På måndagen kom den så, hybridbilen som är Lindesbergs kommun senaste drag för att skona miljön. Här ses Hasse Fagerström från Toyota överlämna den första bilen till kommunens upphandlare Magnus Nordkvist.-Jag som personligen gillar lite större motorer blev ganska överraskad av den här bilen trots att det är en hybrid. Den är väldigt trevlig att köra samtidigt som den är ett bra miljöval, som håller även för morgondagens betydligt strängare regelverk, säger Nordkvist.
Den nya Toyotahybriden ”Auris” har fallit Lindesbergs kommun i smaken. Idag levererades det första exemplaret och inom ett par års tid förväntas cirka hälften av kommunens bilpark, som innefattar cirka hundra fordon, att bestå av just denna modell av hybridbil. Måndagens leverans ses alltså lite som startskottet för kommunens miljösatsning och anpassning för morgondagens miljökrav vad gäller tjänstefordon.
-Den här hybriden ger betydligt lägre utsläpp, endast 89 gram per kilometer, och drar 0,38l/mil vid blandad körning. Den kommer alltså klara de framtida miljökrav som diskuteras inom EU just nu, säger Hasse Fagerström.
Dessa fakta kontra prislappen på strax över 200 000 kr, blev avgörande för kommunen när bilpoolen skall förnyas.
-Tidigare var det egentligen inte ekonomiskt försvarbart att köpa hybrider eftersom de var framtagna för andra behov än vad vi har inom kommunen, dessa var mer för den lite större familjen kan man säga. Den här nya modellen är dock något helt annat och det passar för vår bilpool, säger Nordkvist.
Kommunens bilpool skall ständigt förnyas, där blir en bil aldrig äldre än tre år. Under 2011 är det relativt få bilar som faller bort av ”hög ålder” men under nästkommande år kommer väldigt många bilar bytas ut.
Kortfattat kan sägas att en hybrid växlar mellan elmotor och bensinmotor beroende på körning. Elmotorn används i regel helt självständigt när man kör inom tätorten, dvs hastigheter under 60 km/h. Det är bara om man behöver bemästra en brant uppförsbacke som bensinmotorn ger en hjälpande hand vid stadskörning. Elmotorn laddas ständigt genom den energi som uppstår när bilen körs.
-När vi gör en större upphandling idag måste vi naturligtvis gardera oss mot morgondagens regelverk. Annars gör vi en väldigt dålig affär, säger Nordkvist.
Fotnot: Lindesbergs kommuns tjänstebilar avverkar cirka 240 000 mil per år sammantaget.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.