På måndagen kom den så, hybridbilen som är Lindesbergs kommun senaste drag för att skona miljön. Här ses Hasse Fagerström från Toyota överlämna den första bilen till kommunens upphandlare Magnus Nordkvist.-Jag som personligen gillar lite större motorer blev ganska överraskad av den här bilen trots att det är en hybrid. Den är väldigt trevlig att köra samtidigt som den är ett bra miljöval, som håller även för morgondagens betydligt strängare regelverk, säger Nordkvist.
Den nya Toyotahybriden ”Auris” har fallit Lindesbergs kommun i smaken. Idag levererades det första exemplaret och inom ett par års tid förväntas cirka hälften av kommunens bilpark, som innefattar cirka hundra fordon, att bestå av just denna modell av hybridbil. Måndagens leverans ses alltså lite som startskottet för kommunens miljösatsning och anpassning för morgondagens miljökrav vad gäller tjänstefordon.
-Den här hybriden ger betydligt lägre utsläpp, endast 89 gram per kilometer, och drar 0,38l/mil vid blandad körning. Den kommer alltså klara de framtida miljökrav som diskuteras inom EU just nu, säger Hasse Fagerström.
Dessa fakta kontra prislappen på strax över 200 000 kr, blev avgörande för kommunen när bilpoolen skall förnyas.
-Tidigare var det egentligen inte ekonomiskt försvarbart att köpa hybrider eftersom de var framtagna för andra behov än vad vi har inom kommunen, dessa var mer för den lite större familjen kan man säga. Den här nya modellen är dock något helt annat och det passar för vår bilpool, säger Nordkvist.
Kommunens bilpool skall ständigt förnyas, där blir en bil aldrig äldre än tre år. Under 2011 är det relativt få bilar som faller bort av ”hög ålder” men under nästkommande år kommer väldigt många bilar bytas ut.
Kortfattat kan sägas att en hybrid växlar mellan elmotor och bensinmotor beroende på körning. Elmotorn används i regel helt självständigt när man kör inom tätorten, dvs hastigheter under 60 km/h. Det är bara om man behöver bemästra en brant uppförsbacke som bensinmotorn ger en hjälpande hand vid stadskörning. Elmotorn laddas ständigt genom den energi som uppstår när bilen körs.
-När vi gör en större upphandling idag måste vi naturligtvis gardera oss mot morgondagens regelverk. Annars gör vi en väldigt dålig affär, säger Nordkvist.
Fotnot: Lindesbergs kommuns tjänstebilar avverkar cirka 240 000 mil per år sammantaget.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.