Joel Eriksson, John Nyrén samt Fredrik och Henrik Falknäs heter de unga herrarna bakom namnet ”Youel and the Artifacts”, ett av Lindesbergs senaste bidrag till musikscenen. Bandet startades för endast ett år sedan men har redan blivit ett hett namn i länet.-Vi är positivt överraskade, säger gitarristen Henrik Falknäs.
I slutet av december 2009 sprang Henrik Falknäs och Joel Eriksson på varandra på stadshotellets stora julfest. Att man lite drygt ett år senare skulle stå som distriksfinalister i Studiefrämjandets enorma musiktävling ”Rockkarusellen”, hade man naturligtvis inte en tanke på då, men detta har blivit dagens sanning för den unga kvartetten vars resa började som en kul grej några polare emellan.
-Ja, vi är positivt överraskade. Det är skitkul, vi som inte har hållit på så länge heller, säger Henrik som till vardags pluggar i Kumla till att bli elektriker.
Efter sammanstötningen på julfesten började man leta bandmedlemmar.
-Jag och Joel känner varandra sedan tidigare, vi gick estet på Lindeskolan tillsammans. När vi träffades på julfesten började vi snacka ihop oss lite och kort efteråt bildades bandet, det var i januari 2010 närmare bestämt, berättar Henrik Falknäs.
Bandet spelar inom genren ”indierock” med vissa utflykter till popgrenren ibland. Joel Eriksson är lite av motorn i bandet, det är nämligen han som skriver alla deras låtar. Så här långt verkar han ju också ha funnit ett framgångsrikt spår att följa. Enligt utsago finns det även en uppsjö låtmaterial som ännu inte har spelats in eller spelats för publik. Därför finns anledning att tro att bandet har fått betydligt mycket mer scenvana när året 2011 skall summeras – oavsett vad som händer i distriktsfinalen i maj.
-Vi har inte spelat inför publik så väldigt mycket men vi har fått flera erbjudanden nu på senare tid, mycket tack vare Rockkarusellen. Nu hoppas vi kunna spela in lite mer nytt material, för det som började som en kul grej har blivit en betydligt seriösare satsning nu, säger Henrik.
Det här är Youel and the Artifacts:
Joel Eriksson – 20 år – Sång och gitarr
Henrik Falknäs – 21 år – Gitarr och bas
John Nyrén – 20 år – Bas och gitarr
Fredrik Falknäs – 16 år – Trummor
Fotnot: Youel and the Artifacts är ett av totalt tre Lindeband som deltar i årets upplaga av Rockkarusellen. De är dock ensamma om att representera Lindesberg i den stora distriksfinalen i Karlstad, som arrangeras i Nöjesfabriken (Rockbaren) den 7:e maj. Från början tävlade totalt 40 band inom distriktet om en plats i finalen.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.