Snöröjarna har bråda dagar i Lindesberg – och väderprognoserna ger dem ingen större tröst heller. Lagom till helgen siar meteorologerna att mer snö är att vänta.
– Vi kör både dag- och nattetid för att få undan så mycket av snön som det är möjligt, kommenterar arbetsledare Anders Jellvert, Samhällsbyggnad Bergslagen.
Snöhögarna och plogvallar sträcker sig allt längre upp i skyn. Sedan det förra snöfallet har snöröjning övergått till bortforsling av all snö som samlats upp på olika platser i centrum och bostadsområden.
Enligt Samhällsbyggnad Bergslagen har arbetet med bortforsling pågått såväl dagtid som på natten. Ändå är det mycket arbete kvar – och nu småhotar meteorologerna om att mer arbete är på väg.
– Vi har lite olika bud på vädret, den ena tjänsten ger en snällare prognos än den andra – men helt klart är att mer snö kommer och vi vill naturligtvis få bort så mycket av det tidigare snöfallet som möjligt innan nästa kommer, säger arbetsledare Anders Jellvert på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Bortforslingen sker med såväl frontlastare som snöslunga. Förstnämnda används framförallt i centrala Lindesberg, där snöslunga och lastbil inte har utrymme att arbeta. På onsdagsmorgonen inleddes bortforsling av snö från området vid varuhallarna, bibliotek och apotek.
Enligt SMHI kommer ett nytt snöfallsområde att nå Lindesberg vid lunchtid på fredag.
Snöfallet förväntas bli mer eller mindre ihållande fram till söndag kväll. Prognosen, som utfärdades på onsdagen, visar en total nederbördsmängd för dessa dygn på närmare 20 mm.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.