På måndag i nästa vecka öppnar den nya Elsparbutiken i centrala Lindesberg och den nye ägaren, Jörgen Nelsäter, och hans personal är extremt peppade att öppna dörrarna nu. Till skillnad från tidigare spar man inte på krutet, utan pangar på rejält med produkter ur kedjans sortiment.- Man måste ju lyfta fram produkterna så här för att sälja, det går inte att räcka över ett produktblad. Kunden måste kunna se och ta på varan, säger Jörgen.
Vid årsskiftet lämnade Reine Krönström och Mikael Andersson (Bergslagens El och Kylservice) över stafettpinnen till Jörgen Nelsäter som därmed står som ny ägare till Elsparbutiken i Lindesberg, som sedan 2009 huserat i Handelshuset på industriområdet. Den nye ägaren har valt att flytta etablissemanget till centrum igen och har samtidigt valt att bredda butikskonceptet.
-Butikssortimentet var lite för smalt tidigare, nu är det hög tid att lyfta fram sortimentet bättre. Men det är den helt nya avdelningen som jag är mest spänd på. Vi kommer nämligen satsa helhjärtat på VVS-produkter och el-material och det tror jag att kunderna ser många fördelar med, säger Jörgen Nelsäter.
Den nya Elsparbutiken öppnar i den före detta Audio Video-lokalen på Koppgatan. Även här ser Jörgen fördelar för kunderna.
-Jag tycker läget är kanonbra. Mitt i centrum och med en helt egen parkering. Dessutom är det gångavstånd till konkurrenten och det underlättar för kunderna om de vill jämföra produkter och priser mellan butikerna, säger han.
Jörgen Nelsäter har tagit med sig cirka 10 procent av de tidigare ägarnas produkter. Resten har han fyllt upp med ”nytt” för Elspar i Lindesberg. Dock har han tagit med sig 100 procent av personalen. Kenth Kinéll har arbetat i den tidigare butiken sedan mitten av 90-talet och han bekräftar att den nye chefen är på helt rätt spår.
-Även om det inte gick dåligt på industriområdet, så tappade vi helt klart en del kunder på flytten dit. Det är framförallt spontankunderna som försvinner. Nu blir det här alla tiders och med en större butik har vi alla förutsättningar, poängterar Kenth.
Kenth kommer att arbeta i butiken tillsammans med butikschefen Jesper Johansson.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.