Det är inte helt lätt att finna nya inslag i den redan späckade Lindemarken. Men Lionspresidenten, Bengt-Göran Karlsson med övriga, har ändå funnit ett par saker att bryta av med i 2010 års upplaga.-Vi försöker att förnya oss lite även om det inte är lätt att finna utrymme för det alla gånger, kommenterar presidenten.
320 knallar och omkring 30 000 besökare kommer att invadera Lindesbergs centrum på fredag. Årets Lindemarken blir som vanligt uppdelad i tre världar: den traditionella marknaden, en bonnamarken och ett stort tivoli. Men som extra krydda på sockervadden, har Lions klämt in lite nyheter i upplägget också.
-Jag kan förstå om vissa tycker marken är lite slentrian och därför försöker vi finna lite nya inslag på Lindemarken. Bland annat kommer Civilförsvaret finnas på Kristinavägen med sin ”voltbil” och det kan väl tänkas bli något av en upplevelse, säger Bengt-Göran.
Voltbilen är konstruerad för att iscensätta en rejäl vurpa med en personbil. Kort och gott får ”resenärerna” i bilen känna på hur det är att volta med en bil.
-Det handlar om trafiksäkerhet också, hur viktigt det är med bilbältet vid en olycka, poängterar Bengt-Göran.
Det andra inslaget som sticker ut, är en demonstration som arrangeras av motorklubben SHRA. Enligt klubbordföranden blir det riktigt smaskens för alla MC-intresserade då man visar upp en monstermaskin utanför Utvecklingsenhetens lokal (f d Terab-lokalen).
Fotnot: Voltbilen kommer att finnas i närheten av MC-uppvisningen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.