också runt och pratar med lärarna, och två dagar i veckan äter han i skolans matsal. Samordning mellan polis, fältarbetarna och elevhälsan sköter också Micke.
– Händer det något så tar jag tag i det direkt. Det är en stor skola så vi får kartlägga var jag behövs mest, säger Micke.
Den goda stämningen som Staffan märker av på skolan har lett till flera positiva resultat.
– Det är kul för vi har en ökning på 17% sökande hit. Det är en positivt uppåtgående trend. Jag vill ha full gas framåt, det är kul att utvecklas. Lindeskolan är viktigt för Lindesberg. Det ska vara en bra skola!, poängterar Staffan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Oppositionens budget vinnare i fullmäktige
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, ...