Under tisdagen har flera läsare hört av sig till LindeNytts redaktion och berättat att man mottagit samtal från någon som vill komma in i deras bostäder för att genomföra en rengöring av ventilationen. Samtalen går i samma stil som de tidigare uppmärksammade bluffsamtalen, då man kontaktat framförallt äldre personer och erbjudit dem VVS-tjänster som rensning av avlopp.
De samtal som inkommit under tisdagen, som har kommit till vår kännedom, har varit på orter norr om Lindesberg. LindeNytt har varit i kontakt med en av dessa personer, som berättar att tillvägagångssättet stämmer överens med de tidigare uppmärksammade bluffsamtalen rörande avloppsrensning, som att man uppger sig vara i området och kan infinna sig omgående för att utföra arbetet. Dessutom upplevs bluffmakaren ha ett påstridigt manér i ett försök att övertala det tilltänkta offret. Samtliga har blivit uppringda från ett 010-nummer. Tidigare har även ett 019-nummer förekommit.
I måndags, när jag var ute i skogarna runt Nora och fotade fåglar, hände något stort. Plötsligt kom ett fågellarm på min mobil! Ett larm som jag så länge har väntat på…
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som blivit byns hjärta, är nu en av finalisterna till Årets kooperativ i Sverige 2025.
– För oss är det såklart väldigt uppmuntrande med ett erkännande – till alla här i byn som lägger ner så mycket tid frivilligt och utan lön, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Polisen bekräftar idag att onsdagens larm om inrymning har skett av misstag, något som anses vara ett resultat av den mänskliga faktorn. Under pågående larm har en medarbetare iakttagit en person med avvikande beteende som går över Brotorpsskolans skolgård. Polisen förtydligar att den här personen inte har någonting med händelsen att göra. Förvaltningschef Michael Tybell förklarar vad man tror har hänt.
– Mänskliga faktorn eller tekniken faktiskt, där är vi inte helt säkra än, säger han.
Badhuset Energikällan genomför nu en omfattande renovering av vattenreningsanläggningen som påverkar bassängernas tillgänglighet, vissa verksamheter och aktiviteter. På grund av spruckna kakelplattor på botten av äventyrsbadet går man nu ut med uppdaterad information om tidsplaneringen.
Två personbilar var inblandade i en trafikolycka i Storå på onsdagsmorgonen. Enligt polisens initiala uppgifter skall det röra sig om en påkörning bakifrån.
Redan på tisdagsmorgonen blev skolledningen varse om hotet som riktats mot Lindbackaskolan, genom ett budskap som klottrats på en av skolans väggar. Skolan tog hotet på allvar och tillkallade polis som gjorde en första bedömning och inledde en utredning. Enligt skolledningen bedömde man i samråd med polisen att det inte fanns någon konkret hotbild mot skolan, och att verksamheten skulle fortsätta som vanligt, men med ökad vaksamhet. Trots detta gick ingen information ut till vårdnadshavare om det inträffade förrän klockan 12:36
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.