I morgon är det nyårsafton! Vad man ska hitta på för att fira in det nya året varierar, men än dock verkar det allt som ofta innehålla både champagne och fyrverkerier. Vad några av stans invånare ska hitta på, det har LindeNytt tagit reda på.
Med dunder och brak firas det nya året in. 2014 ska bli till 2015 och för flera står champagnen redan på kylning, hummern är infångad och fyrverkerierna har inhandlats. Krister till exempel, han ska ut på lite trevligheter på Gusselby Annorlunda.
– Det blir middag och en sväng med dans, berättar han.
Och när det blir tal om det kanske blir någon champagne att fira in det nya året med, utbrister Krister:– Men vad är det för fråga!?

Emma (t.v) ska festa med sina kompisar, äta trerätters och det verkar även aktuellt med lite bubbel:
– Det kan hända att det blir champagne, en och annan droppe.
Karin däremot ska jobba hela dagen och framåt kvällningen blir det lugna puckar.

Maj-Britt och Donal ska om vädret tillåter, traska runt sjön. Senare går de över till grannarna för nyårsfestligheter.
– Om vi inte fryst ihjäl till dess, konstaterar Donal.

– Vi ska hem till bekanta. Vi hoppas på fyrverkerier, säger Lars och sonen Elias håller förväntansfullt med.

Ahmed ska antingen hålla till i Frövi eller Lindesberg. Det blir lite party och mat skall förtäras, däremot blir det ingen champagne.

Ellen (t.v) ska åka till kompisar och där vara uppe sent.
Lisa ska festa till det hemma och en särdeles trevlig meny väntas:
– Vi ska äta pommes frites med popcorn. Ja, pappa sa det i alla fall. Sen ska vi nog gå ner till sjön, berättar Lisa.

För Mohammed och Suleman blir det inget partaj alls, de ska bara ta det lugnt.

Linus och Jana-Marie ska fira tillsammans med kompisar.
– Vi ska gå ut och äta pizza, säger Jana-Marie och Linus inflikar:
– Så vi hoppas att det är öppet!
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.