Det såg länge mörkt ut för Linde Volleys segerchanser när man spelade match mot Vallentuna under lördagen. Med motståndarna i segerläge med 2-0 i set så växlade Lindedamerna om och jobbade sig till ett femte set, vilket gav båda lagen varsin garanterade poäng till tabellen.
Efter förra veckans sura 3-0-förlust mot Uppsala så var det ingen positiv inledning när man gästade Vallentuna under lördagen. Efter ett säkert första set för det aktuella hemmalaget, så utökade de setsiffrorna till 2-0 även om man fick hårt motstånd i det andra setet.
Först halvvägs igenom setet kunde Vallentuna ta ledningen.
Det tredje setet höll på att bli en repris. Halvvägs igenom setet så hade Lindes ledning minskat från 10-14 till 14-15, vilket gjorde att Linde tog en time-out. Därefter flöt spelet på bättre och setsegern säkrades, något som gjorde att Linde Volley var tillbaka i matchen.
Efter ett jämnt fjärde set, där det stora avgörandet låg i tre raka poäng från Linde Volley som ökade från 12-13 till 12-16, så gick man in för ett femte set. Efter en stor upphämtning från 2-0 i set till 2-2 så fanns inte tillräckliga krafter från Linde Volley att avgöra om bonuspoängen till tabellen.
Damerna kämpade till sig en poäng efter en kross från Vallentuna i det sista setet. Trots de att man inte fick full utdelning till tabellen, så placeras Lindelaget ännu som tvåa bakom Vallentuna som har fyra poäng ner till Linde Volley.
Resultat Vallentuna-Linde Volley
Slutresultat: 3-2 (25-16, 25-23, 21-25, 21-25, 15-9)
Publik: 25 personer
Nästa match: Lördagen 12:e november vs Norsjö i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
INSÄNDARE/DEBATT: Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.