Första etappen i arbetet med den nya industrirakan och tillika ”dragracingbanan” är färdig. Avverkningen tog cirka tre veckor att genomföra och nu återstår endast att få bort stubbarna innan man lämnar över åt entreprenören som skall bygga vägen.
Industrirakans sträckning går från slutet av Stafettgatan och en kilometer rakt norrut i området som kallats Norra Triangeln på grund av dess triangelliknande form på kartan. I detta skede siktar man på att vägen ska anslutas till en redan befintlig ”skogsväg” från Bergslagsvägen, norra infarten till Lindesberg. Men precis som framgått tidigare vill man gärna dra vägen ända upp till T-korset vid R68, alltså ett par hundra meter längre upp.
-Det är ju en fråga för Vägverket och tillsvidare löser vi det så här, förklarar Björn Carlson på Linde Exploatering AB.
Industrivägen har fått väldigt mycket uppmärksamhet med anledning av motorsportplanerna, att SHRA ska kunna arrangera riktiga dragracingtävlingar på den 16 meter breda vägen. Men detta var trots allt inte huvudsyftet när kommunstyrelsen klubbade beslutet i april.
Sista tomten såld
Lindesbergs kommun behövde nämligen frigöra mer industrimark och Norra Triangeln var ett utmärkt och oexploaterat område.
Enligt Björn Carlson finns det nämligen inte några tomter kvar på Stafettgatans ände.
-Den sista tomten har bokats av entreprenören August Persson i Fellingsbro, en firma som sysslar med diverse markarbeten, berättar han.
Därför är industrirakan inte bara en öppning för motorsporten utan också en bred väg till eventuell framgång för kommunens exploateringsavdelning som ska locka fler företag att etablera sig i Lindesberg.
-I första skedet kommer vi att få loss ett 10-15-tal tomter, men det finns ju utrymme för betydligt fler om efterfrågan finns. Dessutom kommer vi att vara flexibla och låta intressenterna själva välja tomtyta efter eget behov.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att fordonet åkt av vägen och hamnat i en privat villaträdgård.
– Föraren skall ha missbedömt korsningen, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.