På måndagen kom den så, hybridbilen som är Lindesbergs kommun senaste drag för att skona miljön. Här ses Hasse Fagerström från Toyota överlämna den första bilen till kommunens upphandlare Magnus Nordkvist.-Jag som personligen gillar lite större motorer blev ganska överraskad av den här bilen trots att det är en hybrid. Den är väldigt trevlig att köra samtidigt som den är ett bra miljöval, som håller även för morgondagens betydligt strängare regelverk, säger Nordkvist.
Den nya Toyotahybriden ”Auris” har fallit Lindesbergs kommun i smaken. Idag levererades det första exemplaret och inom ett par års tid förväntas cirka hälften av kommunens bilpark, som innefattar cirka hundra fordon, att bestå av just denna modell av hybridbil. Måndagens leverans ses alltså lite som startskottet för kommunens miljösatsning och anpassning för morgondagens miljökrav vad gäller tjänstefordon.
-Den här hybriden ger betydligt lägre utsläpp, endast 89 gram per kilometer, och drar 0,38l/mil vid blandad körning. Den kommer alltså klara de framtida miljökrav som diskuteras inom EU just nu, säger Hasse Fagerström.
Dessa fakta kontra prislappen på strax över 200 000 kr, blev avgörande för kommunen när bilpoolen skall förnyas.
-Tidigare var det egentligen inte ekonomiskt försvarbart att köpa hybrider eftersom de var framtagna för andra behov än vad vi har inom kommunen, dessa var mer för den lite större familjen kan man säga. Den här nya modellen är dock något helt annat och det passar för vår bilpool, säger Nordkvist.
Kommunens bilpool skall ständigt förnyas, där blir en bil aldrig äldre än tre år. Under 2011 är det relativt få bilar som faller bort av ”hög ålder” men under nästkommande år kommer väldigt många bilar bytas ut.
Kortfattat kan sägas att en hybrid växlar mellan elmotor och bensinmotor beroende på körning. Elmotorn används i regel helt självständigt när man kör inom tätorten, dvs hastigheter under 60 km/h. Det är bara om man behöver bemästra en brant uppförsbacke som bensinmotorn ger en hjälpande hand vid stadskörning. Elmotorn laddas ständigt genom den energi som uppstår när bilen körs.
-När vi gör en större upphandling idag måste vi naturligtvis gardera oss mot morgondagens regelverk. Annars gör vi en väldigt dålig affär, säger Nordkvist.
Fotnot: Lindesbergs kommuns tjänstebilar avverkar cirka 240 000 mil per år sammantaget.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.