Under tisdagen har flera läsare hört av sig till LindeNytts redaktion och berättat att man mottagit samtal från någon som vill komma in i deras bostäder för att genomföra en rengöring av ventilationen. Samtalen går i samma stil som de tidigare uppmärksammade bluffsamtalen, då man kontaktat framförallt äldre personer och erbjudit dem VVS-tjänster som rensning av avlopp.
De samtal som inkommit under tisdagen, som har kommit till vår kännedom, har varit på orter norr om Lindesberg. LindeNytt har varit i kontakt med en av dessa personer, som berättar att tillvägagångssättet stämmer överens med de tidigare uppmärksammade bluffsamtalen rörande avloppsrensning, som att man uppger sig vara i området och kan infinna sig omgående för att utföra arbetet. Dessutom upplevs bluffmakaren ha ett påstridigt manér i ett försök att övertala det tilltänkta offret. Samtliga har blivit uppringda från ett 010-nummer. Tidigare har även ett 019-nummer förekommit.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.