Första etappen i arbetet med den nya industrirakan och tillika ”dragracingbanan” är färdig. Avverkningen tog cirka tre veckor att genomföra och nu återstår endast att få bort stubbarna innan man lämnar över åt entreprenören som skall bygga vägen.
Industrirakans sträckning går från slutet av Stafettgatan och en kilometer rakt norrut i området som kallats Norra Triangeln på grund av dess triangelliknande form på kartan. I detta skede siktar man på att vägen ska anslutas till en redan befintlig ”skogsväg” från Bergslagsvägen, norra infarten till Lindesberg. Men precis som framgått tidigare vill man gärna dra vägen ända upp till T-korset vid R68, alltså ett par hundra meter längre upp.
-Det är ju en fråga för Vägverket och tillsvidare löser vi det så här, förklarar Björn Carlson på Linde Exploatering AB.
Industrivägen har fått väldigt mycket uppmärksamhet med anledning av motorsportplanerna, att SHRA ska kunna arrangera riktiga dragracingtävlingar på den 16 meter breda vägen. Men detta var trots allt inte huvudsyftet när kommunstyrelsen klubbade beslutet i april.
Sista tomten såld
Lindesbergs kommun behövde nämligen frigöra mer industrimark och Norra Triangeln var ett utmärkt och oexploaterat område.
Enligt Björn Carlson finns det nämligen inte några tomter kvar på Stafettgatans ände.
-Den sista tomten har bokats av entreprenören August Persson i Fellingsbro, en firma som sysslar med diverse markarbeten, berättar han.
Därför är industrirakan inte bara en öppning för motorsporten utan också en bred väg till eventuell framgång för kommunens exploateringsavdelning som ska locka fler företag att etablera sig i Lindesberg.
-I första skedet kommer vi att få loss ett 10-15-tal tomter, men det finns ju utrymme för betydligt fler om efterfrågan finns. Dessutom kommer vi att vara flexibla och låta intressenterna själva välja tomtyta efter eget behov.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.