Nya förslaget: Lägga ned populära program på Lindeskolan
Under hösten 2023 beslutade Barn-och utbildningsnämnden att genomföra en besparing om 10 miljoner kronor på Lindeskolan. Enligt ett nytt förslag från förvaltningen vill man bland annat lägga ned en av skolans mest populära programinriktningar – Lastbil och mobila maskiner på Fordons- och transportprogrammet.
På måndag ska Barn- och utbildningsnämnden fatta beslut gällande de besparingsförslag som förvaltningen har tagit fram gällande Lindeskolan. Bland punkterna i kallelsen finns bland annat förslag om att avveckla inriktningen Lastbil och mobila maskiner på Fordons- och transportprogrammet, även kallat ”tunga fordon”, en av skolans mest populära inriktningar.
Fordonsprogrammet är ett av de program som har högst söktryck. Arkivfoto: Camilla Lagerman
De senaste fyra åren har söktrycket till utbildningen varit mycket högt, och man har kontinuerligt haft fler behöriga sökande än man kunnat ta emot. Det är även ett av de få programmen med den inriktningen i hela regionen. Dessutom är den QMT certifierad, vilket står för Qualified Machine Technician. QMT är en extra kvalificerad utbildning som maskinmekaniker, speciellt anpassad för mobila arbetsmaskiner, t.ex. grävmaskiner, hjullastare, truckar, traktorer och skogsmaskiner.
Arkivfoto: Fredrik Norman
Förutom att utbildningen är otroligt eftertraktad bland elever så är den även helt avgörande för lokala fordon- och transportföretag i Lindesberg med omnejd, och mer eller mindre samtliga elever går ut i anställning efter studenten. Vid en nedläggning kan detta innebära stora svårigheter för många företag gällande framtida rekryteringar.
Trots detta föreslår förvaltningen att inriktningen ska läggas ned, något man motiverar med bland annat höga kostnader för renovering av lokalerna.
Även Vård- och omsorgsprogrammet ligger i riskzonen. Arkivfoto: Camilla Lagerman
Detta är dock inte det enda programmet i farozonen, då man även föreslår att pausa intaget av nya årskurser på Vård- och omsorgsprogrammet, även det ett program med högt söktryck.
– Två lärare sade upp sig i våras och man har haft svårt att rekrytera nya, så då väljer man att pausa istället. Men pausar man ett år är det nog väldigt svårt att ta upp det igen. Dessa elever kommer ju gå i skola i Örebro istället, då får kommunen betala Örebro för det, det blir ingen besparing, berättar en person med insyn i verksamheten.
Vård- och omsorgsprogrammet bidrar i stor utsträckning till att tillgodose utbildade handledare inom sjukvården och äldreomsorgen i hela länet, och varje år utbildas cirka 30 handledare. Detta i en tid när bristen på utbildade undersköterskor är stor.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
FotoFredag: Här jagar lärkfalken!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn belä...
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Så skall 20 år runt Lindessjön firas
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd ...