Trion Erik Pettersson, Johan Kreij och Mårten Karlsson, som sedan några år tillbaka har drivit Lindesbergs Stadshotell, kommer nu att lämna över verksamheten till ett nytt ägande. Uppgörelsen är att den nya ägaren tar över redan i höst.
Bolaget som ska ta över efter Erik, Johan och Mårten heter ”Hotell i Bergslagen” och ägs av Egeryds Fastigheter, som för övrigt äger hotellfastigheten. Enligt uppgift kommer man inte att göra några större förändringar i verksamheten, utan vill driva det vidare med den personal som idag arbetar där. Dock finns ambitionen att vidareutveckla hotellet när man väl har kommit igång. Bland annat ska hotellet ”säljas” mer ute i länet.
-Vi kommer att satsa på en mer säljande kraft, att ha en person som kan hålla kontakt med företagen ute i trakten för att hotellet ska kunna erbjuda den service som efterfrågas, kommenterar man.
Under hösten kommer Hotell i Bergslagen även ta en diskussion med Lindesbergs kommun gällande Café Oscar och hur den verksamheten skall drivas vidare.
Fotnot: Hotell i Bergslagen har tagit sikte på att överta verksamheten redan från 1 november. Dock understryker man att det är först då alla tillstånd har beviljats som detta kan ske, varför ett annat datum kan komma att bli aktuellt.
Den man i 35-årsåldern som häktades den 30 april, misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot, har dömts vid Örebro Tingsrätt till fängelse i 2 år och 10 månader samt livstids utvisning.
En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. Då ingen naturlig orsak till branden kunnat konstateras, har polisen upprättat en anmälan.
I söndags gavs tillfälle att få uppleva en total månförmörkelse. Det innebär att hela månen passerar genom jordens skugga och då får en rödaktig färg – så kallad Blodmåne.
INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med 600 år i ryggen att lägga ner sin produktion och flytta till Kina. Kan vi tillåta oss själva att faktiskt granska vad som hänt, eller är detta en sådan katastrof som inte får utredas?
Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att statens skyddsnät och kontrollfunktioner fungerar. En moralisk bankman som anmäler, med risk för sitt jobb. En samvetsgrann undersköterska, med risk för repressalier. Men vad händer när dessa myndigheter inte bara struntar i att utreda solklara problem eller ännu värre när de aktivt motarbetar den som anmält?
Under tio års tid har Lindesbergs VVS & EL haft butikslokal på Stafettgatan vid Charlottenlunds handelsområde. Nu, när verksamheten tagit riktning mot att bli ett renodlat serviceföretag, väljer man att avveckla butiken för att kunna fokusera fullt ut på att utveckla servicedelen. Samtidigt flyttar man till en ny lokal – ett stenkast bort, på Tennisgatan.
– Det här känns väldigt bra. Den nya lokalen kommer att passa vår verksamhet ännu bättre och underlätta arbetet för vår personal, säger VD Kimmo Rahkonen.
I augusti förra året påbörjades gjutningen av bottenplattan till Lindesbergs nya Rustavaruhus. Nu, lite drygt ett år senare, är varuhuset färdigt och fylls just nu på med varor inför den kommande premiäröppningen 10 september.
– Kunderna kommer få ett fint varuhus, kanske Sveriges finaste Rusta-butik. Vi tror att lindeborna är redo för Rusta, säger varuhuschef Anna Du.