Turerna kring den planerade idrottshallen vid Lindeskolan fortsätter. Enligt kommunens ekonomichef Lennart Jansson landar slutnotan troligtvis närmare 110-115 miljoner kronor än den uppgift vi fick tidigare i veckan: 80-100 miljoner.
En annan nyhet är också att kommunen nu försöker bilda ett så kallat konsortium i vilken flera börsnoterade företag går samman och står för själva byggkostnaden.
Denna lösning är inget unikt sätt att lösa kostsamma projekt på, det finns en rad större byggen där finanserna lösts genom att flera starka företag gått samman. I fallet Lindesberg och idrottshallen skulle en sådan lösning innebära att kommunen hyr hallen av företagen i konsortiet.
-Andra kommuner har gjort så här, så det borde även vi kunna göra. Så här långt har vi fått fyra större företag intresserade, så det här kan vara rätt väg att gå, förklarar Lennart.
Om denna lösning blir aktuell så skulle kommunen hyra hallen av ägande företag. Hyran uppskattas landa på 11,3 miljoner kronor årligen. Redan nu har kommunfullmäktige beslutat att denna summa ska finnas avsatt för ändamålet från och med år 2010.
Som jämförelse kostar NCCs standardhandbollshall 5-7 miljoner kronor att bygga. Läs följande PDF-dokument
Tyck till
Anser du att en månadshyra på 942 000 kr (11,3 miljoner årligen) är rimligt, eller bör kommunen istället sträva efter att äga hallen själv?
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.