Första etappen i arbetet med den nya industrirakan och tillika ”dragracingbanan” är färdig. Avverkningen tog cirka tre veckor att genomföra och nu återstår endast att få bort stubbarna innan man lämnar över åt entreprenören som skall bygga vägen.
Industrirakans sträckning går från slutet av Stafettgatan och en kilometer rakt norrut i området som kallats Norra Triangeln på grund av dess triangelliknande form på kartan. I detta skede siktar man på att vägen ska anslutas till en redan befintlig ”skogsväg” från Bergslagsvägen, norra infarten till Lindesberg. Men precis som framgått tidigare vill man gärna dra vägen ända upp till T-korset vid R68, alltså ett par hundra meter längre upp.
-Det är ju en fråga för Vägverket och tillsvidare löser vi det så här, förklarar Björn Carlson på Linde Exploatering AB.
Industrivägen har fått väldigt mycket uppmärksamhet med anledning av motorsportplanerna, att SHRA ska kunna arrangera riktiga dragracingtävlingar på den 16 meter breda vägen. Men detta var trots allt inte huvudsyftet när kommunstyrelsen klubbade beslutet i april.
Sista tomten såld
Lindesbergs kommun behövde nämligen frigöra mer industrimark och Norra Triangeln var ett utmärkt och oexploaterat område.
Enligt Björn Carlson finns det nämligen inte några tomter kvar på Stafettgatans ände.
-Den sista tomten har bokats av entreprenören August Persson i Fellingsbro, en firma som sysslar med diverse markarbeten, berättar han.
Därför är industrirakan inte bara en öppning för motorsporten utan också en bred väg till eventuell framgång för kommunens exploateringsavdelning som ska locka fler företag att etablera sig i Lindesberg.
-I första skedet kommer vi att få loss ett 10-15-tal tomter, men det finns ju utrymme för betydligt fler om efterfrågan finns. Dessutom kommer vi att vara flexibla och låta intressenterna själva välja tomtyta efter eget behov.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.