På Kungsgatan ligger flera affärslokaler helt tomma och öde sedan en tid tillbaka. Det känns nästan som att affärsgatans livsgnista slocknat något när de tomma lokalerna framhävs i skarpa kontraster mot de övriga affärernas skyltfönsterbelysning. Hösten känns tyngre än vanligt på Kungsgatan i år. Men riktigt så illa som det ser ut är det inte. Nya butiker är på gång i de tomma lokalerna, bekräftas av Centrumföreningen. Dock är man förtegen om vilken typ av butiker som ska etablera sig på Kungsgatan.
Lokalerna i södra änden användes tidigare av Mejk/Curry samt Uggleboden. Och av allt att döma kommer Kungsgatan berikas med nya butiksverksamheter i dessa lagom till julhandeln. Centrumföreningen bedömer det som mycket viktigt att få in de nya butikerna innan Jul. Detta på grund av att julhandeln inte ska påverkas negativt. Med flera tomma butikslokaler kan det få en tråkig effekt och påverka andra butiker i Lindesberg, menar man.
Längre norrut på Kungsgatan står ytterligare ett antal lokaler tomma för stunden. Bland annat där Synsam tidigare låg. Ett stenkast därifrån finns två lokaler tomma efter Asplunds Tobaksaffär samt Centrumföreningen, som nyligen flyttat ut. Fastighetsägare Gustavsson & Eriksson har precis som andra fastighetsägare som policy att inte gå ut med uppgifter rörande företagsetableringar i deras lokaler. Man bekräftar dock att båda lokalerna numera är uthyrda.
På Kristinavägen finns tre tomma lokaler i samma fastighet. En av lokalerna hyrdes tidigare av Benediqe. När butiken nyligen slog igen, så försvann en viktig byggsten i gatans affärsutbud och ansikte utåt. Ett stort hål efterlämnades. Och i den lokalen finns idag inga konkreta planer på en butiksetablering, berättar fastighetsägare Johnny Brynmark. Även de två mindre lokalerna vägg i vägg saknar intressenter idag.
Nya Livsmedelsbutiken (f d Minimax) gick i konkurs. Sedan dess har lokalen stått tom. Med en ny parkering strax intill och ett affärsmässigt hyggligt läge, så är det många som förundras att ingen ny butik flyttat in i den lokalen. Som det verkar idag, så förblir många människor förundrande. Det finns nämligen inte någon butiksetablering på gång i denna lokal.
Centrumföreningen jobbar med att ragga nya företag och butiker till Lindesbergs stad. Huvudsakligen söker man en möbelaffär och en husgerådsbutik – två inslag som idag saknas och är viktigt för en bättre handel, enligt Centrumföreningens Hans ”Mulle” Lindqvist. Om denna erövring lyckas finns det väldigt få lokaler som passar för just en möbelaffär – förutom den som Nya Livsmedelsbutiken tidigare fanns i. Detta kan med enkel matematik bli en lösning för många och samtidigt gynnsamt för handeln. Mycket är på gång, men väldigt lite kan idag bekräftas – som alltid i detta delikata ämne. Men ändå ger de få uppgifter som släppts en positiv bild och ett framtidshopp för Lindesberg. En spännande höst och vinter stundar.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).