Efter fyra år inom karting, är Johan Auer nu redo att ta nästa steg. Foto: Privat
Nya utmaningar i sikte för kartingföraren Johan Auer
Inför årets säsong siktade han mot toppen, något han nästan uppnådde. Med en andraplats i serien, och efter fyra år som tävlingsförare inom karting känner Johan Auer sig redo att ta nästa steg i karriären, till bilracing.
Årets tävlingssäsong startade i skånska Klippan i början av april, och avslutades under söndagen i Linköping, där Johan hamnade på prispallen som silvermedaljör. Totalt slutade han på en andraplats i mellansvenska MKR-serien i klassen Senior 125, uppe i toppen precis som han hoppades. Trots det är han inte nöjd.
– Nej, jag har väldigt svårt för att känna mig nöjd. Det har blivit några pallplatser under säsongen, men jag har inte känt att jag har fått ut min fulla kapacitet, så det är lite frustrerande, berättar Johan.
Foto: Privat
Efter fyra år som tävlingsförare inom karting känner Johan Auer sig redo att ta sig an nästa utmaning, något han vet kommer kräva en hel del av honom.
– Min utveckling har varit bra, så jag känner mig redo att ta mig vidare. Det blir ju en helt annorlunda typ av körning jämfört med karting, så det blir lite som att börja om från början, men det är dags nu och jag vill verkligen, säger Johan och fortsätter:
– Sedan kommer det att krävas en hel del sponsorer för att ro det i land, så det blir en utmaning.
Även om målet just nu är att ta sig vidare till bilracing, så finns det en större och något mer långsiktig dröm som Johan strävar efter.
– Målsättningen är att försöka ta sig utomlands och tävla, allra helst i England där det finns en häftig serie. England är ju motorsportens hemland, så det vore otroligt coolt att få köra på de klassiska och legendariska banorna, säger Johan drömmande.
I vår startar tävlingssäsongen för Johan, men innan dess ska han hjälpa familjens senaste förare, nämligen hans lillasyster.
– Ja, hon ska börja tävla i karting nästa säsong, så det är ju jätteroligt! Hon har varit med hela tiden, så hon har ju en hel gratis redan från start. Jag kommer att coacha henne så mycket jag kan! avslutar Johan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Eva Nestell kan nu titulera sig som prisbelönt designer. Foto: Camilla Lagerman
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
26 december 2025 klockan 22:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförä...
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, Fallen Rocks, som har funnit sin plats på grönområdet vid Strandpromenaden bakom badhuset. Konstverket består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint, och är skapat av den danska konstnären Veronika Geiger.
Två till sjukhus efter brand i villa i natt
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Tv...