Antalet matställen att luncha på är många – men antalet kunder som skall fördelas på samtliga platser räcker inte till. Inte i dessa tider i alla fall, tycker ägaren till Restaurang Fenix som nu väljer att upphöra med luncherna.-Vi kanske startar upp lunchserveringen igen efter sommaren om vi ser en förbättring på marknaden, säger Dusko Cuturij.
Knappt två månader har gått sedan Restaurang Fenix på Kungsgatan öppnade dörrarna. Att man så här kort tid efter premiären väljer att lägga ner luncherna, var ett beslut som dessvärre blivit framtvingat på grund av dåligt resultat. Restaurangägaren Dusko Cuturij har dock inte gett upp hoppet utan vill snarare invänta bättre tider, säger han.
-Jag tror nämligen att det här delvis beror på den oro som blivit av lågkonjunkturen, att folk helt enkelt håller lite extra i pengarna och kanske väljer att åka hem på lunchen istället. Eller att man tar med matlåda till jobbet, vilket jag har full förståelse för, säger Dusko.
Restaurangen kommer nu att inrikta sig helt på middagar och kvällsverksamheten.
Fotnot: Denna vecka är den sista lunchveckan på restaurangen
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.