Båtbryggor i Lindesjön har varit ett diskussionsämne länge – utan att något har hänt. Men nu blåser nya vindar i seglen. Linde Båtklubb har nämligen fått sjösätta ett bryggprojekt, som innebär att 20 st nyproducerade bryggor ska skapa en liten ”båthamn” i sjön.
Bryggorna är nästan helt färdiga för att monteras samman ute på böljorna. Dock håller man på och undersöker den mest lämpliga platsen för att bygga upp denna båthamn. Någonstans mellan Strandskolan och Oscarsparken är önskemålet och riktmärket.
-Det har visat sig vara väldigt grunt på vissa ställen, därför ska det ses över var man lämpligast lägger bryggorna, säger Ingrid Andrén på miljökontoret.
Hon berättar vidare att bryggorna, om den ursprungliga planen kan följas, ska läggas i en form som nästan liknar bokstaven ”H”.
-Om man tänker sig ett H med mittenstrecket lite längre ned. Ungefär så är det tänkt att det ska se ut, förklarar hon.
Men det förutsätter att vattendjupet är tillräckligt – annars kommer man eventuellt dela upp bryggorna och skapa två mindre enheter istället för en större.
Exakt när bryggorna kommer på plats kan inte besvaras med anledning av oklarheterna, men målsättningen är i alla fall att allt ska vara färdigt innan båtsäsongen drar igång på allvar.
Fotnot: Bryggorna har byggts av Arbetslivscentrum under ledning av båtklubben. Ekonomiskt stöd har skett från Lindesjön runt-projektet – kommunens nya utvecklingsenhet.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.