Återvinningsstationen vid Banvägen i Lindesberg, där någon lämnat delar av sitt möblemang. Foto: Camilla Lagerman
Nya fall av nedskräpning vid återvinningsstationer
Förra året rapporterade LindeNytt upprepade gånger gällande nedskräpning vid flertalet återvinningsstationer i kommunen. Under veckan uppmärksammades nya fall av nedskräpning på två olika stationer i centrala Lindesberg.
Vid återvinningsstationerna i Lindesberg är det endast tillåtet att slänga glas, kartong, metall, plast, tidningar och batterier. Trots det har man vid ett flertal tillfällen funnit stora mängder avfall som inte är avsedda att lämnas på den aktuella platsen.
Under veckan uppmärksammades nya fall av nedskräpning på den tidigare hårt drabbade återvinningsstationen på Högstadievägen, men även vid en station på Banvägen. Bland annat rör det sig om byggavfall, såsom gipsskivor och betong, samt husgeråd och möblemang.
– Det är bedrövligt att man inte orkar åka till avfallsanläggningen i Södra Måle, det tar bara knappt en kvart med bil, konstaterar Mia Steinbach tf. regionchef på Förpacknings- och Tidningsinsamlingen, och fortsätter:
– Jag har pratat med renhållningschefen på Samhällsbyggnad Bergslagen, och vi har diskuterat om vi behöver vara där oftare. Men i dagsläget städar vi stationerna fyra dagar i veckan, så problemet är att man använder dem fel.
Återvinningsstationen på Högstadievägen har ännu en gång utsatts för nedskräpning. Foto: Camilla Lagerman
Under slutet av förra året förde Förpacknings- och Tidningsinsamlingen diskussioner med Samhällsbyggnad Bergslagen om att försöka synliggöra stationen på Högstadievägen på ett bättre sätt, något man fortfarande funderar kring.
– Just nu undersöker vi möjligheterna att kunna öka belysningen vid stationen, och på sikt behöver vi även röja sly. Men vi väntar på besked kring hur vi kan lösa det, säger Mia och avslutar:
– Man ska komma ihåg att nedskräpning är straffbart och man kan bötfällas!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, ...