I morgon är det nyårsafton! Vad man ska hitta på för att fira in det nya året varierar, men än dock verkar det allt som ofta innehålla både champagne och fyrverkerier. Vad några av stans invånare ska hitta på, det har LindeNytt tagit reda på.
Med dunder och brak firas det nya året in. 2014 ska bli till 2015 och för flera står champagnen redan på kylning, hummern är infångad och fyrverkerierna har inhandlats. Krister till exempel, han ska ut på lite trevligheter på Gusselby Annorlunda.
– Det blir middag och en sväng med dans, berättar han.
Och när det blir tal om det kanske blir någon champagne att fira in det nya året med, utbrister Krister:– Men vad är det för fråga!?

Emma (t.v) ska festa med sina kompisar, äta trerätters och det verkar även aktuellt med lite bubbel:
– Det kan hända att det blir champagne, en och annan droppe.
Karin däremot ska jobba hela dagen och framåt kvällningen blir det lugna puckar.

Maj-Britt och Donal ska om vädret tillåter, traska runt sjön. Senare går de över till grannarna för nyårsfestligheter.
– Om vi inte fryst ihjäl till dess, konstaterar Donal.

– Vi ska hem till bekanta. Vi hoppas på fyrverkerier, säger Lars och sonen Elias håller förväntansfullt med.

Ahmed ska antingen hålla till i Frövi eller Lindesberg. Det blir lite party och mat skall förtäras, däremot blir det ingen champagne.

Ellen (t.v) ska åka till kompisar och där vara uppe sent.
Lisa ska festa till det hemma och en särdeles trevlig meny väntas:
– Vi ska äta pommes frites med popcorn. Ja, pappa sa det i alla fall. Sen ska vi nog gå ner till sjön, berättar Lisa.

För Mohammed och Suleman blir det inget partaj alls, de ska bara ta det lugnt.

Linus och Jana-Marie ska fira tillsammans med kompisar.
– Vi ska gå ut och äta pizza, säger Jana-Marie och Linus inflikar:
– Så vi hoppas att det är öppet!
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.