Stefan Toll var nöjd med dialogen de haft med kommunen. Foto: Camilla Lagerman

Nytt hopp för skolan i Vedevåg

Sedan Barn- och utbildningsnämnden i höstas fattade beslutet att flytta hela mellanstadiet från Vedevågsskolan har en föräldragrupp bestående av Stefan Toll, Johan Nordh och Daniel Heed ihärdigt kämpat för att få kommunen på andra tankar. Under onsdagen träffade de pressen tillsammans med Linda Svahn för att ge en uppdatering om hur arbetet går.

– Ända sedan beslutet kom har vi försökt att föra en dialog med politikerna, och de har verkligen tagit till sig av våra synpunkter, berättar Stefan Toll och fortsätter:
– Vi är väldigt tacksamma för att kommunen kan tänka sig att titta på andra alternativ, som t ex Mosebacke som skulle kunna vara en enorm möjlighet för förskolan.

Pappatrion Stefan Toll, Johan Nordh och Daniel Heed tillsammans med Linda Svahn. Foto: Camilla Lagerman

– Föräldrarna tog kontakt med oss politiker och presenterade olika alternativ till det beslut som vi fattat, och vi har nu gett förvaltningschefen i uppdrag att titta igenom vilka möjligheter som finns. Vad blir kostnaden, får alla barn plats och så vidare. Om vi kommer fram till att något är bättre än det förslaget som ligger, får vi omvärdera vårt beslut, sade Linda Svahn och fortsätter:
– Här är läget helt annorlunda än vid de andra skolorna i Ramsberg och Rockhammar, här är det inte ett för litet elevantal eller ekonomi det handlar om, utan att förskolan behöver större och bättre lokaler.

– Vi ser att det är väldigt viktigt för Vedevåg som helhet, eftersom det ändå ses som en utvecklingsort. Försvinner skolan skulle det vara en jättestor brist för orten. Så därför är vi tacksamma att man väljer att titta på det en gång till, och skulle man komma fram till att det ändå är bättre att flytta eleverna, då är det så. Men då har vi åtminstone uttömt alla alternativ, sade Stefan Toll.

Redan i höst är det tänkt att eleverna som börjar årskurs 6 vid Vedevågsskolan ska flyttas till Frövi, något som inte hade kunnat förhindras ändå menar Linda.
– Att sexorna får flytta handlar om att vi idag bussar dem till Frövi för Moderna språk, och det kommer även att behövas för hemkunskapen, så då blir det smidigare att hela årskursen byter skola. Men även där tittar vi på olika lösningar inför framtiden.

– Vi har hela tiden varit tydliga med att vi vill föra en dialog med politikerna, för genom dialog kanske man kan få en förändring. Och vi är väldigt nöjda med bemötandet från kommunens sida, sade Stefan.

– Ni har presenterat bra förslag, och vi har känt att det har varit en bra dialog. Det gör mitt jobb lite lättare, och det är lite roligare att vara politiker då, sade Linda med skratt och avslutade:
– Det känns som att det här är startskottet för positiv energi i Vedevåg!

Publicerad 27 februari 2019 klockan 15:34

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Jennie Einarsson

Trio fortsatt häktade för våldtäkt mot barn

De tre unga män i 20-årsåldern från Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, omhäktades under onsdagen i förra veckan. Samtliga är fortsatt misstänkta på sannolika skäl, vilket är den högre misstankegraden. Dock har åklagaren begärt att ingen av de tre längre ska vara häktade för brottet utnyttjande av barn genom köp av sexuell handling.

22 april 2025 klockan 13:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Voldemars Lasmanis knep guldet. Foto: Lindeskolan

Juryn föll för Voldemars fällstege i Ungdoms-VM

Med flinka fingrar och hög precision tog Voldemars Lasmanis hem guldet i Ungdoms-SM i CAD-konstruktion. Hans konstruktion av en fällstege med arbetsplattform imponerade stort på juryn och säkrade honom inte bara förstaplatsen, utan även en plats i Yrkes-SM 2026.
– Det är bara så jäkligt kul att ha vunnit detta, säger Voldemars till LindeNytt.

22 april 2025 klockan 12:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Polis och misstänkt MC-förare vårdas på sjukhus

Den polis som på lördagen blev påkörd av en motocross i Guldsmedshyttan, vårdas fortfarande på sjukhus...

Polis påkörd av motocross – förd till sjukhus

En polis har under lördagsförmiddagen förts till sjukhus med ännu oklara skador efter att ha blivit p...

FotoFredag: Långfredag – och långa slutartider

Jag måste få börja denna veckas fotokrönika med att önska er alla en Glad Påsk. Just idag är det sj...

Fornaboda är först i landet att köra en ponnytravdag med varmblodslopp för ungdomar. Hemmahästarna Excellenzen (t.v.) och Bec's Brisa (t.h.) kommer båda att tävla på Fornaboda under måndagen. Kollage och foto: Timmy Lundegård

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag

Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.

