Joel Eriksson, John Nyrén samt Fredrik och Henrik Falknäs heter de unga herrarna bakom namnet ”Youel and the Artifacts”, ett av Lindesbergs senaste bidrag till musikscenen. Bandet startades för endast ett år sedan men har redan blivit ett hett namn i länet.-Vi är positivt överraskade, säger gitarristen Henrik Falknäs.
I slutet av december 2009 sprang Henrik Falknäs och Joel Eriksson på varandra på stadshotellets stora julfest. Att man lite drygt ett år senare skulle stå som distriksfinalister i Studiefrämjandets enorma musiktävling ”Rockkarusellen”, hade man naturligtvis inte en tanke på då, men detta har blivit dagens sanning för den unga kvartetten vars resa började som en kul grej några polare emellan.
-Ja, vi är positivt överraskade. Det är skitkul, vi som inte har hållit på så länge heller, säger Henrik som till vardags pluggar i Kumla till att bli elektriker.
Efter sammanstötningen på julfesten började man leta bandmedlemmar.
-Jag och Joel känner varandra sedan tidigare, vi gick estet på Lindeskolan tillsammans. När vi träffades på julfesten började vi snacka ihop oss lite och kort efteråt bildades bandet, det var i januari 2010 närmare bestämt, berättar Henrik Falknäs.
Bandet spelar inom genren ”indierock” med vissa utflykter till popgrenren ibland. Joel Eriksson är lite av motorn i bandet, det är nämligen han som skriver alla deras låtar. Så här långt verkar han ju också ha funnit ett framgångsrikt spår att följa. Enligt utsago finns det även en uppsjö låtmaterial som ännu inte har spelats in eller spelats för publik. Därför finns anledning att tro att bandet har fått betydligt mycket mer scenvana när året 2011 skall summeras – oavsett vad som händer i distriktsfinalen i maj.
-Vi har inte spelat inför publik så väldigt mycket men vi har fått flera erbjudanden nu på senare tid, mycket tack vare Rockkarusellen. Nu hoppas vi kunna spela in lite mer nytt material, för det som började som en kul grej har blivit en betydligt seriösare satsning nu, säger Henrik.
Det här är Youel and the Artifacts:
Joel Eriksson – 20 år – Sång och gitarr
Henrik Falknäs – 21 år – Gitarr och bas
John Nyrén – 20 år – Bas och gitarr
Fredrik Falknäs – 16 år – Trummor
Fotnot: Youel and the Artifacts är ett av totalt tre Lindeband som deltar i årets upplaga av Rockkarusellen. De är dock ensamma om att representera Lindesberg i den stora distriksfinalen i Karlstad, som arrangeras i Nöjesfabriken (Rockbaren) den 7:e maj. Från början tävlade totalt 40 band inom distriktet om en plats i finalen.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.