På måndag i nästa vecka öppnar den nya Elsparbutiken i centrala Lindesberg och den nye ägaren, Jörgen Nelsäter, och hans personal är extremt peppade att öppna dörrarna nu. Till skillnad från tidigare spar man inte på krutet, utan pangar på rejält med produkter ur kedjans sortiment.- Man måste ju lyfta fram produkterna så här för att sälja, det går inte att räcka över ett produktblad. Kunden måste kunna se och ta på varan, säger Jörgen.
Vid årsskiftet lämnade Reine Krönström och Mikael Andersson (Bergslagens El och Kylservice) över stafettpinnen till Jörgen Nelsäter som därmed står som ny ägare till Elsparbutiken i Lindesberg, som sedan 2009 huserat i Handelshuset på industriområdet. Den nye ägaren har valt att flytta etablissemanget till centrum igen och har samtidigt valt att bredda butikskonceptet.
-Butikssortimentet var lite för smalt tidigare, nu är det hög tid att lyfta fram sortimentet bättre. Men det är den helt nya avdelningen som jag är mest spänd på. Vi kommer nämligen satsa helhjärtat på VVS-produkter och el-material och det tror jag att kunderna ser många fördelar med, säger Jörgen Nelsäter.
Den nya Elsparbutiken öppnar i den före detta Audio Video-lokalen på Koppgatan. Även här ser Jörgen fördelar för kunderna.
-Jag tycker läget är kanonbra. Mitt i centrum och med en helt egen parkering. Dessutom är det gångavstånd till konkurrenten och det underlättar för kunderna om de vill jämföra produkter och priser mellan butikerna, säger han.
Jörgen Nelsäter har tagit med sig cirka 10 procent av de tidigare ägarnas produkter. Resten har han fyllt upp med ”nytt” för Elspar i Lindesberg. Dock har han tagit med sig 100 procent av personalen. Kenth Kinéll har arbetat i den tidigare butiken sedan mitten av 90-talet och han bekräftar att den nye chefen är på helt rätt spår.
-Även om det inte gick dåligt på industriområdet, så tappade vi helt klart en del kunder på flytten dit. Det är framförallt spontankunderna som försvinner. Nu blir det här alla tiders och med en större butik har vi alla förutsättningar, poängterar Kenth.
Kenth kommer att arbeta i butiken tillsammans med butikschefen Jesper Johansson.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.