I morgon är det nyårsafton! Vad man ska hitta på för att fira in det nya året varierar, men än dock verkar det allt som ofta innehålla både champagne och fyrverkerier. Vad några av stans invånare ska hitta på, det har LindeNytt tagit reda på.
Med dunder och brak firas det nya året in. 2014 ska bli till 2015 och för flera står champagnen redan på kylning, hummern är infångad och fyrverkerierna har inhandlats. Krister till exempel, han ska ut på lite trevligheter på Gusselby Annorlunda.
– Det blir middag och en sväng med dans, berättar han.
Och när det blir tal om det kanske blir någon champagne att fira in det nya året med, utbrister Krister:– Men vad är det för fråga!?

Emma (t.v) ska festa med sina kompisar, äta trerätters och det verkar även aktuellt med lite bubbel:
– Det kan hända att det blir champagne, en och annan droppe.
Karin däremot ska jobba hela dagen och framåt kvällningen blir det lugna puckar.

Maj-Britt och Donal ska om vädret tillåter, traska runt sjön. Senare går de över till grannarna för nyårsfestligheter.
– Om vi inte fryst ihjäl till dess, konstaterar Donal.

– Vi ska hem till bekanta. Vi hoppas på fyrverkerier, säger Lars och sonen Elias håller förväntansfullt med.

Ahmed ska antingen hålla till i Frövi eller Lindesberg. Det blir lite party och mat skall förtäras, däremot blir det ingen champagne.

Ellen (t.v) ska åka till kompisar och där vara uppe sent.
Lisa ska festa till det hemma och en särdeles trevlig meny väntas:
– Vi ska äta pommes frites med popcorn. Ja, pappa sa det i alla fall. Sen ska vi nog gå ner till sjön, berättar Lisa.

För Mohammed och Suleman blir det inget partaj alls, de ska bara ta det lugnt.

Linus och Jana-Marie ska fira tillsammans med kompisar.
– Vi ska gå ut och äta pizza, säger Jana-Marie och Linus inflikar:
– Så vi hoppas att det är öppet!
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.