Trion Erik Pettersson, Johan Kreij och Mårten Karlsson, som sedan några år tillbaka har drivit Lindesbergs Stadshotell, kommer nu att lämna över verksamheten till ett nytt ägande. Uppgörelsen är att den nya ägaren tar över redan i höst.
Bolaget som ska ta över efter Erik, Johan och Mårten heter ”Hotell i Bergslagen” och ägs av Egeryds Fastigheter, som för övrigt äger hotellfastigheten. Enligt uppgift kommer man inte att göra några större förändringar i verksamheten, utan vill driva det vidare med den personal som idag arbetar där. Dock finns ambitionen att vidareutveckla hotellet när man väl har kommit igång. Bland annat ska hotellet ”säljas” mer ute i länet.
-Vi kommer att satsa på en mer säljande kraft, att ha en person som kan hålla kontakt med företagen ute i trakten för att hotellet ska kunna erbjuda den service som efterfrågas, kommenterar man.
Under hösten kommer Hotell i Bergslagen även ta en diskussion med Lindesbergs kommun gällande Café Oscar och hur den verksamheten skall drivas vidare.
Fotnot: Hotell i Bergslagen har tagit sikte på att överta verksamheten redan från 1 november. Dock understryker man att det är först då alla tillstånd har beviljats som detta kan ske, varför ett annat datum kan komma att bli aktuellt.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.