På Kungsgatan ligger flera affärslokaler helt tomma och öde sedan en tid tillbaka. Det känns nästan som att affärsgatans livsgnista slocknat något när de tomma lokalerna framhävs i skarpa kontraster mot de övriga affärernas skyltfönsterbelysning. Hösten känns tyngre än vanligt på Kungsgatan i år. Men riktigt så illa som det ser ut är det inte. Nya butiker är på gång i de tomma lokalerna, bekräftas av Centrumföreningen. Dock är man förtegen om vilken typ av butiker som ska etablera sig på Kungsgatan.
Lokalerna i södra änden användes tidigare av Mejk/Curry samt Uggleboden. Och av allt att döma kommer Kungsgatan berikas med nya butiksverksamheter i dessa lagom till julhandeln. Centrumföreningen bedömer det som mycket viktigt att få in de nya butikerna innan Jul. Detta på grund av att julhandeln inte ska påverkas negativt. Med flera tomma butikslokaler kan det få en tråkig effekt och påverka andra butiker i Lindesberg, menar man.
Längre norrut på Kungsgatan står ytterligare ett antal lokaler tomma för stunden. Bland annat där Synsam tidigare låg. Ett stenkast därifrån finns två lokaler tomma efter Asplunds Tobaksaffär samt Centrumföreningen, som nyligen flyttat ut. Fastighetsägare Gustavsson & Eriksson har precis som andra fastighetsägare som policy att inte gå ut med uppgifter rörande företagsetableringar i deras lokaler. Man bekräftar dock att båda lokalerna numera är uthyrda.
På Kristinavägen finns tre tomma lokaler i samma fastighet. En av lokalerna hyrdes tidigare av Benediqe. När butiken nyligen slog igen, så försvann en viktig byggsten i gatans affärsutbud och ansikte utåt. Ett stort hål efterlämnades. Och i den lokalen finns idag inga konkreta planer på en butiksetablering, berättar fastighetsägare Johnny Brynmark. Även de två mindre lokalerna vägg i vägg saknar intressenter idag.
Nya Livsmedelsbutiken (f d Minimax) gick i konkurs. Sedan dess har lokalen stått tom. Med en ny parkering strax intill och ett affärsmässigt hyggligt läge, så är det många som förundras att ingen ny butik flyttat in i den lokalen. Som det verkar idag, så förblir många människor förundrande. Det finns nämligen inte någon butiksetablering på gång i denna lokal.
Centrumföreningen jobbar med att ragga nya företag och butiker till Lindesbergs stad. Huvudsakligen söker man en möbelaffär och en husgerådsbutik – två inslag som idag saknas och är viktigt för en bättre handel, enligt Centrumföreningens Hans ”Mulle” Lindqvist. Om denna erövring lyckas finns det väldigt få lokaler som passar för just en möbelaffär – förutom den som Nya Livsmedelsbutiken tidigare fanns i. Detta kan med enkel matematik bli en lösning för många och samtidigt gynnsamt för handeln. Mycket är på gång, men väldigt lite kan idag bekräftas – som alltid i detta delikata ämne. Men ändå ger de få uppgifter som släppts en positiv bild och ett framtidshopp för Lindesberg. En spännande höst och vinter stundar.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.