Det är inte helt lätt att finna nya inslag i den redan späckade Lindemarken. Men Lionspresidenten, Bengt-Göran Karlsson med övriga, har ändå funnit ett par saker att bryta av med i 2010 års upplaga.-Vi försöker att förnya oss lite även om det inte är lätt att finna utrymme för det alla gånger, kommenterar presidenten.
320 knallar och omkring 30 000 besökare kommer att invadera Lindesbergs centrum på fredag. Årets Lindemarken blir som vanligt uppdelad i tre världar: den traditionella marknaden, en bonnamarken och ett stort tivoli. Men som extra krydda på sockervadden, har Lions klämt in lite nyheter i upplägget också.
-Jag kan förstå om vissa tycker marken är lite slentrian och därför försöker vi finna lite nya inslag på Lindemarken. Bland annat kommer Civilförsvaret finnas på Kristinavägen med sin ”voltbil” och det kan väl tänkas bli något av en upplevelse, säger Bengt-Göran.
Voltbilen är konstruerad för att iscensätta en rejäl vurpa med en personbil. Kort och gott får ”resenärerna” i bilen känna på hur det är att volta med en bil.
-Det handlar om trafiksäkerhet också, hur viktigt det är med bilbältet vid en olycka, poängterar Bengt-Göran.
Det andra inslaget som sticker ut, är en demonstration som arrangeras av motorklubben SHRA. Enligt klubbordföranden blir det riktigt smaskens för alla MC-intresserade då man visar upp en monstermaskin utanför Utvecklingsenhetens lokal (f d Terab-lokalen).
Fotnot: Voltbilen kommer att finnas i närheten av MC-uppvisningen.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.