Efter fyra år inom karting, är Johan Auer nu redo att ta nästa steg. Foto: Privat
Nya utmaningar i sikte för kartingföraren Johan Auer
Inför årets säsong siktade han mot toppen, något han nästan uppnådde. Med en andraplats i serien, och efter fyra år som tävlingsförare inom karting känner Johan Auer sig redo att ta nästa steg i karriären, till bilracing.
Årets tävlingssäsong startade i skånska Klippan i början av april, och avslutades under söndagen i Linköping, där Johan hamnade på prispallen som silvermedaljör. Totalt slutade han på en andraplats i mellansvenska MKR-serien i klassen Senior 125, uppe i toppen precis som han hoppades. Trots det är han inte nöjd.
– Nej, jag har väldigt svårt för att känna mig nöjd. Det har blivit några pallplatser under säsongen, men jag har inte känt att jag har fått ut min fulla kapacitet, så det är lite frustrerande, berättar Johan.
Foto: Privat
Efter fyra år som tävlingsförare inom karting känner Johan Auer sig redo att ta sig an nästa utmaning, något han vet kommer kräva en hel del av honom.
– Min utveckling har varit bra, så jag känner mig redo att ta mig vidare. Det blir ju en helt annorlunda typ av körning jämfört med karting, så det blir lite som att börja om från början, men det är dags nu och jag vill verkligen, säger Johan och fortsätter:
– Sedan kommer det att krävas en hel del sponsorer för att ro det i land, så det blir en utmaning.
Även om målet just nu är att ta sig vidare till bilracing, så finns det en större och något mer långsiktig dröm som Johan strävar efter.
– Målsättningen är att försöka ta sig utomlands och tävla, allra helst i England där det finns en häftig serie. England är ju motorsportens hemland, så det vore otroligt coolt att få köra på de klassiska och legendariska banorna, säger Johan drömmande.
I vår startar tävlingssäsongen för Johan, men innan dess ska han hjälpa familjens senaste förare, nämligen hans lillasyster.
– Ja, hon ska börja tävla i karting nästa säsong, så det är ju jätteroligt! Hon har varit med hela tiden, så hon har ju en hel gratis redan från start. Jag kommer att coacha henne så mycket jag kan! avslutar Johan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Verksamhetsansvarig Anna Lennartsdotter. Foto: Camilla Lagerman
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef på Livgardet och Erik Brander, teknisk chef på regementet, var på besök i Yxe under tisdagen. Foto: Jennie Einarsson
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.