Turerna kring den planerade idrottshallen vid Lindeskolan fortsätter. Enligt kommunens ekonomichef Lennart Jansson landar slutnotan troligtvis närmare 110-115 miljoner kronor än den uppgift vi fick tidigare i veckan: 80-100 miljoner.
En annan nyhet är också att kommunen nu försöker bilda ett så kallat konsortium i vilken flera börsnoterade företag går samman och står för själva byggkostnaden.
Denna lösning är inget unikt sätt att lösa kostsamma projekt på, det finns en rad större byggen där finanserna lösts genom att flera starka företag gått samman. I fallet Lindesberg och idrottshallen skulle en sådan lösning innebära att kommunen hyr hallen av företagen i konsortiet.
-Andra kommuner har gjort så här, så det borde även vi kunna göra. Så här långt har vi fått fyra större företag intresserade, så det här kan vara rätt väg att gå, förklarar Lennart.
Om denna lösning blir aktuell så skulle kommunen hyra hallen av ägande företag. Hyran uppskattas landa på 11,3 miljoner kronor årligen. Redan nu har kommunfullmäktige beslutat att denna summa ska finnas avsatt för ändamålet från och med år 2010.
Som jämförelse kostar NCCs standardhandbollshall 5-7 miljoner kronor att bygga. Läs följande PDF-dokument
Tyck till
Anser du att en månadshyra på 942 000 kr (11,3 miljoner årligen) är rimligt, eller bör kommunen istället sträva efter att äga hallen själv?
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.