Det såg länge mörkt ut för Linde Volleys segerchanser när man spelade match mot Vallentuna under lördagen. Med motståndarna i segerläge med 2-0 i set så växlade Lindedamerna om och jobbade sig till ett femte set, vilket gav båda lagen varsin garanterade poäng till tabellen.
Efter förra veckans sura 3-0-förlust mot Uppsala så var det ingen positiv inledning när man gästade Vallentuna under lördagen. Efter ett säkert första set för det aktuella hemmalaget, så utökade de setsiffrorna till 2-0 även om man fick hårt motstånd i det andra setet.
Först halvvägs igenom setet kunde Vallentuna ta ledningen.
Det tredje setet höll på att bli en repris. Halvvägs igenom setet så hade Lindes ledning minskat från 10-14 till 14-15, vilket gjorde att Linde tog en time-out. Därefter flöt spelet på bättre och setsegern säkrades, något som gjorde att Linde Volley var tillbaka i matchen.
Efter ett jämnt fjärde set, där det stora avgörandet låg i tre raka poäng från Linde Volley som ökade från 12-13 till 12-16, så gick man in för ett femte set. Efter en stor upphämtning från 2-0 i set till 2-2 så fanns inte tillräckliga krafter från Linde Volley att avgöra om bonuspoängen till tabellen.
Damerna kämpade till sig en poäng efter en kross från Vallentuna i det sista setet. Trots de att man inte fick full utdelning till tabellen, så placeras Lindelaget ännu som tvåa bakom Vallentuna som har fyra poäng ner till Linde Volley.
Resultat Vallentuna-Linde Volley
Slutresultat: 3-2 (25-16, 25-23, 21-25, 21-25, 15-9)
Publik: 25 personer
Nästa match: Lördagen 12:e november vs Norsjö i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.