Maria Odheim Nielsen (V), Daniel Andersson (S) och Jonas Kleber (C) presenterade det nya styret under tisdagen. Foto: Camilla Lagerman
Nytt rödgrönt styre – S och C tar hjälp av V
De nästkommande fyra åren är det en treenighet som tar rodret över Lindesbergs kommun, när Socialdemokraterna och Centerpartiet tillsammans med Vänsterpartiet axlar ansvaret.
Efter ett minst sagt dåligt valresultat från Socialdemokraternas sida, där man tappade 4 mandat, räckte det inte längre med enbart Centerpartiets stöd för att få majoritet. Sedan dess har diskussioner pågått, och nu har man tillslut kommit fram till en överenskommelse, där Vänsterpartiet blev den sista pusselbiten.
– Vi blev kontaktade redan dagen efter valet, och sedan har vi haft en del interna diskussioner, säger Maria Odheim Nielsen (V).
Ulf Axelsson (V) vill återinföra resorna till och från daglig verksamhet. Foto: Camilla Lagerman
– Det är ren matematik egentligen, Socialdemokraterna och Centern behövde oss för att kunna regera vidare, och då hamnade vi ett bra förhandlingsläge, menar Ulf Axelsson (V) och fortsätter:
– Vi ville ha fram våra frågor i uppgörelsen som till exempel daglig verksamhets resor som togs bort, och boendestödet som minskats, det sköttes väldigt illa. Det är något som kommer bli en nagel i ögat på den här majoriteten.
– Fokus och tyngd kommer att ligga på välfärden och skolan, där vi bland annat vill öka måluppfyllelsen i grundskolan, berättar Daniel Andersson (S), Lindesbergs arbetarekommuns ordförande och fortsätter:
– Vi tror att väljarna kommer känna igen sig i det samarbetsdokument som vi tillsammans med Centerpartiet skrivit under, där finns alla frågor som vi är överens om.
– Förra mandatperioden hade vi 29 punkter i dokumentet, den här gången är de fler och mer konkreta. Vi vet att vi står inför utmaningar, och att vi är en kommun med utmaningar, och för framtida investeringar är det viktigt med planering, säger Jonas Kleber (C).
– Vi tror och hoppas på ett bra samarbete, vi har en bra personkemi än så länge iallafall, skrattar Maria och fortsätter:
– Sverige står inför ett nytt ekonomiskt läge, från kommunnivå ända upp i toppen, och vi är medvetna om att vi måste hushålla med pengarna.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det blev hårda tag genom hela matchen. Domaren fick blåsa av matchen vid 17 tillfällen för utvisningar, vilket gav Lindlöven tre powerplaymål i mittperioden. Foto: Hasse Persson
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta ...
FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken - även långt ner i södra Sverige. Men... ...
Därför syns militära fordon i Lindesberg
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun...