I vår skall totalt 15 nya sittplatser installeras längs med Strandpromenaden.
Parkbänkarna vid sjön har varit ett omdiskuterat ämne sedan en tid tillbaka. Flera av dem är i så uselt skick att människor mer eller mindre drar sig för att sätta sig på dem. Vissa har till och med plockats bort. Men nu skall man alltså råda bot på detta. Bergslagens Kommunalteknik har fått i uppdrag att installera nya soffor och bänkar innan sommaren. Totalt 78 300 kronor har använts för att investera i de nya sittplatserna.
-Vi ser nu över hur dagens placeringar ser ut för att eventuellt göra vissa justeringar. Vi har till exempel en lucka mellan Oscarsparken och Strandskolan, där man inte har möjlighet att sitta ner. Nu pratar vi alltså om sträckan nedanför Sparbankshuset. Det vore lämpligt att ha ett par soffor där, tycker stadsträdgårdsmästare Arne Tschentscher.
13 st soffor och 2 st bänkar har beställts och förväntas levereras innan månadsskiftet.
-Det är lite finare soffor och bänkar än vad som varit aktuellt på Strandpromenaden tidigare. Dessa har inget inslag av betong, det är gjutjärnsstommar som gäller. Dessutom kommer sofforna att ha armstöd och en plan sittyta, allt för att göra det så handikappsvänligt som möjligt, förklarar Tschentscher.
Fotnot: Sittplatserna kommer att installeras maj-juni.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.