Ungdomarna i Lindesberg blir ofta utestängda från livemusikscenen på grund av att evenemangen ofta arrangeras inne på krogarna. Nu vill musikföreningen Musik Över Gränserna råda bot på detta. I oktober startar M.Ö.G ”Klubb Underground” i syfte att skapa en livescen för de som är under 18 år.-Jag tror att det finns efterfrågan – men också att man skapar ännu mer efterfrågan genom att fixa arrangemang mer kontinuerligt för unga, kommenterar Christer Pilblad, huvudansvarig för satsningen.
Klubb Underground har premiär om knappt två veckor, den nionde oktober för att vara exakt. Platsen för den nya ungdomsklubben är Musikhuset på Kullgatan. Där håller man nu på att fräschar upp lokalerna för ändamålet. Den nya ungdomsklubben är kortfattat tänkt att bli ett ”hak” och mötesplats för unga – men det innebär inte att personer över 18 år är portade.
-Naturligtvis är alla välkomna, men Underground är i första hand en klubb som riktas till ungdomar eftersom de inte har samma möjligheter som vuxna. De kommer ju inte in på krogen och det är i regel där som alla band lirar live här i Lindesberg, förklarar initiativtagaren Christer Pilblad.
Fyra klubbkvällar är bokade fram till årsskiftet. Dessa kvällar blir lite av en test för att se om ungdomarna verkligen går ut när det arrangeras saker för dem.
-Blir det lyckat finns ju anledning att köra vidare på konceptet, poängterar han.
Banden som Pilblad har jagat inför satsningen, är i regel endast ”nya” band för Lindesberg. Hans ambition är att fixa hit etablerade band som aldrig lirat i stan tidigare.
-Vi bokar bara band som inte lirat i Linde tidigare för att man ska få se något nytt varje gång man kommer till Klubb Underground. Till premiären har vi bland annat ett Örebroband som vann Talangen: Sleazy Trash. Och det andra bandet som lirar är Revolve från Göteborg.
I samband med klubbkvällarna, kommer man också att börja sända nattradio. Radioshowen ”Eftertimmar” är ett program som Christer Pilblad själv kommer att köra mellan 01:30-03:30 på natten med såväl musik som intervjuer.
-Det blir en utmaning, men det är ju bara i samband med klubbkvällarna så det borde man orka med, säger Christer och ler.
Under programmets gång kommer han att intervjua medlemmar ur olika band som lirar i stan för stunden – och det behöver inte alltid vara ur band som har lirat på den egna klubben tidigare på kvällen.
-Nej, som till exempel vid premiären då ett SKA-punkband från Italien spelar på Bellman, arrangerat av HBKR. De kommer över till oss efter spelningen och medverkar i programmet, avslöjar han.
Fotnot: ”Eftertimmar” kommer att sändas på frekvensen 92,6 (Radio Linde / Linde Närradio).
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.