Snöröjarna har bråda dagar i Lindesberg – och väderprognoserna ger dem ingen större tröst heller. Lagom till helgen siar meteorologerna att mer snö är att vänta.
– Vi kör både dag- och nattetid för att få undan så mycket av snön som det är möjligt, kommenterar arbetsledare Anders Jellvert, Samhällsbyggnad Bergslagen.
Snöhögarna och plogvallar sträcker sig allt längre upp i skyn. Sedan det förra snöfallet har snöröjning övergått till bortforsling av all snö som samlats upp på olika platser i centrum och bostadsområden.
Enligt Samhällsbyggnad Bergslagen har arbetet med bortforsling pågått såväl dagtid som på natten. Ändå är det mycket arbete kvar – och nu småhotar meteorologerna om att mer arbete är på väg.
– Vi har lite olika bud på vädret, den ena tjänsten ger en snällare prognos än den andra – men helt klart är att mer snö kommer och vi vill naturligtvis få bort så mycket av det tidigare snöfallet som möjligt innan nästa kommer, säger arbetsledare Anders Jellvert på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Bortforslingen sker med såväl frontlastare som snöslunga. Förstnämnda används framförallt i centrala Lindesberg, där snöslunga och lastbil inte har utrymme att arbeta. På onsdagsmorgonen inleddes bortforsling av snö från området vid varuhallarna, bibliotek och apotek.
Enligt SMHI kommer ett nytt snöfallsområde att nå Lindesberg vid lunchtid på fredag.
Snöfallet förväntas bli mer eller mindre ihållande fram till söndag kväll. Prognosen, som utfärdades på onsdagen, visar en total nederbördsmängd för dessa dygn på närmare 20 mm.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att fordonet åkt av vägen och hamnat i en privat villaträdgård.
– Föraren skall ha missbedömt korsningen, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar