Maria Odheim Nielsen (V), Daniel Andersson (S) och Jonas Kleber (C) presenterade det nya styret under tisdagen. Foto: Camilla Lagerman
Nytt rödgrönt styre – S och C tar hjälp av V
De nästkommande fyra åren är det en treenighet som tar rodret över Lindesbergs kommun, när Socialdemokraterna och Centerpartiet tillsammans med Vänsterpartiet axlar ansvaret.
Efter ett minst sagt dåligt valresultat från Socialdemokraternas sida, där man tappade 4 mandat, räckte det inte längre med enbart Centerpartiets stöd för att få majoritet. Sedan dess har diskussioner pågått, och nu har man tillslut kommit fram till en överenskommelse, där Vänsterpartiet blev den sista pusselbiten.
– Vi blev kontaktade redan dagen efter valet, och sedan har vi haft en del interna diskussioner, säger Maria Odheim Nielsen (V).
Ulf Axelsson (V) vill återinföra resorna till och från daglig verksamhet. Foto: Camilla Lagerman
– Det är ren matematik egentligen, Socialdemokraterna och Centern behövde oss för att kunna regera vidare, och då hamnade vi ett bra förhandlingsläge, menar Ulf Axelsson (V) och fortsätter:
– Vi ville ha fram våra frågor i uppgörelsen som till exempel daglig verksamhets resor som togs bort, och boendestödet som minskats, det sköttes väldigt illa. Det är något som kommer bli en nagel i ögat på den här majoriteten.
– Fokus och tyngd kommer att ligga på välfärden och skolan, där vi bland annat vill öka måluppfyllelsen i grundskolan, berättar Daniel Andersson (S), Lindesbergs arbetarekommuns ordförande och fortsätter:
– Vi tror att väljarna kommer känna igen sig i det samarbetsdokument som vi tillsammans med Centerpartiet skrivit under, där finns alla frågor som vi är överens om.
– Förra mandatperioden hade vi 29 punkter i dokumentet, den här gången är de fler och mer konkreta. Vi vet att vi står inför utmaningar, och att vi är en kommun med utmaningar, och för framtida investeringar är det viktigt med planering, säger Jonas Kleber (C).
– Vi tror och hoppas på ett bra samarbete, vi har en bra personkemi än så länge iallafall, skrattar Maria och fortsätter:
– Sverige står inför ett nytt ekonomiskt läge, från kommunnivå ända upp i toppen, och vi är medvetna om att vi måste hushålla med pengarna.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Vänsterpartiets löften är inte vatten värt
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ...
Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ...
Willhelm Sundman, oppositionsråd
Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.