Båtbryggor i Lindesjön har varit ett diskussionsämne länge – utan att något har hänt. Men nu blåser nya vindar i seglen. Linde Båtklubb har nämligen fått sjösätta ett bryggprojekt, som innebär att 20 st nyproducerade bryggor ska skapa en liten ”båthamn” i sjön.
Bryggorna är nästan helt färdiga för att monteras samman ute på böljorna. Dock håller man på och undersöker den mest lämpliga platsen för att bygga upp denna båthamn. Någonstans mellan Strandskolan och Oscarsparken är önskemålet och riktmärket.
-Det har visat sig vara väldigt grunt på vissa ställen, därför ska det ses över var man lämpligast lägger bryggorna, säger Ingrid Andrén på miljökontoret.
Hon berättar vidare att bryggorna, om den ursprungliga planen kan följas, ska läggas i en form som nästan liknar bokstaven ”H”.
-Om man tänker sig ett H med mittenstrecket lite längre ned. Ungefär så är det tänkt att det ska se ut, förklarar hon.
Men det förutsätter att vattendjupet är tillräckligt – annars kommer man eventuellt dela upp bryggorna och skapa två mindre enheter istället för en större.
Exakt när bryggorna kommer på plats kan inte besvaras med anledning av oklarheterna, men målsättningen är i alla fall att allt ska vara färdigt innan båtsäsongen drar igång på allvar.
Fotnot: Bryggorna har byggts av Arbetslivscentrum under ledning av båtklubben. Ekonomiskt stöd har skett från Lindesjön runt-projektet – kommunens nya utvecklingsenhet.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.