Hemmapremiären mot Sollentunas C-lag slutade med en överlägsen seger i tre set, detsamma gällde även under lördagen. Det blev däremot jämnare siffror i matchen när Södermalm gästade arenan, där hemmadamerna i slutändan hade kontroll på matchen.
Förra lördagen spelade Linde Volley sin hemmapremiär mot Sollentunas C-lag, en match som då slutade med en överlägsen seger. Det jämnaste setet då, var det inledande som slutade med siffrorna 25-10. Under lördagen var det ny match på hemmaplan när Södermalm gästade arenan.
Precis som förra veckan så blev det även under lördagen en tresetseger, där setsiffrorna blev jämnare än veckan innan.
Segern gör att Linde Volley ännu är obesegrade i den nya Division 1-serien, där laget dessutom ännu inte har förlorat något set på hemmaplan. Något som gör att man toppar den färska tabellen med 8 poäng. En positiv början på den nya säsongen.
Matchen slutade 3-0 (25-18, 25-20, 25-20) och trots de fina hemmasegrarna så väntar nu dubbla bortamatcher. Den första kommer att spelas den 16:e oktober där man möter Uppsala, några dagar därefter möter man Vallentuna.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.