17 april 2025 klockan 21:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Drängarna gästar Lindesberg under Vårfesten. Foto: Pressbild

Två vinnare av biljetter till Vårfesten är utsedda

Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.

17 april 2025 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Äldre kvinna utsatt för bedragare – kom över stor summa pengar
Polisen har inlett en förundersökning gällande grovt bedrägeri där målsäganden, en äldre kvinna, ska ha blivit övertalad att överföra en st...
17 april 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

bildspel Här är gruppen som promenerar för en renare miljö
Med plockare och hink i högsta hugg arrangeras, på privat initiativ, promenader för att plocka skräp i parker och naturområden. På ...
16 april 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tävling: Vinn biljetter till Vårfesten i Lindesberg
I samband med Vårmönstringen den 10 maj, arrangeras utomhusfestivalen Vårfesten, som i år huserar på Brasserie All In och gästas av kultbandet ...
15 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Elin Axelsson. Foto: Socialdemokraterna i Lindesberg

Är Sverigedemokraterna näst på tur att lämna?

INSÄNDARE/DEBATT: Att den kvarvarande minoriteten i Lindesbergs kommun redan från början kändes skakig i sitt styre har vi redan sagt. Det tog inte mer än knappt ett och ett halvt år innan Lpo lämnade samarbetet och sedan även Liberalerna några månader senare. Är Sverigedemokraterna näst på tur att lämna?

14 april 2025 klockan 15:35 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

LindeNytts påskvärdar, Happy & Ester, har sammanställt en lista med aktiviteter i Påsk. Foto: LindeNytt

Laddat för en aktiv påskhelg

Med påsken runt hörnet väntar en mängd roliga aktiviteter för hela familjen. Här finns möjlighet att prova på allt från att göra eget papper av äggkartonger till att utmana vänner och släkt i ett fartfyllt rutschbanerace.
LindeNytt har sammanställt de aktiviteter som hittills kommit till vår kännedom.

14 april 2025 klockan 14:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Räddningstjänsten släcker gräsbrand nära campingplats

Två enheter från Nerikes Brandkår har larmats ut till en adress i Frövi där en mindre gräsbrand ...

Här vattenbombas skogsbrand med helikopter: ”Flera hektar har brunnit”

Under fredagen har räddningstjänsten bekämpat ännu en skogsbrand i östra...

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”

På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Det rör på sig…

I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa en blandning bilder som jag fotograferat under den gångna veckan. Det börjar röra på sig ute i naturen. Fåglar har börjat bygga bon och skyddar sina revir. Däggdjuren har börjat visa sig ute på öppna marker för att äta upp sig efter vintern. Det är en väldigt fin tid ute i naturen nu. Högtid för mig som naturfotograf.

11 april 2025 klockan 13:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”

Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där ...

Beskedet: ”Tydlig förbättring av tågtrafiken i år”

Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i ...

12 enheter bekämpar svårsläckt brand nära länsgränsen

Vid 17-tiden på onsdagen larmades räddningstjänsten ut för att släcka en mindre gräsbrand i ö...

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen

Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare...

Svar på ”Synpunkter på utredning om nedläggning av Vedevågs skola”

INSÄNDARE/DEBATT: Vi är mycket förvånade över att ledamöter i BUN missat...

Nu ska kommunen påskpyntas – Måbra-projekt bakom idén

Nu ska Lindesbergs kommun pyntas inför påsk. Det är arbetsgruppen från enheten Anläggning och...

Vedevågs skola. Foto: Fredrik Norman

Synpunkter på utredning om nedläggning av Vedevågs skola

INSÄNDARE/DEBATT: På BUN:s senaste möte var det åter dags att diskutera Vedevågsskolans framtid. På sittande möte så fick vi ledamöter återigen information som inte var med i underlagen. Istället för att fatta beslut i frågan om att flytta 4–5:an samt gå ur Bergknallen så kom det ett ändringsyrkande från Moderaterna, på sittande möte, om att starta en utredning gällande en total nedläggning.

8 april 2025 klockan 11:49 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Nya demensdagvården invigd: ”Äntligen!”
Efter flera års dvala är dagvården för personer med kognitiv svikt tillbaka, till anhörigas stora glädje. Under måndagseftermiddagen invigdes ...
7 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Manskörens första fullskaliga rep inför capricen
Härlig stämning och ljuva toner fyllde Lindeskolans aula under söndagen när manskören Harmoni repeterade inför årets spektakulära Caprice, som...
7 april 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Gröna ytor och långsiktig hållbar planering får betala
INSÄNDARE/DEBATT: Förtätning har varit ett modeord ganska länge, eller snarare så att små städer satt likhetstecken mellan framsteg, utveckling...
7 april 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-04-06

2025-04-05

2025-04-04

2025-04-04

2025-04-04

2025-04-03

2025-04-03

2025-04-02

2025-04-01

2025-04-01

2025-03-31

2025-03-28

2025-03-28

2025-03-28

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-04-22 14:09