Båtbryggor i Lindesjön har varit ett diskussionsämne länge – utan att något har hänt. Men nu blåser nya vindar i seglen. Linde Båtklubb har nämligen fått sjösätta ett bryggprojekt, som innebär att 20 st nyproducerade bryggor ska skapa en liten ”båthamn” i sjön.
Bryggorna är nästan helt färdiga för att monteras samman ute på böljorna. Dock håller man på och undersöker den mest lämpliga platsen för att bygga upp denna båthamn. Någonstans mellan Strandskolan och Oscarsparken är önskemålet och riktmärket.
-Det har visat sig vara väldigt grunt på vissa ställen, därför ska det ses över var man lämpligast lägger bryggorna, säger Ingrid Andrén på miljökontoret.
Hon berättar vidare att bryggorna, om den ursprungliga planen kan följas, ska läggas i en form som nästan liknar bokstaven ”H”.
-Om man tänker sig ett H med mittenstrecket lite längre ned. Ungefär så är det tänkt att det ska se ut, förklarar hon.
Men det förutsätter att vattendjupet är tillräckligt – annars kommer man eventuellt dela upp bryggorna och skapa två mindre enheter istället för en större.
Exakt när bryggorna kommer på plats kan inte besvaras med anledning av oklarheterna, men målsättningen är i alla fall att allt ska vara färdigt innan båtsäsongen drar igång på allvar.
Fotnot: Bryggorna har byggts av Arbetslivscentrum under ledning av båtklubben. Ekonomiskt stöd har skett från Lindesjön runt-projektet – kommunens nya utvecklingsenhet.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.