Snart kan ett nytt kommunalt bolag som säljer besöksmål- och upplevelser i Lindesberg se dagens ljus. I kväll ska fullmäktige ta beslut på att bilda Besök Lindesberg AB och därmed slås verksamheterna för Energikällan, Arenan och Stripa gruva samman.- Vi vill tydligare utveckla kommunen som en besöksort, förklarar kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder. Här ska Besök Lindesberg bli ett aktivt instrument i den satsningen.
Lindesbergs kommun har tittat över alla sina kommunala bolag och beslutat att forma om strukturen på dem så att det i fortsättningen blir tre olika verksamhetsinriktningar; energi, fastigheter samt upplevelser. På fullmäktige i kväll ligger ett förslag som sa klubba igenom denna nya bolagsstruktur.
Nytt är att kommunen vill bilda ett helt nytt bolag som inriktar sig på besöks- och upplevelser i Lindesberg. Besök Lindesberg ska ansvara för drift och utveckling av Energikällan, Lindesbergs Arena, Stripa gruvområde och, i förekommande fall, biografen. Det nya bolaget ska vara en aktiv part i utvecklingen av kommunen och samverka med näringslivet samt övriga kommunala bolag och förvaltningar.
– Genom att bilda ett bolag och föra ihop våra kommersiella verksamheter på upplevelsesidan blir det ett bättre affärsmässigt tänkande, menar Anders Ceder. Vi kan bli mer effektiva när det gäller marknadsföring. Vi kan också samordna administration och personal.
Under förutsättning att fullmäktige klubbar förslaget kommer en tjänstemannagrupp nu utreda hur sammanslagningen av verksamheterna ska gå till och på vilket sätt detta berör personalen. Tanken är, enligt Anders Ceder, att Besök Lindesberg AB, ska starta sin verksamhet i höst. Gruppen ska också ta fram förslag på hur VD ska tillsättas.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.