Maria Odheim Nielsen (V), Daniel Andersson (S) och Jonas Kleber (C) presenterade det nya styret under tisdagen. Foto: Camilla Lagerman
Nytt rödgrönt styre – S och C tar hjälp av V
De nästkommande fyra åren är det en treenighet som tar rodret över Lindesbergs kommun, när Socialdemokraterna och Centerpartiet tillsammans med Vänsterpartiet axlar ansvaret.
Efter ett minst sagt dåligt valresultat från Socialdemokraternas sida, där man tappade 4 mandat, räckte det inte längre med enbart Centerpartiets stöd för att få majoritet. Sedan dess har diskussioner pågått, och nu har man tillslut kommit fram till en överenskommelse, där Vänsterpartiet blev den sista pusselbiten.
– Vi blev kontaktade redan dagen efter valet, och sedan har vi haft en del interna diskussioner, säger Maria Odheim Nielsen (V).
Ulf Axelsson (V) vill återinföra resorna till och från daglig verksamhet. Foto: Camilla Lagerman
– Det är ren matematik egentligen, Socialdemokraterna och Centern behövde oss för att kunna regera vidare, och då hamnade vi ett bra förhandlingsläge, menar Ulf Axelsson (V) och fortsätter:
– Vi ville ha fram våra frågor i uppgörelsen som till exempel daglig verksamhets resor som togs bort, och boendestödet som minskats, det sköttes väldigt illa. Det är något som kommer bli en nagel i ögat på den här majoriteten.
– Fokus och tyngd kommer att ligga på välfärden och skolan, där vi bland annat vill öka måluppfyllelsen i grundskolan, berättar Daniel Andersson (S), Lindesbergs arbetarekommuns ordförande och fortsätter:
– Vi tror att väljarna kommer känna igen sig i det samarbetsdokument som vi tillsammans med Centerpartiet skrivit under, där finns alla frågor som vi är överens om.
– Förra mandatperioden hade vi 29 punkter i dokumentet, den här gången är de fler och mer konkreta. Vi vet att vi står inför utmaningar, och att vi är en kommun med utmaningar, och för framtida investeringar är det viktigt med planering, säger Jonas Kleber (C).
– Vi tror och hoppas på ett bra samarbete, vi har en bra personkemi än så länge iallafall, skrattar Maria och fortsätter:
– Sverige står inför ett nytt ekonomiskt läge, från kommunnivå ända upp i toppen, och vi är medvetna om att vi måste hushålla med pengarna.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall på besök i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
4 september 2026 klockan 16:51 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom ...