Maria Odheim Nielsen (V), Daniel Andersson (S) och Jonas Kleber (C) presenterade det nya styret under tisdagen. Foto: Camilla Lagerman
Nytt rödgrönt styre – S och C tar hjälp av V
De nästkommande fyra åren är det en treenighet som tar rodret över Lindesbergs kommun, när Socialdemokraterna och Centerpartiet tillsammans med Vänsterpartiet axlar ansvaret.
Efter ett minst sagt dåligt valresultat från Socialdemokraternas sida, där man tappade 4 mandat, räckte det inte längre med enbart Centerpartiets stöd för att få majoritet. Sedan dess har diskussioner pågått, och nu har man tillslut kommit fram till en överenskommelse, där Vänsterpartiet blev den sista pusselbiten.
– Vi blev kontaktade redan dagen efter valet, och sedan har vi haft en del interna diskussioner, säger Maria Odheim Nielsen (V).
Ulf Axelsson (V) vill återinföra resorna till och från daglig verksamhet. Foto: Camilla Lagerman
– Det är ren matematik egentligen, Socialdemokraterna och Centern behövde oss för att kunna regera vidare, och då hamnade vi ett bra förhandlingsläge, menar Ulf Axelsson (V) och fortsätter:
– Vi ville ha fram våra frågor i uppgörelsen som till exempel daglig verksamhets resor som togs bort, och boendestödet som minskats, det sköttes väldigt illa. Det är något som kommer bli en nagel i ögat på den här majoriteten.
– Fokus och tyngd kommer att ligga på välfärden och skolan, där vi bland annat vill öka måluppfyllelsen i grundskolan, berättar Daniel Andersson (S), Lindesbergs arbetarekommuns ordförande och fortsätter:
– Vi tror att väljarna kommer känna igen sig i det samarbetsdokument som vi tillsammans med Centerpartiet skrivit under, där finns alla frågor som vi är överens om.
– Förra mandatperioden hade vi 29 punkter i dokumentet, den här gången är de fler och mer konkreta. Vi vet att vi står inför utmaningar, och att vi är en kommun med utmaningar, och för framtida investeringar är det viktigt med planering, säger Jonas Kleber (C).
– Vi tror och hoppas på ett bra samarbete, vi har en bra personkemi än så länge iallafall, skrattar Maria och fortsätter:
– Sverige står inför ett nytt ekonomiskt läge, från kommunnivå ända upp i toppen, och vi är medvetna om att vi måste hushålla med pengarna.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Gunnar Falk och Per Wretenberg kan nu operera med assistans av roboten. Foto: Håkan Risberg
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra...
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.