På måndagen kom den så, hybridbilen som är Lindesbergs kommun senaste drag för att skona miljön. Här ses Hasse Fagerström från Toyota överlämna den första bilen till kommunens upphandlare Magnus Nordkvist.-Jag som personligen gillar lite större motorer blev ganska överraskad av den här bilen trots att det är en hybrid. Den är väldigt trevlig att köra samtidigt som den är ett bra miljöval, som håller även för morgondagens betydligt strängare regelverk, säger Nordkvist.
Den nya Toyotahybriden ”Auris” har fallit Lindesbergs kommun i smaken. Idag levererades det första exemplaret och inom ett par års tid förväntas cirka hälften av kommunens bilpark, som innefattar cirka hundra fordon, att bestå av just denna modell av hybridbil. Måndagens leverans ses alltså lite som startskottet för kommunens miljösatsning och anpassning för morgondagens miljökrav vad gäller tjänstefordon.
-Den här hybriden ger betydligt lägre utsläpp, endast 89 gram per kilometer, och drar 0,38l/mil vid blandad körning. Den kommer alltså klara de framtida miljökrav som diskuteras inom EU just nu, säger Hasse Fagerström.
Dessa fakta kontra prislappen på strax över 200 000 kr, blev avgörande för kommunen när bilpoolen skall förnyas.
-Tidigare var det egentligen inte ekonomiskt försvarbart att köpa hybrider eftersom de var framtagna för andra behov än vad vi har inom kommunen, dessa var mer för den lite större familjen kan man säga. Den här nya modellen är dock något helt annat och det passar för vår bilpool, säger Nordkvist.
Kommunens bilpool skall ständigt förnyas, där blir en bil aldrig äldre än tre år. Under 2011 är det relativt få bilar som faller bort av ”hög ålder” men under nästkommande år kommer väldigt många bilar bytas ut.
Kortfattat kan sägas att en hybrid växlar mellan elmotor och bensinmotor beroende på körning. Elmotorn används i regel helt självständigt när man kör inom tätorten, dvs hastigheter under 60 km/h. Det är bara om man behöver bemästra en brant uppförsbacke som bensinmotorn ger en hjälpande hand vid stadskörning. Elmotorn laddas ständigt genom den energi som uppstår när bilen körs.
-När vi gör en större upphandling idag måste vi naturligtvis gardera oss mot morgondagens regelverk. Annars gör vi en väldigt dålig affär, säger Nordkvist.
Fotnot: Lindesbergs kommuns tjänstebilar avverkar cirka 240 000 mil per år sammantaget.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.