Under onsdagen meddelade Lindlövens IF via sin hemsida att klubbchefen, Filip Nyängen, avslutar sitt uppdrag på grund av ekonomiska utmaningar.
– Jag har all respekt och förståelse för beslutet. Det är no hard feelings mellan mig och föreningen, det är inga konstigheter, säger han till LindeNytt.
I början av 2023 tillträdde den rutinerade hockeyprofilen Filip Nyängen sitt uppdrag som klubbchef för Lindlövens IF. Visionerna och förhoppningarna var stora, men endast ett år senare behöver han lämna tjänsten, då klubben står inför tuffa ekonomiska utmaningar.
– Man måste ju täcka kostnaderna, det är inte konstigare än så. Nu fick vi ju två Norrlandsresor i Allettan, och det är extremt mycket pengar som går åt. Att bli en toppklubb i Hockeyettan och börja nosa på Allsvenskan kräver en enorm omsättning, förklarar han.
Under året som klubbchef har Filip hunnit åstadkomma mycket. Han har bland annat jobbat hårt med att förbättra arenaupplevelsen, där man har satt upp en storbildsskärm och fått igång en restaurangverksamhet. Men han har också varit med och startat läxhjälp och antimobbingverksamhet i klubben, något han själv ser som sina största bedrifter.
– Läxhjälpen, värdegrundsarbetet i form av antimobbingprojektet i föreningen och att vi börjat bygga broar. Folk började prata om Lindlöven på ett annat sätt än man gjort tidigare, så det är jag nog mest nöjd med, säger Filip.
Vad framtiden har att erbjuda är än så länge inte bestämt, men Filip menar att han trivts bra i Lindesberg och skulle gärna fortsätta jobba på orten.
– Vi får se, nu hamnar jag i en situation som jag kanske inte hade räknat med. Nu ska jag landa i det här och se vad vad som händer, det är ett helt oskrivet blad. Jag gillar Lindesberg och kommunen, det har varit jättekul att lära känna alla människor, avslutar han.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.