Återvinningsstationen vid Banvägen i Lindesberg, där någon lämnat delar av sitt möblemang. Foto: Camilla Lagerman
Nya fall av nedskräpning vid återvinningsstationer
Förra året rapporterade LindeNytt upprepade gånger gällande nedskräpning vid flertalet återvinningsstationer i kommunen. Under veckan uppmärksammades nya fall av nedskräpning på två olika stationer i centrala Lindesberg.
Vid återvinningsstationerna i Lindesberg är det endast tillåtet att slänga glas, kartong, metall, plast, tidningar och batterier. Trots det har man vid ett flertal tillfällen funnit stora mängder avfall som inte är avsedda att lämnas på den aktuella platsen.
Under veckan uppmärksammades nya fall av nedskräpning på den tidigare hårt drabbade återvinningsstationen på Högstadievägen, men även vid en station på Banvägen. Bland annat rör det sig om byggavfall, såsom gipsskivor och betong, samt husgeråd och möblemang.
– Det är bedrövligt att man inte orkar åka till avfallsanläggningen i Södra Måle, det tar bara knappt en kvart med bil, konstaterar Mia Steinbach tf. regionchef på Förpacknings- och Tidningsinsamlingen, och fortsätter:
– Jag har pratat med renhållningschefen på Samhällsbyggnad Bergslagen, och vi har diskuterat om vi behöver vara där oftare. Men i dagsläget städar vi stationerna fyra dagar i veckan, så problemet är att man använder dem fel.
Återvinningsstationen på Högstadievägen har ännu en gång utsatts för nedskräpning. Foto: Camilla Lagerman
Under slutet av förra året förde Förpacknings- och Tidningsinsamlingen diskussioner med Samhällsbyggnad Bergslagen om att försöka synliggöra stationen på Högstadievägen på ett bättre sätt, något man fortfarande funderar kring.
– Just nu undersöker vi möjligheterna att kunna öka belysningen vid stationen, och på sikt behöver vi även röja sly. Men vi väntar på besked kring hur vi kan lösa det, säger Mia och avslutar:
– Man ska komma ihåg att nedskräpning är straffbart och man kan bötfällas!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Thássia Barbosa släpper ut humlor på viktigt uppdrag i det nya växthuset. Foto: Jennie Einarsson
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som...