Under onsdagen meddelade Lindlövens IF via sin hemsida att klubbchefen, Filip Nyängen, avslutar sitt uppdrag på grund av ekonomiska utmaningar.
– Jag har all respekt och förståelse för beslutet. Det är no hard feelings mellan mig och föreningen, det är inga konstigheter, säger han till LindeNytt.
I början av 2023 tillträdde den rutinerade hockeyprofilen Filip Nyängen sitt uppdrag som klubbchef för Lindlövens IF. Visionerna och förhoppningarna var stora, men endast ett år senare behöver han lämna tjänsten, då klubben står inför tuffa ekonomiska utmaningar.
– Man måste ju täcka kostnaderna, det är inte konstigare än så. Nu fick vi ju två Norrlandsresor i Allettan, och det är extremt mycket pengar som går åt. Att bli en toppklubb i Hockeyettan och börja nosa på Allsvenskan kräver en enorm omsättning, förklarar han.
Under året som klubbchef har Filip hunnit åstadkomma mycket. Han har bland annat jobbat hårt med att förbättra arenaupplevelsen, där man har satt upp en storbildsskärm och fått igång en restaurangverksamhet. Men han har också varit med och startat läxhjälp och antimobbingverksamhet i klubben, något han själv ser som sina största bedrifter.
– Läxhjälpen, värdegrundsarbetet i form av antimobbingprojektet i föreningen och att vi börjat bygga broar. Folk började prata om Lindlöven på ett annat sätt än man gjort tidigare, så det är jag nog mest nöjd med, säger Filip.
Vad framtiden har att erbjuda är än så länge inte bestämt, men Filip menar att han trivts bra i Lindesberg och skulle gärna fortsätta jobba på orten.
– Vi får se, nu hamnar jag i en situation som jag kanske inte hade räknat med. Nu ska jag landa i det här och se vad vad som händer, det är ett helt oskrivet blad. Jag gillar Lindesberg och kommunen, det har varit jättekul att lära känna alla människor, avslutar han.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.