Hela J18-truppen står samlade Foto: Lindlövens IF

Nystartat juniorlag i Lindlöven

I helgen hade Lindlöven sin första aktivitet, med sitt nystartade J18-lag. För att öka gemenskapen inför sensommarens första träning, arrangerade föreningen en triathlon för de 27 deltagande ungdomarna. Simning, cykling och löpning stod på schemat i det nya juniorlaget, som lockat spelare från flera delar av landet.
– Med lite tålamod så tror jag att det här kan bli bra, säger Max Wigerskog.

Efter drygt fem år utan ett juniorlag i Lindlövens IF, så har föreningen startat upp ett nytt J18-lag. Planerna på ett uppstartande har funnits i tankarna under en längre tid, där man inför höstens säsong står klara med ett nytt juniorlag. Redan i vintras gjorde man klart med juniorlagets tränare, 25-åriga Max Wigerskog.

– Jag blev kontaktad runt jul av Lindlöven, som ville att jag skulle vara huvudtränare till deras nystartade J18-lag. Jag tyckte det lät intressant och hoppade direkt ombord. Det här blir min tredje säsong som juniortränare och jag har sedan tidigare spelat på olika nivåer, så något nyttigt ska jag nog få vidare, säger Max Wigerskog.

Kontraktet som tränare skrevs på innan årsskiftet och redan nu, meddelar han att det ser positivt ut för Lindlövens nya juniorlagssatsning:

– Vi har några hitflyttade juniorer från Norrköping och Smedjebacken. När de är inflyttade fram mot sensommaren, så kommer vi att kunna dra igång med de första träningarna. Förhoppningsvis så kommer det här med covid att släppa så pass mycket, att vi kommer att få spela träningsmatcher som senare leder till seriespel, säger Max.

Trots de svettiga temperaturerna blev det löpning Foto: Lindlövens IF

Upp mot tjugosju juniorer från olika delar av landet, har lockats till det nystartade juniorlaget. Där de intresserade kommer från flera olika delar av landet.

– Det har varit många intresserade. Förutom de hitflyttande från Norrköping och Smedjebacken, så har det även visats intresse från lokalare områden. Det har lockats juniorer från Örebro och Hällefors, men även några killar från Linde kommer att vara med i laget. Åldern sträcker sig längs alla ålderskullar där de äldsta i gruppen är födda 2004, medan de yngsta är födda 2006.

Under lördagen fick laget och ledarna sin första chans att lära känna den nya gruppen. För att skapa en tidig gemenskap i det nystartade laget, anordnades en triathlontävling med simning, cykling och löpning. Något som visade sig bli ett populärt inslag.

– Eftersom det är ett nystartat lag så ville vi göra en rolig grej, för att alla skulle lära känna varandra. Då alla är helt färska och alla är nya ansikten för varandra, ville vi göra en gemenskap i gruppen. På så sätt har alla lite koll på varandra inför sensommarens träning, säger Max som ser positivt på lördagens arrangemang:

– Det gick ut på att göra alla tre moment i en viss följd, så snabbt som möjligt. Det var en kille från Örebro som var stark i alla moment och vann det hela, efter att slutfört allt på en timme och 33 sekunder. Det är såklart en grupp med tävlingsmänniskor och vinnarskallar, där alla har olika förutsättningar. Man fick ändå en bra känsla och det känns som en bra grupp, så det känns kul och spännande när vi kommer att kunna dra igång.

Simning ingick i juniorernas triathlon Foto: Lindlövens IF

Först i augusti kommer juniorlaget att göra sin första gemensamma träning, där man hoppas på seriespel redan i höst. Fram till dess hoppas man på nya arrangemang för att hålla lagsamhållningen i topp.

– Vi har bara hört positivt från lördagens arrangemang. Både spelarna och deras föräldrar har alla sett positivt på det hela och vi hoppas såklart att vi kan få till något liknande igen.

– Jag tror inte att vi får till allt direkt i höst, utan snarare att det kan ta lite tid innan något större sker. Men med lite tålamod så tror jag att det här kan bli bra.

Publicerad 20 juni 2021 klockan 15:53

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Mimikry blir huvudakt på Solsting 2026. Foto: Johan Berg

Solsting presenterar komplett line-up – Mimikry huvudakt

Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.

11 december 2025 klockan 09:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Lindlöven fortsätter att vinna. Under onsdagen utökade man sitt segertåg till sex raka vinster när man vann mot tabellåttan Surahammar. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka

Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.

10 december 2025 klockan 23:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Grillköket gör det igen – skänker julmat till behövande

För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av ...

Hovrätten skärper straffet för 40-årig man – döms till tre års fängelse

I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i ...

Behåll Vedevågsskolan – kommunen har allt att vinna och barnen mest av alla

INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den ...

Foto: Camilla Lagerman

Wajih klipper till förmån för Barncancerfonden – igen

På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.

9 december 2025 klockan 15:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Insatsen i Storå: Mannen släppt – misstankarna kvarstår

Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.

9 december 2025 klockan 11:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Rotary skapade julglädje – stödjer två lokala hjälpinsatser
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. ...
9 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Beslutet: Vedevågs skola läggs ned
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. ...
8 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kvinna misstänkt för grovt rattfylleri
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som ...
8 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Polisinsatsen i Storå: Man anhållen misstänkt för grovt olaga hot

Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

8 december 2025 klockan 17:59 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Ett stort antal polispatruller larmades på måndagen till Storå. Foto: Camilla Lagerman

Insatsen i Storå: Polisen har gripit en misstänkt

Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

8 december 2025 klockan 14:21 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Polisen söker hotfull person – skola inrymd av säkerhetsskäl

En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från ...

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har...

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort

Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen ...

Peter Jöback. Pressbild. Foto: Thron Ullberg

Peter Jöback klar för capricen: ”Har stått på önskelistan länge”

Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.

5 december 2025 klockan 19:45 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: Kungen i Älgfallet

Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag ...

Anpassad grundskola engagerar sig för Musikhjälpen: ”Superviktigt”

För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-...

Daniel om partibytet, sorgen och narkotikadomen

Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu ...

Grundade beslut

INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. N...

Stadsskogsskolan ska säljas – vill se privat aktör ta över

Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har...

Nytt förslag: Hemtjänsten i Fellingsbro får vara kvar

Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över "hemtjänst söder", det vill säga hemtj...

Bo Ringström och Jarl Magnusson från Lions Club Lindesberg samt Raija Glatz från Lions Club Kristina överräckte fina julgåvor till diakon Susanne Lindblom. Foto: Linde bergslags församling

Lions dubbla bidrag stöttar i juletid: ”Det här betyder så otroligt mycket”

Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.

4 december 2025 klockan 11:10 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Förd till sjukhus efter brand på äldreboende
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett ä...
4 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tå...
3 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Julglädje för utsatta familjer – Lions Club Storå skänker rekordbelopp
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande ...
3 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-03

2025-12-02

2025-12-02

2025-12-01

2025-12-01

2025-12-01

2025-12-01

2025-11-29

2025-11-28

2025-11-28

2025-11-27

2025-11-27

2025-11-27

2025-11-26

2025-12-11 20:25