Under onsdagen meddelade Lindlövens IF via sin hemsida att klubbchefen, Filip Nyängen, avslutar sitt uppdrag på grund av ekonomiska utmaningar.
– Jag har all respekt och förståelse för beslutet. Det är no hard feelings mellan mig och föreningen, det är inga konstigheter, säger han till LindeNytt.
I början av 2023 tillträdde den rutinerade hockeyprofilen Filip Nyängen sitt uppdrag som klubbchef för Lindlövens IF. Visionerna och förhoppningarna var stora, men endast ett år senare behöver han lämna tjänsten, då klubben står inför tuffa ekonomiska utmaningar.
– Man måste ju täcka kostnaderna, det är inte konstigare än så. Nu fick vi ju två Norrlandsresor i Allettan, och det är extremt mycket pengar som går åt. Att bli en toppklubb i Hockeyettan och börja nosa på Allsvenskan kräver en enorm omsättning, förklarar han.
Under året som klubbchef har Filip hunnit åstadkomma mycket. Han har bland annat jobbat hårt med att förbättra arenaupplevelsen, där man har satt upp en storbildsskärm och fått igång en restaurangverksamhet. Men han har också varit med och startat läxhjälp och antimobbingverksamhet i klubben, något han själv ser som sina största bedrifter.
– Läxhjälpen, värdegrundsarbetet i form av antimobbingprojektet i föreningen och att vi börjat bygga broar. Folk började prata om Lindlöven på ett annat sätt än man gjort tidigare, så det är jag nog mest nöjd med, säger Filip.
Vad framtiden har att erbjuda är än så länge inte bestämt, men Filip menar att han trivts bra i Lindesberg och skulle gärna fortsätta jobba på orten.
– Vi får se, nu hamnar jag i en situation som jag kanske inte hade räknat med. Nu ska jag landa i det här och se vad vad som händer, det är ett helt oskrivet blad. Jag gillar Lindesberg och kommunen, det har varit jättekul att lära känna alla människor, avslutar han.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.