Ungdomarna i Lindesberg blir ofta utestängda från livemusikscenen på grund av att evenemangen ofta arrangeras inne på krogarna. Nu vill musikföreningen Musik Över Gränserna råda bot på detta. I oktober startar M.Ö.G ”Klubb Underground” i syfte att skapa en livescen för de som är under 18 år.-Jag tror att det finns efterfrågan – men också att man skapar ännu mer efterfrågan genom att fixa arrangemang mer kontinuerligt för unga, kommenterar Christer Pilblad, huvudansvarig för satsningen.
Klubb Underground har premiär om knappt två veckor, den nionde oktober för att vara exakt. Platsen för den nya ungdomsklubben är Musikhuset på Kullgatan. Där håller man nu på att fräschar upp lokalerna för ändamålet. Den nya ungdomsklubben är kortfattat tänkt att bli ett ”hak” och mötesplats för unga – men det innebär inte att personer över 18 år är portade.
-Naturligtvis är alla välkomna, men Underground är i första hand en klubb som riktas till ungdomar eftersom de inte har samma möjligheter som vuxna. De kommer ju inte in på krogen och det är i regel där som alla band lirar live här i Lindesberg, förklarar initiativtagaren Christer Pilblad.
Fyra klubbkvällar är bokade fram till årsskiftet. Dessa kvällar blir lite av en test för att se om ungdomarna verkligen går ut när det arrangeras saker för dem.
-Blir det lyckat finns ju anledning att köra vidare på konceptet, poängterar han.
Banden som Pilblad har jagat inför satsningen, är i regel endast ”nya” band för Lindesberg. Hans ambition är att fixa hit etablerade band som aldrig lirat i stan tidigare.
-Vi bokar bara band som inte lirat i Linde tidigare för att man ska få se något nytt varje gång man kommer till Klubb Underground. Till premiären har vi bland annat ett Örebroband som vann Talangen: Sleazy Trash. Och det andra bandet som lirar är Revolve från Göteborg.
I samband med klubbkvällarna, kommer man också att börja sända nattradio. Radioshowen ”Eftertimmar” är ett program som Christer Pilblad själv kommer att köra mellan 01:30-03:30 på natten med såväl musik som intervjuer.
-Det blir en utmaning, men det är ju bara i samband med klubbkvällarna så det borde man orka med, säger Christer och ler.
Under programmets gång kommer han att intervjua medlemmar ur olika band som lirar i stan för stunden – och det behöver inte alltid vara ur band som har lirat på den egna klubben tidigare på kvällen.
-Nej, som till exempel vid premiären då ett SKA-punkband från Italien spelar på Bellman, arrangerat av HBKR. De kommer över till oss efter spelningen och medverkar i programmet, avslöjar han.
Fotnot: ”Eftertimmar” kommer att sändas på frekvensen 92,6 (Radio Linde / Linde Närradio).
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.