Under onsdagen meddelade Lindlövens IF via sin hemsida att klubbchefen, Filip Nyängen, avslutar sitt uppdrag på grund av ekonomiska utmaningar.
– Jag har all respekt och förståelse för beslutet. Det är no hard feelings mellan mig och föreningen, det är inga konstigheter, säger han till LindeNytt.
I början av 2023 tillträdde den rutinerade hockeyprofilen Filip Nyängen sitt uppdrag som klubbchef för Lindlövens IF. Visionerna och förhoppningarna var stora, men endast ett år senare behöver han lämna tjänsten, då klubben står inför tuffa ekonomiska utmaningar.
– Man måste ju täcka kostnaderna, det är inte konstigare än så. Nu fick vi ju två Norrlandsresor i Allettan, och det är extremt mycket pengar som går åt. Att bli en toppklubb i Hockeyettan och börja nosa på Allsvenskan kräver en enorm omsättning, förklarar han.
Under året som klubbchef har Filip hunnit åstadkomma mycket. Han har bland annat jobbat hårt med att förbättra arenaupplevelsen, där man har satt upp en storbildsskärm och fått igång en restaurangverksamhet. Men han har också varit med och startat läxhjälp och antimobbingverksamhet i klubben, något han själv ser som sina största bedrifter.
– Läxhjälpen, värdegrundsarbetet i form av antimobbingprojektet i föreningen och att vi börjat bygga broar. Folk började prata om Lindlöven på ett annat sätt än man gjort tidigare, så det är jag nog mest nöjd med, säger Filip.
Vad framtiden har att erbjuda är än så länge inte bestämt, men Filip menar att han trivts bra i Lindesberg och skulle gärna fortsätta jobba på orten.
– Vi får se, nu hamnar jag i en situation som jag kanske inte hade räknat med. Nu ska jag landa i det här och se vad vad som händer, det är ett helt oskrivet blad. Jag gillar Lindesberg och kommunen, det har varit jättekul att lära känna alla människor, avslutar han.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.