Båtbryggor i Lindesjön har varit ett diskussionsämne länge – utan att något har hänt. Men nu blåser nya vindar i seglen. Linde Båtklubb har nämligen fått sjösätta ett bryggprojekt, som innebär att 20 st nyproducerade bryggor ska skapa en liten ”båthamn” i sjön.
Bryggorna är nästan helt färdiga för att monteras samman ute på böljorna. Dock håller man på och undersöker den mest lämpliga platsen för att bygga upp denna båthamn. Någonstans mellan Strandskolan och Oscarsparken är önskemålet och riktmärket.
-Det har visat sig vara väldigt grunt på vissa ställen, därför ska det ses över var man lämpligast lägger bryggorna, säger Ingrid Andrén på miljökontoret.
Hon berättar vidare att bryggorna, om den ursprungliga planen kan följas, ska läggas i en form som nästan liknar bokstaven ”H”.
-Om man tänker sig ett H med mittenstrecket lite längre ned. Ungefär så är det tänkt att det ska se ut, förklarar hon.
Men det förutsätter att vattendjupet är tillräckligt – annars kommer man eventuellt dela upp bryggorna och skapa två mindre enheter istället för en större.
Exakt när bryggorna kommer på plats kan inte besvaras med anledning av oklarheterna, men målsättningen är i alla fall att allt ska vara färdigt innan båtsäsongen drar igång på allvar.
Fotnot: Bryggorna har byggts av Arbetslivscentrum under ledning av båtklubben. Ekonomiskt stöd har skett från Lindesjön runt-projektet – kommunens nya utvecklingsenhet.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.