På måndag i nästa vecka öppnar den nya Elsparbutiken i centrala Lindesberg och den nye ägaren, Jörgen Nelsäter, och hans personal är extremt peppade att öppna dörrarna nu. Till skillnad från tidigare spar man inte på krutet, utan pangar på rejält med produkter ur kedjans sortiment.- Man måste ju lyfta fram produkterna så här för att sälja, det går inte att räcka över ett produktblad. Kunden måste kunna se och ta på varan, säger Jörgen.
Vid årsskiftet lämnade Reine Krönström och Mikael Andersson (Bergslagens El och Kylservice) över stafettpinnen till Jörgen Nelsäter som därmed står som ny ägare till Elsparbutiken i Lindesberg, som sedan 2009 huserat i Handelshuset på industriområdet. Den nye ägaren har valt att flytta etablissemanget till centrum igen och har samtidigt valt att bredda butikskonceptet.
-Butikssortimentet var lite för smalt tidigare, nu är det hög tid att lyfta fram sortimentet bättre. Men det är den helt nya avdelningen som jag är mest spänd på. Vi kommer nämligen satsa helhjärtat på VVS-produkter och el-material och det tror jag att kunderna ser många fördelar med, säger Jörgen Nelsäter.
Den nya Elsparbutiken öppnar i den före detta Audio Video-lokalen på Koppgatan. Även här ser Jörgen fördelar för kunderna.
-Jag tycker läget är kanonbra. Mitt i centrum och med en helt egen parkering. Dessutom är det gångavstånd till konkurrenten och det underlättar för kunderna om de vill jämföra produkter och priser mellan butikerna, säger han.
Jörgen Nelsäter har tagit med sig cirka 10 procent av de tidigare ägarnas produkter. Resten har han fyllt upp med ”nytt” för Elspar i Lindesberg. Dock har han tagit med sig 100 procent av personalen. Kenth Kinéll har arbetat i den tidigare butiken sedan mitten av 90-talet och han bekräftar att den nye chefen är på helt rätt spår.
-Även om det inte gick dåligt på industriområdet, så tappade vi helt klart en del kunder på flytten dit. Det är framförallt spontankunderna som försvinner. Nu blir det här alla tiders och med en större butik har vi alla förutsättningar, poängterar Kenth.
Kenth kommer att arbeta i butiken tillsammans med butikschefen Jesper Johansson.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.