Turerna kring den planerade idrottshallen vid Lindeskolan fortsätter. Enligt kommunens ekonomichef Lennart Jansson landar slutnotan troligtvis närmare 110-115 miljoner kronor än den uppgift vi fick tidigare i veckan: 80-100 miljoner.
En annan nyhet är också att kommunen nu försöker bilda ett så kallat konsortium i vilken flera börsnoterade företag går samman och står för själva byggkostnaden.
Denna lösning är inget unikt sätt att lösa kostsamma projekt på, det finns en rad större byggen där finanserna lösts genom att flera starka företag gått samman. I fallet Lindesberg och idrottshallen skulle en sådan lösning innebära att kommunen hyr hallen av företagen i konsortiet.
-Andra kommuner har gjort så här, så det borde även vi kunna göra. Så här långt har vi fått fyra större företag intresserade, så det här kan vara rätt väg att gå, förklarar Lennart.
Om denna lösning blir aktuell så skulle kommunen hyra hallen av ägande företag. Hyran uppskattas landa på 11,3 miljoner kronor årligen. Redan nu har kommunfullmäktige beslutat att denna summa ska finnas avsatt för ändamålet från och med år 2010.
Som jämförelse kostar NCCs standardhandbollshall 5-7 miljoner kronor att bygga. Läs följande PDF-dokument
Tyck till
Anser du att en månadshyra på 942 000 kr (11,3 miljoner årligen) är rimligt, eller bör kommunen istället sträva efter att äga hallen själv?
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.