Båtbryggor i Lindesjön har varit ett diskussionsämne länge – utan att något har hänt. Men nu blåser nya vindar i seglen. Linde Båtklubb har nämligen fått sjösätta ett bryggprojekt, som innebär att 20 st nyproducerade bryggor ska skapa en liten ”båthamn” i sjön.
Bryggorna är nästan helt färdiga för att monteras samman ute på böljorna. Dock håller man på och undersöker den mest lämpliga platsen för att bygga upp denna båthamn. Någonstans mellan Strandskolan och Oscarsparken är önskemålet och riktmärket.
-Det har visat sig vara väldigt grunt på vissa ställen, därför ska det ses över var man lämpligast lägger bryggorna, säger Ingrid Andrén på miljökontoret.
Hon berättar vidare att bryggorna, om den ursprungliga planen kan följas, ska läggas i en form som nästan liknar bokstaven ”H”.
-Om man tänker sig ett H med mittenstrecket lite längre ned. Ungefär så är det tänkt att det ska se ut, förklarar hon.
Men det förutsätter att vattendjupet är tillräckligt – annars kommer man eventuellt dela upp bryggorna och skapa två mindre enheter istället för en större.
Exakt när bryggorna kommer på plats kan inte besvaras med anledning av oklarheterna, men målsättningen är i alla fall att allt ska vara färdigt innan båtsäsongen drar igång på allvar.
Fotnot: Bryggorna har byggts av Arbetslivscentrum under ledning av båtklubben. Ekonomiskt stöd har skett från Lindesjön runt-projektet – kommunens nya utvecklingsenhet.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.