Det såg länge mörkt ut för Linde Volleys segerchanser när man spelade match mot Vallentuna under lördagen. Med motståndarna i segerläge med 2-0 i set så växlade Lindedamerna om och jobbade sig till ett femte set, vilket gav båda lagen varsin garanterade poäng till tabellen.
Efter förra veckans sura 3-0-förlust mot Uppsala så var det ingen positiv inledning när man gästade Vallentuna under lördagen. Efter ett säkert första set för det aktuella hemmalaget, så utökade de setsiffrorna till 2-0 även om man fick hårt motstånd i det andra setet.
Först halvvägs igenom setet kunde Vallentuna ta ledningen.
Det tredje setet höll på att bli en repris. Halvvägs igenom setet så hade Lindes ledning minskat från 10-14 till 14-15, vilket gjorde att Linde tog en time-out. Därefter flöt spelet på bättre och setsegern säkrades, något som gjorde att Linde Volley var tillbaka i matchen.
Efter ett jämnt fjärde set, där det stora avgörandet låg i tre raka poäng från Linde Volley som ökade från 12-13 till 12-16, så gick man in för ett femte set. Efter en stor upphämtning från 2-0 i set till 2-2 så fanns inte tillräckliga krafter från Linde Volley att avgöra om bonuspoängen till tabellen.
Damerna kämpade till sig en poäng efter en kross från Vallentuna i det sista setet. Trots de att man inte fick full utdelning till tabellen, så placeras Lindelaget ännu som tvåa bakom Vallentuna som har fyra poäng ner till Linde Volley.
Resultat Vallentuna-Linde Volley
Slutresultat: 3-2 (25-16, 25-23, 21-25, 21-25, 15-9)
Publik: 25 personer
Nästa match: Lördagen 12:e november vs Norsjö i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.