Trion Erik Pettersson, Johan Kreij och Mårten Karlsson, som sedan några år tillbaka har drivit Lindesbergs Stadshotell, kommer nu att lämna över verksamheten till ett nytt ägande. Uppgörelsen är att den nya ägaren tar över redan i höst.
Bolaget som ska ta över efter Erik, Johan och Mårten heter ”Hotell i Bergslagen” och ägs av Egeryds Fastigheter, som för övrigt äger hotellfastigheten. Enligt uppgift kommer man inte att göra några större förändringar i verksamheten, utan vill driva det vidare med den personal som idag arbetar där. Dock finns ambitionen att vidareutveckla hotellet när man väl har kommit igång. Bland annat ska hotellet ”säljas” mer ute i länet.
-Vi kommer att satsa på en mer säljande kraft, att ha en person som kan hålla kontakt med företagen ute i trakten för att hotellet ska kunna erbjuda den service som efterfrågas, kommenterar man.
Under hösten kommer Hotell i Bergslagen även ta en diskussion med Lindesbergs kommun gällande Café Oscar och hur den verksamheten skall drivas vidare.
Fotnot: Hotell i Bergslagen har tagit sikte på att överta verksamheten redan från 1 november. Dock understryker man att det är först då alla tillstånd har beviljats som detta kan ske, varför ett annat datum kan komma att bli aktuellt.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.