Peter N är en av grupperna som spelar för Världens Barn på söndag. Foto: Joachim Tadell.
Nya band, unga stjärnor och liten Harmonikör för Världens Barn
Nu på söndag arrangeras en konsert i Lindeskolans aula till förmån för Världens Barn-insamlingen som pågår för fullt. Årets konsert bjuder på en musikalisk bredd. Linnea Wilhelmsson, som i våras sjöng tillsammans med John Lundvik, toppar konserten. Några sångare från Manskören Harmoni och Tolga som har Hillstreet som ”hemmascen” gästar också. Peter N är nya stjärnor på Lindesbergs artist-himmel. Det är namnet på bandet, som har fem medlemmar: Elina B, Ruben M, Theodor K, Astrid A, Linus S.
Ida Luth Lind sjunger för Världens Barn också i år. Foto: privat
Dayana Dobryanska har varit med förut. Också Ida Luth Lind har sjungit för Världens Barn tidigare. Nu hörs hon tillsammans med kompisarna Astrid Andersson och Vilda Nilsson. Det blir sång förstås – men också gitarr, piano och – tamburin. De har ett tiotal låtar på repertoaren – country och indiepop.
– Det är väldigt, väldigt roligt och jag ser fram emot att vara med i något speciellt som Världens Barn, säger Ida Luth Lind.
Biljetter förköps redan nu på Blombergska Bokhandeln. De säljs också vid konsertlokalen.
Det går att bidra till Världens Barn på flera sätt. I insamlingsbössorna i butiker eller på stan. Röda Korset skänker en dagskassa. En verkligt stor folkfest räknar man med också i år på Erikshjälpen. Många av dem som kommer tänker på t.ex. Ukraina, Jemen eller Myanmar. Och dit går pengarna från försäljningar, konserten, event och bössor.
Den som vill bidra kan göra det på många olika sätt. Oavsett kommer pengarna till 901950-6, som är Radiohjälpens nummer. Man kan girera, swisha eller bidra i den digitala bössan Lindesberg samlar, som finns på hemsidan för Världens Barn. Där går det att följa hur det går – krona för krona. Den som vill att det ska gå ännu bättre för Lindesberg i kommunkampen skriver kommunkoden – 1885. Förra året var Lindesberg tredje bäst i länet.
Konsert för Världens Barn
Söndag 25 september kl. 16.00 Lindeskolans aula
Förköp av biljetter på Blombergska Bokhandeln. Eller vid entrén.100 kr barn och ungdom under 16 år 50 kr.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.
Mikael Stark, Leif Carlsson, Mikael Enström och William Flormo från Lions Club Storå överlämnade en rejäl summa till diakon Susanne Lindblom. Foto: Linde bergslags församling
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
28 november 2025 klockan 13:37 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens ...