Efter fyra år inom karting, är Johan Auer nu redo att ta nästa steg. Foto: Privat
Nya utmaningar i sikte för kartingföraren Johan Auer
Inför årets säsong siktade han mot toppen, något han nästan uppnådde. Med en andraplats i serien, och efter fyra år som tävlingsförare inom karting känner Johan Auer sig redo att ta nästa steg i karriären, till bilracing.
Årets tävlingssäsong startade i skånska Klippan i början av april, och avslutades under söndagen i Linköping, där Johan hamnade på prispallen som silvermedaljör. Totalt slutade han på en andraplats i mellansvenska MKR-serien i klassen Senior 125, uppe i toppen precis som han hoppades. Trots det är han inte nöjd.
– Nej, jag har väldigt svårt för att känna mig nöjd. Det har blivit några pallplatser under säsongen, men jag har inte känt att jag har fått ut min fulla kapacitet, så det är lite frustrerande, berättar Johan.
Foto: Privat
Efter fyra år som tävlingsförare inom karting känner Johan Auer sig redo att ta sig an nästa utmaning, något han vet kommer kräva en hel del av honom.
– Min utveckling har varit bra, så jag känner mig redo att ta mig vidare. Det blir ju en helt annorlunda typ av körning jämfört med karting, så det blir lite som att börja om från början, men det är dags nu och jag vill verkligen, säger Johan och fortsätter:
– Sedan kommer det att krävas en hel del sponsorer för att ro det i land, så det blir en utmaning.
Även om målet just nu är att ta sig vidare till bilracing, så finns det en större och något mer långsiktig dröm som Johan strävar efter.
– Målsättningen är att försöka ta sig utomlands och tävla, allra helst i England där det finns en häftig serie. England är ju motorsportens hemland, så det vore otroligt coolt att få köra på de klassiska och legendariska banorna, säger Johan drömmande.
I vår startar tävlingssäsongen för Johan, men innan dess ska han hjälpa familjens senaste förare, nämligen hans lillasyster.
– Ja, hon ska börja tävla i karting nästa säsong, så det är ju jätteroligt! Hon har varit med hela tiden, så hon har ju en hel gratis redan från start. Jag kommer att coacha henne så mycket jag kan! avslutar Johan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
20 november 2025 klockan 14:12 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.